Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intrebare ORCAD 9


Postări Recomandate

Pe un laptop de teren am instalat Or9.2, in ideea de a mai bibili cand am timp, la proiectele in lucru, insa pe celelalte folosesc versiunile 15-16, in care am lucrat in ultimii ani..Cand am vrut sa deschid un desen in capture cis, am avut surpriza sa constat ca nu recunoaste formatul.Fisiere mai vechi, lucrate in vers.9 si anterior (tinerete) se deschid.Nu am probleme cu LayoutPlus, imi deschide orice max din "zestre" indiferent de vers pachetului din cele mai vechi timpuri pana azi. Intrebarea e daca ma poate ajuta cineva cu un petic, ori vreun convertor, ori vreo indicatie. Ori sa ma convinga ca nu se poate.Cirip, ma poti ajuta cu vreo idee? Multam.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Salut em2006,Eu nu am decat versiunea 9 si imi fac treaba cu ea. Nu am vers. 15 sau 16 si din cauza asta nu m-am confruntat cu probleme de conversie de formate. Din pacate nu am nicio sugestie. Poate intervin colegi care s-au mai confruntat cu problema asta. Gogu nu are nicio idee?Cirip

Link spre comentariu

Dupa multa bataie de cap am gasit urmatoarea rezolvare (fara, Gogu, caci n-am stiut cum sa-l intreb, deci doar cum mi-a fatat mintea):Am descoperit ca vers 16 are posibilitatea salvarii fisierului *.dsn in format 7.2 (save as capture 7.2 design).Ba mai mult, se poate salva in format 386+ si chiar SDT Rel.IV (care se folosea in anii '90 !).Asa ca am salvat proiectele care ma interesau si in 7.2 (din ver.16, in compul celalalt), si le-am copiat in noul comp. in format 7.2.Cand se deschid, intai se salveaza in formatul 9.2 care ma intereseaza (9.2 recunoaste 7.2), dupa care se poate lucra fara probleme in 9.2.Deci, cine mai are nevoie, asta-i procedura, eu altfel n-am reusit.

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...

BunaAm intors pe toate partile Capture Cis da nu am reusit sa salvez in alt format pentru a face schema in format .jpeg sa o pun pe forum pentru a discuta pe marginea ei.E o sursa in comutatie ce ma chinuie si nu reusesc sa o repar.Singura solutie gasita e sa o printez ca mai apoi sa o scanez si sa o fac jpeg.Mai e vreo una?Multumesc

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări