Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

aspirator robot


Vizitator lyv_82

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator lyv_82

stiu ca se gasesc in comert dar am nevoie de unul facut manual,nu asa de complex ca cel din comert dar cat de cat,as vrea sa l cumpar daca ma poate ajuta cineva,va multumesc anticipat

Link spre comentariu

Daca esti incepator asta nu-i tocmai genu' de proiect pe care ar trebui sa-l abordezi. Sa incepem cu inceputu', in primu' rand ai nevoie de un aspirator gata cumparat din comert, dar trebuie sa fie un model care permite modificarile descrise in continuare. Trebuie sa-l faci mobil, asta inseamna ca trebuie sa-i cuplezi rotile la un motor puternic (trebuie sa inpinga aspiratoru' in timp ce covoru' opune rezistenta) si sa gandesti partea de directie. O alta problema ii adaptarea furtunului cu "talpa" care vine pe covor a aspiratorului, trebuie scurtata. Toata constructia trebuie sa fie foarte robusta si fiabila, fortele care actioneaza asupra directiei, rotilor motoare si directiei este mare si ai componente in miscare care trebuie sa o invinga (directia). Dupa ce faci toate astea partea de comanda inteligenta ii mai usoara, da' trebuie sa te pricepi la microcontrolere.

Link spre comentariu

Au si un aspirator micut, pentru praf in special. Mizeriile mai mari le matura, intradevar. Am avut unul un weekend, adus, sau mai bine spus aduse, ca erau mai multe, pentru probe de un importator in vederea comercializarii de catre firma unde lucreaza sotia.Adevarul este ca se cam poticnea la marginea covorului iar cateodata nu reusea sa urce. Se intorcea, mai facea cateva ture si apoi reusea prin alta parte. Concluzia este ca nu am fost deloc multumit de lucrul prestat si ma gandeam ca la banii pe care i-as cheltui cu dracovenia, as putea plati o Maricica sa dea cu aspiratorul cativa ani.Constructiv, are doua roti motoare cu actionare independenta, astfel realizandu-se si virarea si o a treia rotativa, cu rol doar de sprijin. Nu am observat sa aibe vreo logica de explorare a spatiului. Merge aiurea iar cand da de vreun obstacol vireaza si-l evita. Dupa terminarea programului, se intoarce cuminte in coltul unde este amplasat "Farul", o chestie alimentata cu baterii ce emite, probabil, infrarosii.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări