Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Instalatie casa batraneasca


Vizitator vyper_

Postări Recomandate

Vizitator vyper_

Salutare forumisti,Vreau sa refac instalatia electrica la o casa batraneasca din caramida. Momentan instalatia este pe aluminiu, dar e cam uzata.Ce grosime trebuie sa aiba firul de cupru la prize? dar la becuri? Ce este recomandat sa se foloseasca teava tot din pvc pentru instalatie?Ce doze(conectori electrici) sunt buni si ieftini? Tks

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

de ce nar fi, ideea e sa fie ignifuge daca se poate , cablurile e bine sa fie brute , prinderea sa se faca cu cleme speciale cu surub , sa pui si un dizjunctor la tablou pentru siguranta ta , iar pentru prize sigurantze de max 20-25amperi iar la becuri e suficient de 10 . sigurantza din consola principala sa fie de maxim 32 amperi spor la treaba

Link spre comentariu

Pentru prize, pana la doza/doze folosesti cablu de cupru cu sectiunea de 4, de la doza cobori cu 2,5. La lumina pana la doza/doze 2,5 si cobori cu 1,5. Nu mai mult de 5 prize pe un circuit de priza, sectiunea cablului de impamantare trebuie sa fie aceiasi cu a conductorilor. Unde folosesti cablu de 4 folosesti tot 4 pentru prize.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator mick23

Din fericire tehnologia a evoluat, iar acum se foloseste conductor "myf" deunmire populara litzat, si tot din fericire nu se mai folosec doze de legatura, deoarece confera un aspect estetic neplacut, deranjant, iar cand necesita interventia la dozele de legatura de cele mai umlte ori se deterioreaza tencuiala din jurul ei. este recomandata folosirea tubului felxibil de 16mm (copex) iar sectiunea firelor pt circuitul de lumina myf 1,5mm si siguranta de 10A iar pt circuitul de priza myf 2,5mm si siguranta de 16Ain cazul bailor se recomanda folosirea sigurantelor cu diferential pt protectie impotriva electrocutarii

Link spre comentariu

Colegu vyper_, eu zic să apelaţi cu încredere la un electrician, nu atît pentru a vă executa instalaţia, cît pentru a vă consilia.Un electrician este în măsură să-şi dea cu părerea ( la faţa locului ) dacă puteţi păstra traseele vechi (tuburile), vă poate sugera circuite noi; o discuţie la faţa locului e indicată şi de dorit.

Acu' , legat de sfaturile primite pe forum, dincolo de entuziasm, rareori sfatul este susţinut şi de altceva; în categoria altceva, intrînd : calificare şi experienţă.

Vă îndemn să vă feriţi a urma sfaturi venite din entuziasm, sfaturi bazate pe afirmaţii de genul: că aşa am văzut eu că se face, în astfel de cazuri se aplică perfect zicala cu:mulţi văd, puţini pricep

Dacă, din diferite motive, nu vreţi să apeleţi la un electrician, atunci măcar studiaţi normativul I7, faceţi exact cum scrie acolo, şi totul va fi bine.

Normativul I7 , îl puteţi descărca , de la o adresă pusă de colegul The Stressmaker, în subiectul " Formula de calcul dimensiune conductor", http://instalatiielectriceinterioare.fi ... 2009-1.pdf

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Sa-mi dau si eu cu parerea daca nu e tarziu! Poti folosi aceleasi tevi daca refaci instalatia la o casa... asta daca instalatia este cu teava din pvc! Poti folosi cu incredere conductor FY cu sectiunea de 2.5mm pentru prize si 1,5mm pentru iluminat! Iar ca sa fie simplu pune fir rosu pentru faza, albastru pentru nul si galben-verde pentru legatura de protectie la pamant! Un exemplu de legaturi poate fi:vi de la tablou la doza cu 5 conductori, unu rosu de 2.5 si unu de 1.5, unu albastru de 2.5, si unu 1.5, unu de 2.5 galben-verde! de la doza la comutator vi cu doua fire negre de 1.5mm si cu fir rosu de 1.5! de la becuri in doza vi cu fir de 1.5 albastru si doua negre! in acest fel legaturile in doza sunt extrem de usor de facut iar interventia ulterioara este deosebit de usoara!Daca vrei sa reproiectezi instalatia, poti tine cont de legaturi asa cum se vede in atasament! numai ca trebuie sa sapi alte santuri in functie de amplasarea prizelor si intrerupatoarelor! Obligatoriu in ambele cazuri schimba dozele si cele de legaturi si cele de aparat cu unele din plastic! In functie de pereti poti folosi de rigips, de tencuiala sau aparente... numai ca astea din urma nu au un aspect estetic deosebit! Recomandarea ar fi ca in cazul reproiectarii instalatiei electrice sa folosesti teava din PVC ignifugata (interventiile ulterioare si schimbarea conductorilor este mai facila decat la copex)! In tot cazul... daca electrica este straina de tine mai bine apeleaza la un electrician sa-ti faca instalatia

Link spre comentariu

ca sa fie treaba buna

- cablu CYY-F 3x2,5 prize, nu mai mult de 2000W pe circuit, sau 6 prize

- cablu CYY-F 3x1,5 iluminat, nu mai mult de 10 locuri de lampa pe circuit

- intrerupator automat cu protectie diferentiala 30mA si pe circuitele de priza si pe cele de iluminat

- intrerupator automat si la intrarea in tablou sau separator de sarcina

- tub copex, sau pvc, doze

- circuite separate pentru iluminat si prize

- circuit separat pentru masina de spalat cu intrerupator automat de 16/20A (fara protectie diferentiala)

- idem si pentru aer conditionat!

- fara doze, prize si intrerupatoare in baie

- priza de pamant conteaza foarte mult, e bine sa chemi pe cineva sa o masoare (daca exista). Trebuie sa aiba maxim 4 ohm daca nu ai paratrasnet pe casa si maxim 1 ohm cu paratrasnet.

- daca nu exista priza de pamant o faci tu...sapi un sant in jurul casei cam de 0,8x0,4 (hxl) si apoi bati in pamant din 6 in 6 m teava de otel cu diamentru de 2,5" si 3m lungime. Apoi sudezi capetele tevilor intre ele cu platbanda de OL-Zn 40x4 si legi toata treaba asta in tablou tot cu platbanda.

 

E cam vechi topicul asta, dar poate ajuta pe altcineva.

bafta

Link spre comentariu

Pana la priza de pamant mai e cum mai e...Priza descrisa ar fi buna pentru uz industrial si excesiv de scumpa pentru uz casnic. 3 tarusi sunt suficienti, mai ales daca exista o zona ceva mai umeda (unde deverseaza un burlan). Atentie la instalatiile ingropate! (Conductele moderne de apa si gaz si chiar canalizarea sunt din plastic!)Si eu consider ca e mai comod de lucrat cu conductor masiv (rigid) gen FY si tuburi din pvc (nu copex riflat si nu cablu litat). NU legati un eventual paratrasnet la aceeasi priza de pamant cu protectia retelei electrice! E mai periculos decat daca nu aveti deloc "protectie" pe retea! In urma cu cateva decenii se utiliza impamantare numai pentru prizele masinii de spalat, si materialele izolatoare erau mult mai modeste, si eu nu am auzit sa se produca mai multe electrocutari, insa azi trebuie vandut cu 50% mai mult cablu....Cei care au scris normativul nu i-a durut mana, ca doar nu scot ei banii pentru materiale...Succes!

Link spre comentariu

pai daca nu ai priza de pamant buna...mai rau faci daca o legi impreuna cu paratrasnetul. De aceea se fac masuratori si se executa ca la carte. Poti face priza de pamant cu 3 electrozi asezati in triunghi echilateral sau laba de gasca. Ar fi si mai bine daca ai folosi si bentopriza pentru a imbunatati contactul cu solul si pt a proteja materialul impotriva coroziunii in soluri umede.

Link spre comentariu

ca sa fie treaba buna

- cablu CYY-F 3x2,5 prize, nu mai mult de 2000W pe circuit, sau 6 prize

- cablu CYY-F 3x1,5 iluminat, nu mai mult de 10 locuri de lampa pe circuit

- intrerupator automat cu protectie diferentiala 30mA si pe circuitele de priza si pe cele de iluminat

- intrerupator automat si la intrarea in tablou sau separator de sarcina

- tub copex, sau pvc, doze

- circuite separate pentru iluminat si prize

- circuit separat pentru masina de spalat cu intrerupator automat de 16/20A (fara protectie diferentiala)

- idem si pentru aer conditionat!

- fara doze, prize si intrerupatoare in baie

- priza de pamant conteaza foarte mult, e bine sa chemi pe cineva sa o masoare (daca exista). Trebuie sa aiba maxim 4 ohm daca nu ai paratrasnet pe casa si maxim 1 ohm cu paratrasnet.

- daca nu exista priza de pamant o faci tu...sapi un sant in jurul casei cam de 0,8x0,4 (hxl) si apoi bati in pamant din 6 in 6 m teava de otel cu diamentru de 2,5" si 3m lungime. Apoi sudezi capetele tevilor intre ele cu platbanda de OL-Zn 40x4 si legi toata treaba asta in tablou tot cu platbanda.

 

E cam vechi topicul asta, dar poate ajuta pe altcineva.

bafta

Da aveti dreptate! insa la o casa veche batraneasca nu cred ca ar fi nevoie! avand in vedere ca instalatiile electrice vechi nici macar protectie nu au pe prize! apoi ce sa mai vorbim de protectii diferentiale si prize de pamant! Electrica face protectie de la firul de nul (asa au facut la mine)! ce ati descris dv este ideal si de recomandat dar putin cam costisitor si greu de facut de un neavizat! exact la asta m-am gandit si eu cand am raspuns, chiar daca este vechi topicul! Poate ajuta pe cineva mai putin cunoscator si care vrea sa isi faca instalatia electrica in regie proprie! Am propus ceva simplu si cat de cat sigur!

 

Mult noroc tuturor si spor la treburi!!!

Link spre comentariu

Da aveti dreptate! insa la o casa veche batraneasca nu cred ca ar fi nevoie! avand in vedere ca instalatiile electrice vechi nici macar protectie nu au pe prize! apoi ce sa mai vorbim de protectii diferentiale si prize de pamant! Electrica face protectie de la firul de nul (asa au facut la mine)!

Cred ca la tine electrica a folosit o schema de legare la pamant de tip TN-C in care nulul de lucru (N) este acelasi cu nulul de protectie (PE), de aceea probabil ca nu ai in casa prize cu contact de protectie. Si in cel mai bun caz alimentarea de la postul trafo s-a facut cu un cablu cu 2 conductori (faza si PEN) folosindu-se priza de pamant a postului trafo. Aceasta varianta este valabila doar daca distanta pana la postul trafo nu este mai mare de X m (nu mai tin minte exact cat). In cazul in care se foloseste schema TN-C nu se pot folosi dispozitivele diferentiale de protectie si astfel ramanem doar cu protectia la curent maximal (intrerupatoare automate sau sigurante fuzibile)Cea mai utilizata schema de legare la pamant este cea de tip TN-S cu nul de lucru si nul de protectie separat.[attachment=1]TNC.JPG[/attachment][attachment=0]TNS.JPG[/attachment]
Link spre comentariu

ca sa fie treaba buna - circuit separat pentru masina de spalat cu intrerupator automat de 16/20A (fara protectie diferentiala)- idem si pentru aer conditionat!E cam vechi topicul asta, dar poate ajuta pe altcineva.bafta

eu stiam ca la masina de spalat se pune siguranta diferentiala... iar in ce priveste protectia de la firul de nul mi se pare o mare prostie..cel mai bine e sa ai protectie separat,in regim diy asa cum a explicat "fum3z" e bine ca tevile ce se bat in pamant sa fie galvanizate
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări