Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect de amplificator profesional cu mixer incorporat.


Postări Recomandate

Din nou am modificat schema de la procesorul de ecou. Am renuntat la schema propusa de Victor, schema cu rezultate foarte bune de altfel, in vederea unei scheme ce are la baza 4 PT2399inseriate. la primul si ultimul integrat se pastreaza doar filtrul de intrare respectiv cel de iesire de la ultimul. S-a simplificat mult si cablajul, iar calitatea este mult mai buna. In plus, acelasi clock este la toate cele 4 PT-uri. clock-ul fiind acelasi si exterior, microprocesorul il poate citi si transforma clock-ul in..milisecunde, necesare pentru a fi afisate in momentul cand se editeaza un efect. Procesorul va fi piesa de rezistenta a mixerului si va fi mult mai buna decat ceea ce au incluse majoritatea mixerelor de la noi, mai ales pt efectele ce sunt folosite la noi ( in ...lautarie)

Este o prostie , din ceea ce ai descris procesorul tau va face doar reverberatie , nu mai ai posibilitatea sa combini reverberatia cu ecou si cu multiecou..........nu are legatura cu procesoarele moderne multiefect . Vei obtine doar tigania clasica " doi doi " si atat . Buna doar pentru strigat darul la nunta si " s-a furat mireasa " ........
Link spre comentariu

am si varianta initiala, gata proiectata de sorin. nu este o prostie pentu ca imi va face si reverberatie prin comutari cu ajutorul microcontrolerului. vei vedea ca nu este ceea ce crezi. asa am crezut si eu, insa altfel stau lucrurile. o sa definitivez o schema zilele astea

Link spre comentariu

nu, for fi 4 integrate inseriate, fiecare dintre ele avand o ontarziere de maxim 200ms ca sa poata avea un clock bun, delayul de la fiecare integrat va fi comandat in acelasi timp, ma refer la potentiometrul care da ...intarzierea. ce-i drept este greu de explicat. dupa ce fac schema o sa intelegi. cu siguranta poate nu explic eu cum trebuie. daca nu este ok, am proiectarea de la schema ta facuta de sorin, cu tot cu potentiometrele digitale. sa gasesc pe cineva pe forum sa imi faca 2 cablaje si apoi o sa vad ce si cum. mie mi-au placut ambele, dar parca asta care am incercat-o, la ecou este mult mai limpede...

Link spre comentariu

Incet , incet.......schema este aproape gata .

Mai jos este schema unui egalizator cu 7 benzi avand amplificarea / atenuarea de + / 12 dB , dar foarte important are Q ales perfect , foarte muzical si aproape nu influenteaza reglajul de pe o banda pe o alta alaturata , motiv pe care il recomand cu multa caldura la includerea in schema proiectului nostru :

 

Posted Image

Link spre comentariu
Vizitator ninovc

Mai oameni buni... tot ceea ce faceti voi aici mie unuia si sunt sigur ca si multor altora dintre colegii forumisti imi lasa un gust amar. Intentia in sine e laudabila nu zic ca nu ... dar punerea in practica deranjeaza putin... incepand cu remarca de la inceputul threadului cum ca ANALFABETII SUNT EXCLUSI. Legat de asta vreau sa zic un singur lucru: voi ati auzit vorba aia care zice ca "nimeni nu s-a nascut invatat"??? v-ati gandit vreo clipa ca poate sunt pe aici forumisti (si va spun cu siguranta ca majoritatea sunt asa) care ar vrea si ei sa scrie un post si sa invete ceva ... chiar daca prin acel post da cu bata in balta(si o face doar din nestiinta) si daca nu scrie acel post este pentru ca se simte umilit de atitudinea asta cu "analfabetii sunt exclusi"???voi astia cativa va etalati anii de practica si o faceti chiar fara sa va dati seama ... cati dintre cei de rand au posibiltatea sa lucreze cu adevarat in domeniul sunetului?? sa luam cazul meu ca exemplu si sunt convins ca la fel ca mine sunt si altii cativa zeci cel putin.... dintotdeauna mi'am dorit sa pot lucra in domeniul sunetului, mi s'a parut fascinanat inca de mic copil... si asta a fost unul din pricipalele motive pentru care m'am apucat de electronica, tocmai ca sa inteleg mai bine sunetul si ce pot sa fac cu el, intre timp m'am si specializat in domeniul asta, am facut si facultatea de electronica... in speranta ca imi va deschide noi orizonturi si voi putea sa inteleg si mai bine ce este si cum pot contrala mai bine aceasta magie care se numeste sunet.... ca sa constat peste ani, cu amaraciune, ca nu m'am apropiat mai deloc de ceea ce'mi doream... sunetul cu toate dedesubturile lui... intotdeauna mi'am dorit sa fiu sunetist, nu neaparat profesionist .... dar macar pentru amorul meu propriu.... si daca soarta nu mi'a permis, pentru ca din ceea ce am facut si am invatat 99% a fost pe cont propriu.... Acum daca as vrea sa intreb si eu ceva ca un nestiutor ... dar dornic sa mai descopar ceva nou... mi se pun conditii, mie si altora ca mine.Parca eu n'as vrea sa am in fata un pupitru de genul celor descrise de voi si o pereche de casti si sa ma pot juca acolo pana cand inteleg cu adevarat ce se intampla??? si daca ar mai fi cineva asa ca voi sa'mi si explice ce si cum si ce face un buton anume as zice ca l'am prins pe Dumnezeu de'un picior. Recunosc eu nu am nimic din toate astea ... doar un mixer banal prea banal... mai am o gramada de pasiune si dorinta... insa cu siguranta astea nu mai ajuta prea mult.S'o luam altfel... cati dintre noi au posibilitatea sa dea o raita printrun studio sau pe la vreo televiziune sa se joace acolo la butoane??? sa nu mai zicem ca in tara asta nu exista o scoala de specialitate... care sa te invete meseria de sunetist.... sa nu mai zic cati dintre noi au posibilitatea sa studieze interiorul unor astfel de mixere si procesoare de sunet??? Ganditiva ca si d'voastra ati fost odata ca mine... si ca multi altii... si daca soarta v'a favorizat si ati vazut si auzit multe si ati capatat experienta asta nu va da dreptul sa puneti astfel de conditii jignitoare.Un alt aspect... cati dintre noi, colegi forumisti nu si'ar dori un astfel de mixer sau amplificator??? eu cred ca multi si foarte multi.... insa cati dintre noi sil pot permite?? prea putini... cati dintre noi isi permit sa cupere loturi intregi de mii de componente doar de dragul de a experimenta??? sau cati nu si'ar dori sa se "scalde" printre componente si sa incerce tot ce vor, si nu o pot face din cauza altor obligatii financiare???Eu unul as fi multumit sa pot intra o zi intr'un studio sa pot sa invat si sa aud ce face fiecare buton dintr'un pupitru mai serios.asa ... doar pentru satisfactia mea... pentru amorul meu propriu.Cu siguranta acum cei mai multi imi veti sari in cap, insa asta e ... eu sunt resemnat.Nu asta e scopul postului meu, ci as vrea sa va fac sa mai coborati putin cu picioarele pe pamant, sa va mai treziti la realitate si sa lasati la o parte aerele astea ca eu am cu ce si pot sa fac ce vreau. Nu zic... e admirabil ceea ce faceti, am tot respectul pentru munca voastra... insa lasatii si pe altii sa vorbeasca macar... chiar daca spun numai balarii. Atunci ati face cel mai mare bine cu adevarat.Cu stima, omul care cauta sunetul aproape perfect.

Link spre comentariu

Treburile nu stau asa cum le-ai expus. Daca ai fi in spatele proiectului ai stii de fapt care este treaba, scopul, etc. Momentan suntem implicati doar 3 in acest proiect, si anume eu, Victor si Sorin. Eu unul nu stiu atata electronica. poate stiu doar bazele si inca putin.in acest caz, daca este sa o luam dupa cum spui tu, nici eu nu as avea ce cauta in proiectul asta. Partea de scheme si sunet, implicit apartine mai mult de 99% lui Victor. Partea de proiectare PCB-uri apartine 100% lui Sorin. Asadar, eu nu am decat ideea de inceput, investitia in realizarea cablajelor si achizitionarea unor componente de mare calitate. Proiectul a plecat din ideea de a realiza ceva util si cu performante apropiate, daca nu mai bune decat cele existente pe piata. Si ca sa fiu sincer, am lucrat cu mai multe mixere, dat fiind faptul ca eu cant si din cand in cand mai colaborez cu o firma de sunet si lumini, unele dintre ele fiind doar rahat frumos ambalat, altele formidabile. Daca citeai de la inceput, vei vedea ca mai multi au avut fel de fel de idei sau sugestii, sau cineva chiar spunea ca va iesi scump iar in final voi sfarsi spre a imi cumpara un mixer nou. Problema nu este ca vrem sa facem unul pentru ca nu am, ca daca ne socotim la componente, cablaje, etc voi iesi mai scump decat daca as cumpara unul nou. De asemenea, vor fi doar 20 de bucati, dintre care 5 sunt rezervate pentru noi, restul cine va dori, va avea, ori sub forma de kit, ori produs finit. Va avea carcasa serigrafiata, LCD plus alte...bunatati. Referitor la ce ai citat tu, crede-ma ca daca ai avea o discutie cu Victor, de doar 2 minute in ceea ce priveste instalatiile de sonorizare sau acustica, nu ai avea nimic de comentat. Ai venit tu cu oidee sau intrebare si nu ti-a raspuns nimeni? te-a jignit careva pe tine dupa ce ai fost interesat de proiectul asta? este absurd sa vii cu o intrebare.. de ce vreti sa puneti mufe de culoare neagra? era doar un exemplu

Link spre comentariu
Vizitator ninovc

In primul rand daca am postat nu am facut'o in necunostinta de cauza, chiar am citit cu interese si cu mare atentie toate cele 10 pagini de postari, si abia apoi mi'am permis sa fac si eu o remarca. Sincer sa fiu chiar sunt extrem de interesat sa urmaresc evolutia acestui topic si realizarea mixerului in diversele sale etape, chiar imi doresc si eu un astfel de mixer si nici o satisfactie nu poate fi mai mare decat aceea de a sti ca am realizat un produs cu parametri apropiati de cele ale sculelor profesionale sau high-end. Daca ar fi vreun impendiment acela ar fi dat de costurile de productie, insa daca ma hotarasc sa particip si eu la acest proiect si daca sunt acceptat, voi face tot posibilul pentru a depasi orice bariera financiara ca sa'i zic asa, tocmai pentru a avea satisfactia ca a iesit un lucru bun din mana mea. In felul acesta impusc doi iepuri dintr'o lovitura. Sa nu ma intelegeti gresit, imi place ideea in sine si initiativa, tot respectul pentru asta ... mai ales in conditiile in care foarte putini mai sunt aceia care se mai apuca de ceva concret in ziua de azi, si mai ales public.In ceea ce priveste ceea ce spuneai tu referitor la discutia cu dl Victor, chiar imi doresc o asemenea discutie ... sunt convins ca as avea foarte multe de invatat de la domnia sa... si nici eu nu imi doresc altceva decat sa invat, sa stiu, sa cunosc, sa aflu, sa invat din experieta altora ... si nu numai atat, ci mai ales sa pun si in practica cunostintele acumulate.Ori asta voiam sa spun ca cel putin in domeniul asta al sunetului sunt foarte putini cei "privilegiati" care au cu adevarat posibilitatea sa "butoneze" un mixer cat de cat mai bun, uite exemplul meu... stiu din teorie cat de cat ce inseamna corectii parametrice.. dar n'am avut niciodata ocazia sa si pun mana pe asa ceva sa vad cu se aude, cum se simte... ori asta imi doresc.... sa experimentez... sa simt ... sa aud .. sa simt diferentele.. ca de teorie suntem buni toti.. practica ne omoara.:)Mie nu mi se pare absurd sa intrebi... aproape nimic.... exact ceea ce spuneam ca nimeni nu s'a nascut invatat, de acord cu tine, ca n'o sa ma apuc eu sa stau de vorba cu unul care nici nu stie bine cate terminale are tranzistorul, dar in general incerc sa raspund fiecaruia pentru ca mereu imi amintesc ca si eu la un moment dat eram ca acea persoana... important este zic eu sa se vada ca acea persoana este interesata sa afle ceva nou... nu intreaba doar ca sa se afle in treaba.Inca ceva, citind aici toate solutiile propuse si alegerile facute, nu pot sa spun decat ca acele alegeri s'au facut in urma experientei acumulate de persoanele respective, in speta dl Victor, si e si normal ca pentru acele persoane anumite intrebari venite din partea unora cu experienta mai limitata sa para dea dreptul hilare. De exemplu din teorie stiu ce e acela compandor, insa nu cred ca l'am vazut vreodata fizic pus la lucru.Sper ca am reusit sa ma fac inteles cat de cat, iar daca aveti nelamuriri sa nu sariti cu parul. :DSper sa nu mi'o luati in nume de rau iar daca am suparat pe cineva cu remarcile mele imi cer scuze, dar asta e punctul meu de vedere.Cu tot respectul, toate cele bune va doresc.P.S. Daca ma primiti sunt interesat si eu de un asemenea mixer, ar fi un impuls pt mine de a mai invata cate ceva si de a pune in practica cele invatate.

Link spre comentariu

Bine ai venit alaturi de noi in acest proiect comun .Probabil ca este cel mai complex proiect comun la nivel DIY , iar conform informatiilor mele se pare ca este unic in Romania sau pe alte meleaguri : mixer , doua procesoare de sunet ( EFx 1 si EFx 2 ) , amplificator de putere cu 4 canale , sursa in comutatie... Nu pot fi acuzat ca nu agreez anumiti useri , definiti de mine ca fiind analfabeti . Nu imi permit sa imi risipesc timpul in discutii cu retarzii certati cu limba romana scrisa , timpul liber este o resursa extrem de pretioasa pentru odihna , relaxare , refacerea capacitatii de munca , studiu si perfectionare continua...cu totii mai avem de invatat . Sunt curios ce parere aveti despre echiparea mixerului nostru cu 4 canale de putere de 1000 W / canal / 4 ohmi , in genul etajului final de la Dynacord Powermate 3 , adica etaj final in clasa D . Din anumite motive nu va voi arata schema de la Dyna...dar daca Sorteh va dori sa faca publica varianta noastra , ati remarca cateva coincidente intamplatoare...

Link spre comentariu

Clasa D a fost una din recomandarile mele pentru liviu...Si tind sa cred ca nu e gresita ideea....la cat au evoluat lucrurile in clasa D ( drivere mult mai rapide mosfeti mult mai performanti)...randamentul e dupa parerea mea factorul predominant pentru alegerea facutaSpor in continuare...

Link spre comentariu

Clasa D a fost una din recomandarile mele pentru liviu...Si tind sa cred ca nu e gresita ideea....la cat au evoluat lucrurile in clasa D ( drivere mult mai rapide mosfeti mult mai performanti)...randamentul e dupa parerea mea factorul predominant pentru alegerea facutaSpor in continuare...

Oricum nu mai pupati voi niciodata scheme " destepte " de la mine , pentru atitudinea jignitoare de care au dat dovada cativa useri " inteligenti " ......care se cred formatori de opinie si probabil aceasta atitudine este ca urmare frustrarilor ( psihice ) emanate din spatele monitoarelor . Dar de la acestia nu veti avea de invatat niciodata nimic !Degeaba incerci sa ma provoci sa va prezint solutia tehnica Dyna PM3 , deoarece voi urma sfaturile pertinente ale multor useri cu interese in service Pro audio care s-au impotrivit popularizarii tuturor schemelor de ultima generatie in audio . Chiar si cele prezentate anterior pe forum sunt cenzurate , intr-un anumit mod ( neintentionat ) fiind lipsite de explicatii privind functionarea . Felicita-i pe userii carcotasi .....si roaga-i pe ei sa va ofere scheme " destepte " !Este chestia aia cu capra vecinului.......dar si cu introducerea din Baltagul de M Sadoveanu .
Link spre comentariu

Eu unul...nu am urmarit nici un atac la nici o persoana de pe acest forum...Discutia in legatura cu clasa D a fost purtata strict intre mine si liviu(poate confirma) si strict ca si principii...Nu s-au aratat scheme...montaje sau mai stiu eu ce...Iar in legatura cu finalul la PM3...chiar nu stiam nimic in legatura cu el...si nici nu am avut tendinta sa ma documentez in privinta lui...Don'le Victor eu unul va stimez pentru munca dvs si pentru ajutorul acordat forumului de accea nu vreau sa intru in disputa nici cu dumneavoastra nici cu orice alt user de pe acest forumIn rest...Noi sa fim sanatosi...Salut!!!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări