Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cutie expunere UV cu LED-uri.


Postări Recomandate

Eu folosesc traforajul. Am cumparat panza de pe ebay. 144 bucati (12 marimi diferite/12 buc.). Sunt folosite in special de catre bijutieri.Taie aproape orice.Pana acuma eu am reusit sa tai placaj, pal, sarma de alama, cuie, tabla aluminiu, PCB, platic, masa din bucatarie.Avantajul e ca nu rezulta mult praf si nu ramane bavura.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Pentru taiat PCb [cablaj] eu de obicei folosesc bomfaierul, dar cu o panza ceva mai calitativa.

Se poate folosi si traforajul, e mai ''migalos'' de lucrat cu el, bomfaierul este mai rapid.

Asa cum a spus si @bogdan_ [parca el a scris aici ca foloseste bomfaier] dupa taiere cu bomfaierul, trebuie pilita [cu o pila] putin marginea cablajului taiat sa dispara asperitatile.

Se mai poate folosi si un smirghel de o granulatie ceva mai mare [acceptabila], iese ceva mai fin cu el.

Mai atasez si eu o poza cu un cablaj facut la UV Box-ul meu cu leduri UV, pentru un coleg de pe forum:

[attachment=0]Cablaje Display Ceas.jpg[/attachment]

Link spre comentariu
Vizitator tyc

Ghilotina de masa cu parghie pt FR4,CNC pt FR2,ghilotinade masa cu parghie si preducele(segmente de teava cu muchiile ascutite) la MCPCB si cand ma grabesc minibonfaierul.Dar este si un tip de circula mica cu masa,dar eu nu o folosesc deoarece scrie "patru degete" pe ea.

Link spre comentariu
Vizitator tyc

cea mai buna solutie ar fi o ghilotina construita in regim diy , sa fie cat mai robusta.. faci investitia o singura data si te folosesti de ea si in alte domenii , tai hartie , etc (tai frunze la caini :rade: )

Ce folosesti?
Link spre comentariu

eu deocamdata folosesc bomfaierul , si smirgheluiesc pana obtin margini fine.. mai nou insemn cablajul cu un marker subtire pe unde urmeaza sa-l tai , si cu un cutter il zgariu apasand tare pe langa o rigla in mai multe treceri , si pe fata si pe verso , pe urma il tensionez pana se rupe singur ,pe urma slefuiesc putin cu smirghel.. depinde cat de bine sunt suprapuse zgarietura de pe fata si verso , si cat de adanci , daca se aliniaza perfect , atunci e mai putin de slefuit.. e putin cam periculoasa metoda , ptr ca in orice moment poate scapa cutterul de sub control si produce niste taieturi zdravene.. inca nu am patit , de aia vreau sa imi confectionez o ghilotina..

Link spre comentariu

@kh9005Cat rezista o panza si cat $ ai dat pe ele?Cu ultima panza am taiat vreo 40cm in sticlotextolit si inca mai merge.Mai repede se rupe decat se uzeaza.Eu am cumparat 144 buc.de 12 marimi diferite. Daca vrea sa cumpere cineva, eu ii recomand sa ia o singura marime.Asa ceva> 1 PACK 144 SAW BLADES SIZE NO 6 . Costa 10.38$.Nu conteaza prin ce metoda taiem cablajul. Principalul e sa reusim. Totusi, cu traforajul se poate taia in orice forma si se poate decupa un dreptunghi sau patrat in interiorul placi. Se apropie "Valentine's day" si poate vreti sa faceti un montaj cu leduri,in forma de inimioare.Cum procedati?

Link spre comentariu

Ai dreptate, si eu am mai decupat cu traforajul forme speciale, dar in general e dreptunghiular. 40cm mi se pare chiar putin(inteleg ca tai mai mult, dar sa tai cu o panza de ordinul zecilor de cm nu cred ca e tocmai laudabil). Varianta cu cutter am incercat-o si eu, dar mi se pare cam nepractica...cel putin cu un cutter ordinar spre rezistent.

Link spre comentariu

Ai dreptate, si eu am mai decupat cu traforajul forme speciale, dar in general e dreptunghiular. 40cm mi se pare chiar putin(inteleg ca tai mai mult, dar sa tai cu o panza de ordinul zecilor de cm nu cred ca e tocmai laudabil). Varianta cu cutter am incercat-o si eu, dar mi se pare cam nepractica...cel putin cu un cutter ordinar spre rezistent.

al meu cutter e de cea mai proasta calitate posibila , depinde si de indemanare si rabdare... mie mi-au iesit perfect si rapid... poate e vorba de cutit, ala sa fie de fte buna calitate , apropos , am omis faptul ca si cutitul se uzeaza fte repede , la cateva taieturi rupeam bucata uzata si cu forte proaspete continuam.... poate asta sa fie secretul.. cutitul sa fie mereu colturos , adica ascutit...
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Da, fain facut. E o metoda sa mai tai din cost, mai ales ca, daca ai un scanner vechi disponibil, ai cam tot ce trebuie de la el: partea de mecanica, driverul de motor, alimentator....Totusi, limitarea dispozitivului este ca expune doar pe o parte. In cazul meu cablajele tind sa devina dubla fata cand cresc in complexitate, nu mai mari. Dar depinde de necesitatile fiecaruia...Oricum, exista si varianta sa pui doua scannere unul peste altul si sa faci acelas lucru :d

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări