Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

modificare frecventa filtru subsonic 20Hz >>> 30Hz


Paollo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Din cate vad eu, filtrul e "trece-jos", cu frecventa de taiere reglabila, deci poti sa ii variezi frecventa maxima.Daca vrei sa ii ridici frecventa minima, ar trebui sa reduci ceva condensatoare de intrare, e mai dificil de facut modificarea fara sa afectezi performantele montejului, care si asa nu stiu cum sunt.

Link spre comentariu

despre performante, mai bine nu vorbim, am vazut ca e de la adelaida abia dupa ce l-am cumparat ca eram grabit si nu m-am uitat :smt013 oricum, sper sa se comporte mai bine decat filtrul de sub de pe placa de sunet c-media. alta metoda chiar nu exista, sa adaug ceva rezistentze , pe undeva, nu-s prea avansat in electronica..

Link spre comentariu

Nu poate fi prea greu de modificat.Vad ca esti din Cj.Ti-l rezolv daca treci cu el pe la mine. :partyman:

Mersi, poate cu alta ocazie, dar nu am reusit inca nici asa sa-l fac sa sune(i-am pus transformator de 200mA /12V ca asa a zis vanzatoarea de la econix ca-i destul, desi mi se pare ca-i prea putina putere) cred ca o sa-l las balta si incerc sa vad daca nu gasesc la Frunzila ceva filtru de calitate. Nu o sa pot trai cu ideea ca scrie "Adelaida" pe el + ca nu o sa-i placa nici lui hp18-w care tuna acuma asa de frumos intr-un br de 150litri cu fb=40Hz.
Link spre comentariu

tu nu ai subsonic acolo. :toimonster: Iar sa faci un simplu filtru pasiv nu as recomanda.traf de 12V nu ajunge. iti trebuie sa ai +-15V la alimentare, deci pt asta ai nevoie de traf de 2X12V. 200mA e destul pt montajul ala.pe langa traf trebuie sa pui si punte si niste condensatori de filtraj.punte de 1A, conzi de minim 25V si cat mai mari, 4700u ajung.Daca nu iti place ca scrie adelaida pe el atunci sterge scrisul :rolleyes: Montajul nu e asa de rau, schema e "clasica", iar pt bas nu o sa faca nici o diferenta. :toimonster:

Link spre comentariu

tu nu ai subsonic acolo. :toimonster: Iar sa faci un simplu filtru pasiv nu as recomanda.traf de 12V nu ajunge. iti trebuie sa ai +-15V la alimentare, deci pt asta ai nevoie de traf de 2X12V. 200mA e destul pt montajul ala.pe langa traf trebuie sa pui si punte si niste condensatori de filtraj.punte de 1A, conzi de minim 25V si cat mai mari, 4700u ajung.Daca nu iti place ca scrie adelaida pe el atunci sterge scrisul :rolleyes: Montajul nu e asa de rau, schema e "clasica", iar pt bas nu o sa faca nici o diferenta. :toimonster:

Filtru pasiv am facut o singura data si de atunci nu mai fac(puterea care ajundea pe dif era aproape la jumatate)Am facut cu traf de 2 x 12 si pe el scrie 200mA + redresare + condensatori de 10.000 uF/60V (nu are nimic ca-s mai mari, banuiesc) am legat si puntea la conzi etc., dar cum aflu daca am 1A pe punte?inca ceva, filtru suna o secunda doar cand bag in priza trafu,atat.
Link spre comentariu

cum adica nu are subsonic? din cate am inteles ar fi trebuit sa fie si filtru subsonic la 20Hz , ca asa scrie si pe site: de la 20Hz la 200Hz, asta inseamana ca sub 20HZ Hz nu intra semnal, cel putin asa ar trebui, sau ei se refereau la kestia ca nu functioneaza bine sub 20Hz. ADELAIDA :smt013

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări