Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

vumetru cu tub nixie - help!


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator mister_rf

Cred ca Maiak-ul avea VU-metre clasice... Poate la Kashtan VU-metrul este cu tub VFD (Vacuum Fluorescent Displays) si nu tub Nixie.Despre afisoarele de tip VFD detalii aici:http://www.noritake-elec.com/vfd_technology.htmUite si ceva explicatii date pe alt forum:

Tuburile VFD (Vacuum Fluorescent Displays) sunt tuburi cu descărcare în gaz, dar ele cu un catod comun şi - corespunzător fiecărui digit - un număr de anozi cu care se poate reprezenta un anumit caracter, acestia sunt dispuşi în acelaşi plan cu catodul. Diferenţa de potenţial între catod şi anozii activi este de 15-32 V.Spre deosebire de tuburile nixie la care descărcarea se produce exclusiv datorită diferenţei de potenţial între catod şi anod, la tuburile digitron ea este favorizată şi de o emisie termoelectronică obţinută prin încălzirea catodului de către un filament alimentat la 1.5 - 4 V.

In principiu trebuie sa masori si sa descoperi care sunt terminalale corespunzatoare filamentului cu un ohmmetru, sa-l alimentezi la o sursa de tensiune mica, exemplu la 5V si sa-i limitezi curentul cu o rezistenta la 50-100mA, (practic trebuie ca filamentul sa fie la limita de incandescenta si acest lucru se poate vedea intr-o incapere cu lumina stinsa...)Mai ai nevoie de o sursa de tensiune de 30V si prin incercari se aplica tensiunea pe terminalele tubului printr-o rezistenta de 15-25K pentru a determina care sunt anozii si care este catodul...Catodul este electrodul amplasat in fata depunerilor ''fosforescente'' si se aseamana cu o ''sita''...O fotografie ne poate ajuta sa-ti dam indicatii in plus daca nu te descurci singur... :smt003
Link spre comentariu
Vizitator mister_rf

Am gasit si o schema de Majak 233 care are VU-metre cu VFD-uri...

Cred ca informatia este multiplexata si exista mai multi catozi, corespunzator diverselor zone de afisaj...

Existenta unor informatii suplimentare relative la tubul respectiv pot sa lamureasca anumite probleme... :smt001

Posted Image

Link spre comentariu

Se mai pot folosi ca bargraf cu linii afisoarele VFD cu 8 sau 10 digitifolosite la casele de marcat :yawinkle: Se utilizeaza de la ele doar segmentele de sus si jos de la fiecare cifra.Sau dupa imaginatie :partyman:

la asta m-am gandit si eu numai ca nu e asha de frumosla tuburile dedicate ai acolo si niste notatii shi o scara care se aprind in permanentza
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator NETCAETERA

uite ce afisor am eu...nu prea seamana la schema cu ce ati postat voi pe-aici, desi vfd-ul pare a fi acelasi... are cineva schema de la el? sau macar ce pin si pentru ce e la iesirea de pe modul..

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări