Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Turturi luminosi cu led efect ninsoare.


Postări Recomandate

Craciun fericit !Pentru vasile eugen:Seria PIC16C5X a fost formata din circuite otp (ROM) si mai rar din variante cu EPROM care aveau capsula ceramica cu fereastra si permiteau stergerea cu ultraviolete. Cipurile pe care le aveti daca sunt in capsula normala, de plastic, inseamna ca sunt otp si daca au fost programate nu se mai pot reprograma. Chiar daca nu au fost scrise trebuie sa aveti in vedere ca nu se pot scrie decat o singura data iar daca sunt necesare modificari trebuie folosit alt cip. Fata de 12F675, 16C58 nu are ADC iar configuratia porturilor este alta, fiind similar cu 16F628.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Mie nu mi-a mers turturele cu 12f675 :jytuiyu Am scris picul ok, am refacut montajul de 3 ori, de 2 ori dupa cablajul lui unuldinei apoi dupa schema lui 10vid. Cablajul este gresit, nu corespunde cu schema dar nici dupa schema nu mi-a mers. Am mai facut un light dimmer cu pic 12f629, ala mi-a mers din prima, functioneaza si acum la o aplica...turturele..nu vrea si pace..P.S. Am tinut cont si de OSCCAL...

Atasez varianta de cablaj pe care am realizat-o eu.La mine functioneaza super. Mai trebuie putin "finisat" cablajul, dar l-am proiectat/desenat in graba ca sa fac turturele. :daCablaj Turture cu LED smd si PIC 12F675 (10vid).pdfAtasez si un mic clip 3gp filmat cu telefonul. Ultimul led (de fapt am pus 2 in paralel), in clip sunt albastre, nu am mai avut albe, erau capsula SMD 0603 si am stricat vreo 2-3 leduri, asa ca am pus albastre, aceeasi capsula. :da [attachment=0]Clip turture 10vid.rar[/attachment]
Link spre comentariu

Mie nu mi-a mers turturele cu 12f675 :jytuiyu Am scris picul ok, am refacut montajul de 3 ori, de 2 ori dupa cablajul lui unuldinei apoi dupa schema lui 10vid. Cablajul este gresit, nu corespunde cu schema dar nici dupa schema nu mi-a mers. Am mai facut un light dimmer cu pic 12f629, ala mi-a mers din prima, functioneaza si acum la o aplica...turturele..nu vrea si pace..P.S. Am tinut cont si de OSCCAL...

Atasez varianta de cablaj pe care am realizat-o eu.La mine functioneaza super. Mai trebuie putin "finisat" cablajul, dar l-am proiectat/desenat in graba ca sa fac turturele. :daClip turture 10vid.rar[/attachment]
O sa-l incerc si pe al tau, geomar. Multumesc mult. Craciun fericit si tie!
Link spre comentariu

Craciun fericit !Pentru vasile eugen:Seria PIC16C5X a fost formata din circuite otp (ROM) si mai rar din variante cu EPROM care aveau capsula ceramica cu fereastra si permiteau stergerea cu ultraviolete. Cipurile pe care le aveti daca sunt in capsula normala, de plastic, inseamna ca sunt otp si daca au fost programate nu se mai pot reprograma. Chiar daca nu au fost scrise trebuie sa aveti in vedere ca nu se pot scrie decat o singura data iar daca sunt necesare modificari trebuie folosit alt cip. Fata de 12F675, 16C58 nu are ADC iar configuratia porturilor este alta, fiind similar cu 16F628.

mersi frumos ,sunt noi ,nu au fost scrise si ma gindeam sa le folosesc la ceva dar nu am gasit nimic nici ceva similar.Ar fi pacat sa le tin doar asa.
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator romik25oct

Am niște Attiny13A și nu se încarcă hex-ul în el. Diferența o face "A"-ul ? Schema este cu Attiny13, iar eu am Attiny13A.Verifing Flash memory...Mismatch at Location 0x00000000Task Failed, Please RetryPowering Off...power Turned Off***TASK FAILED******PLEASE RETRY AGAIN***Programare cu eXtreme Burner AVR.

ai reusit sa-i dai de cap? Sa gasesti ce avea? Si eu am aceeasi problema si n-am gasit rezolvarea.....
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări