Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema evacuare masina de spalat Samsung P853


Vizitator Mordor

Postări Recomandate

Vizitator Mordor

Buna seara.Am o problema cu o masina de spalat Samsung P853 care nu evacueaza apa la ciclul de stoarcere;insa in timpul programului merge si evacueaza apa,dar la ultimul ciclu pur si simplu nu mai evacueaza;se aude pompa cum merge,insa face un zgomot,iar apa ramane in masina.Daca pun furtunul de evacuare la nivelul solului,masina stoarce si apa se scurge,insa daca ridic la pozitia initiala furtunul,nu mai scoate apa desi pompa se aude...dar face un zgomot fata de zgomotul din timpul programului,ca si cum ar merge cu turatie redusa.Nu mai stiu ce sa-i fac;pe de o parte scoate apa,pe de o parte nu o mai scoate.Cu cateva zile inainte am scos niste maruntis din filtru :nebunrau: si producea un zgomot infernal.Dupa ce am scos banii au aparut si problemele.Insa acel rotor/elicea e la locul ei in regula.Am invartit-o si e ok.Banuiesc ca e pompa;dar nu e arsa odata ce evacueaza apa in timpul programului.Am scos pompa,m-am uitat,nu miroase a ars,e fierbinte dupa un ciclu de spalare,cand la final nu mai vrea sa scoata apa.Uneori,mai da erori,si in timpul programului de stoarcere,trece la programul precedent de clatire si baga apa :sparge: Ce sa fac?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator Mordor

De rotit se roteste foarte usor axul cu rotorul ala cand e scos corpul cu tole...cand e montat pe tole se invarte mai greu...cred ca are ceva magneti acel ax...nu ma pricep...oricum se aude apa in corpul ala etans cu ax...

Link spre comentariu
Vizitator Mordor

Ma mai gandesc apoi la o chestie:de ce in timpul programului cand evacueaza apa,totul e ok,pompa nu face zgomot,evacueaza cu putere,dar cand ajunge la stoarcere pauza,pompa isi face de cap...iar uneori de la stoarcere sare inapoi la clatire si baga iarasi apa in masina,o suprasatureaza cu apa,pentru ca deja este apa in ea,si nu o mai poate scoate in ambele cazuri.Oare nu e o problema de la placa,adica in timpul programului de stoarcere,pur si simplu nu da comanda potrivita pompei,parca nu ar fi alimentata cum trebuie,iar cand mai sare de la stoarcere la clatire...cred ca iarsi e din placa.Adica nu as vrea sa arunc banii degeaba pe o pompa si apoi sa constat ca de fapt e o comanda ceva din placa sau vreo alta piesa. :sparge:

Link spre comentariu
Vizitator coxtel81

Leaga in loc de pompa de evacuare un bec la 220v 60-100w, si vezi daca se aprinde cand ar trebui sa evacueza apa,(acolo,in segmentul ala unde crezi tu ca ar trebui sa evacueze apa si nu o face) daca se aprinde becul atunci trebuie reparata pompa de evacuare (o desfaci bucatele ,o cureti si o pui la loc) /daca nu se aprinde becul atunci trebuie reinstalat programul de operare.

Link spre comentariu

Inca nu am apucat sa ma uit la placa,dar am studiat din nou pompa;axul are cam mare joc cand il misc stanga dreapta.Nu prea mi se pare normal un astfel de joc.

Daca macar pe un program pompa functioneaza corect,las-o in pace,ca doar nu crezi ca are regim special pe stoarcere si e afectata de acel joc axial(sau radial,ca nu imi e clar ce inseamna stanga -dreapta din descrierea facuta).Verifica in primul rand daca primeste tensiune pe programul pe care nu merge,si mai mult ca sigur o sa constati ca pompa nu e comandata...jocurile radiale nu sunt prea bune pt ca indica o uzura pronuntata la bucse si asta s-ar manifesta prin mers zgomotos,dar in prima faza ar merge eventual ar scapa ceva apa pe la etansare,jocul axial in limitele a 1-2 max 3 mm este permis(si chiar indicat,rotorul se "aseaza" in pozitia optima in fluxul magnetic al statorului)
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări