Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Final 2x120w cu EL509-2


Vizitator

Postări Recomandate

...cum am mai spus deja am optinut cca40w cu 6p3-e cind am facut reglajele pt drivere....

Daca acesti 40W cu 6p3s-e au fost obtinuti in conexiune trioda cu siguranta vorbim de wati obtinuti din vorbe/gura !(avind in vedere si Ua-300V),Raa putea sa fie si de 0_ohmi :rade: .

__Am incercat si eu conexiunea trioda in cazul 6p3s-PP , cei drept numai doua tuburi pe canal si chiar la 300V(coincidenta),puterea utila pe care am reusit sa o obtin pentru aceasta situatie fiind de numai 9W clasaAB2 in sarcina sinus nelimitat(cu atacul evident pe g1 ,g2 cuplata la anod).De altfel cind am trecut in mod tetroda acelasi montaj pastrind Ua sa obtinut 25W(si astia 25w in conexiune tetroda se obtin foarete greu in cazul 6p3s-PP-Ua=300V si numai pt un Raa strict nici mai mare nici mai mic/), ca sa vezi...,ce ti_e si cu conexiunea asta trioda la pentode sau tetrode cu fascicol dirijat.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 99
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Din pacate nu au ajuns tuburile originale(EL509) dar .....voi face seara asta sau miine dimineata(voi relua probele.....) cu (tot) 6p3-e ....eventual chiar un filmulet,probabil :rade: nu aveam ochelari cind am facut initial testele amintite mai sus....cine stie ce confuzie pacatele mele......

Link spre comentariu

Din pacate nu au ajuns tuburile originale(EL509) dar .....voi face seara asta sau miine dimineata(voi relua probele.....) cu (tot) 6p3-e ....eventual chiar un filmulet,probabil :rade: nu aveam ochelari cind am facut initial testele amintite mai sus....cine stie ce confuzie pacatele mele......

Eu ma chinui(serios pentru 44Vvv la iesire inaite de limitare, adica 15,5Vef in sarcina 8_ohmi) sa obtin 30W (6p3s-PP ,doar doua ce_i drept si CFB, dar CFB apare si in primle scheme postate cu EL509 @gabriele ,diferenta fiind conexiunea trioda scheme @gabriele , acum "colac peste pupaza" finale 6p3s-e in montaj @gabriele conexiune trioda ca sa vezi-ce se poate intimpla...) aici :rade: download/file.php?id=47373&mode=view in conexiune tetroda si cu 390V-Ua ,si dumneata "hop- ţop" 40W 6p3s(patru buc.) conexiune trioda cu Ua=300V...,bun asa,astept/am fimuletul ,dar sa aveti si ochelari pusi.

Le trec si eu (6p3s in conexiune trioda),cine stie ?!, poate obtin 20W !!!(fiind doar doua buc pe canal) cu 300V-Ua,asa ar trebui conform @gabriele...

Link spre comentariu

N-am nervi sa urmaresc calumea topicul asta de cand am vazut schema. S-a schimbat cumva schema initiala?Daca e vorba de schema initiala, ma innebuneste conectarea in paralel a doua pentode, una ca trioda si alta ca pentoda cu reactie pe G2 stil McIntosh (potential catod in faza cu G2). Pai rezistenta interna (si toate celelalte...) nu poate fi la fel la ambele lampi! Eu nu zic sa nu se abordeze tot felul de configuratii, dar cateva reguli trebuie respectate (nu ca-mi plac mie, ci ca natura le cere), ca pana la urma putem pune si tranzistoare in paralel cu lampile, iar astea de pe urma sa fie numai de aspect (daca le punem si cate un led in soclu e si mai sic).

Link spre comentariu

Vreau sa lamuresc povestea asta .....acest amplificator VA SCOATE cei 120W.......ca va fi ca in schema postata sau nu asta mai putin conteaza :rade: Logic ca daca nu va da rezultate schimb 2 sirme si va lucra clasic pentoda curata.......... ,trafo iesire slava domnului,are 32cm2 reali.Schema initiala e mai mult o provocare sunt si eu foarte curios sa vad cum se comporta asa zisa combinatie pentoda trioda cum bine a remarcat sebi_c.......iar leduri din pacate nu pot sa le pun tuburilor pt ca n-au gauri in c....r :limb:

Link spre comentariu

cum am mai spus deja am optinut cca40w cu 6p3-e cind am facut reglajele pt drivere.....si unde de fapt nici nu ma asteptam sa -mi dea mare lucru.....avind in vedere diferentele uriase intre EL509 si 6p3-e cu un traf de iesire de cca R a-a 600 ohm...

Urma sa vedem un filmulet...,dar ma rog trecind peste acest aspect ,Am o curiozitate "traf de iesire R a-a 600 ohm" !?

e ogreseala de tastatura sau exprimare ?, avind in vedere "cca40w cu 6p3-e" .

De cind/cum ?! 6P3S-E chiar patru tuburi pe canal fiind (cite doua in paralel pe ramura) in PP conexiune trioda tetroda sau ce o mai fi , cu un Ua=300V pot merge cu un " R a-a 600 ohm" si mai debiteaza si in sarcina "cca40w cu 6p3-e" ?!

__Acest Raa(600 ohmi) precizat @gabriele este total impropriu(ne mai auzit/intilnit/incredibil=premiera absolută-unicat) pentru 6P3S-E(cite doua in paralel pe fiecare ramura-total 4 tuburi pe canal) mai ales asociat cu puterea in sarcina de 40W si Ua=300V.

__In istoria tubului 6p3s de aprox. 60 de ani toti "utilizatori-inclusiv fabricanti" acestui tub au avut mari scapari :rade: in conformitate cu solutia descoperita/gasita @gabrilele de a obtine 40W cu patru astfel de tuburi ca finale in audiofrecventa folosind nici mai mult nici mai putin de 300V la anod si 600_ohmi pt Raa in asta consta reusita/secretul/omisiunea/...

Link spre comentariu

Dupa umila mea parere ( tot citind si sfatuindu-ma si cu altii pe aici ) vad ca acolo se regaseste un montaj PP super trioda . Ma insel ? De ce daca un amarat de EL 84 in PP ( dupa cum arata dl Vali - aka valderama ) putea scoate 30W , doua EL500 in configuratie PP super trioda nu scot 120 W ? Ce se intimpla daca dl valderama punea 4 x EL84 in PP si punea cate doua lampi in paralel / semialternanta ?Chiar dansul afirma pe acolo ca se pot stoarce si 40 W din 2 x 6p14p . Asta inseamna ca daca punea 4 x 6p14p cu perechi de 6p14p paralel putea atinge undeva de 60 - 70 de Watti cu geerozitate iar dupa cum l-am observat pe aici putea scoate si 80W din amaratele alea de 6p14p.Lasati omul sa faca ampliful ( si asa il face ) si asteptam rezultatele. Poate vedem o noua premiera , un record asa cum a scos dl valderama din cele doua EL84. Nu contest cunostintele nimanui dar totusi nu puteti lua in calcul ca SE POATE ?DIn cate stiu si din ce am vazut la dasnsul pe site , dl gabriele nu e un putzan care abia a dat cu nasul de tuburi.Eu pot spune ca sunt invatacel si cu buricul verde in ale tuburilor dar nu cred ca e vb de gabriele.Astept cu nerabdare niste masuratori si niste sinusuri pe aici .Mult succes in continuare dl gabriele !

Link spre comentariu

da domnu'Valderama........vin cu noutati...am repus pe banc ampul 42kg.......si repet tuburile 6p3-e le-am pus de curiozitate......n-au nici o legatura cu originalele EL509.......Sarcina 7,8 ohm/360w

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Pe tester se vad doua valori ce corespund curentului prin fiecare tub cel mare pentoda cel mic trioda faceti frumos suma 2 tuburi cu consum tipic de pentoda si alte 2 de trioda logic am reglat din generator 50 hz ca sa masor mai usor si cu testerul....

Posted Image

Posted Image

 

Ce-i drept nu e o sinusoida cum trebuie la cca38w am micsorat putin si am facut si sinusul......

Concluzia 2 tuburi lucreaza ca pentode 2 ca triode ........trafo e PROIECTAT pt EL509 sa fie clar domnu'Valderama ........asa ca un pic de rabdare sa-mi vina orioginalele si reiau totul de la capat.......aici nu se glumeste (pt ca e vorba de bani multiii... :rade: )

 

Avind ca referinta consumul pe ansamblu calculat .....rezulta un consum total de peste 100w mai precis108,6 sa zicem ca randamentul e cca 35% luat o medie intre pentoda si trioda am cel putin 32-36w pe sarcina ......asa ca aveti dreptate nu sunt 40w scuze..... :limb:

Link spre comentariu

__@aygun de ce? ...,eu v_am facut o recomandare...,sa cititi mai mult ,dar vad ca nu prea aveti timp ...,pentru ca uni stiu si alti nu stiu ,cam asta ar fi raspunsul care vi se potriveste.

da domnu'Valderama...

Ce-i drept nu e o sinusoida cum trebuie la cca38w am micsorat putin si am facut si sinusul...

__ Fugi domnule cu cei 38W sinus in sarcina la un Raa=600_ohmi si Ua=300V -4x6P3S-E prin alta "parte" Mă umflă rîsul !,si cred ca nu voi fi singurul in aceasta situatie ,dumneta nu stii ce spui constat.
Link spre comentariu

Buna seara!Asa este,sunt doua pentode in montaj PP-unity cupled (cu aport de putere si din katod) vezi McIntosh(!!!) si doua triode (pentode montate ca triode) paralel,astea cu un aport mic de putere,dar la nivele mici se poate "specula" calitatea sunetului de trioda,ca atunci cand vom creste volumul sa se simta "watii grei" de la pentode,dar si calitatile montajului PP- unity cupled.Eu cred ca numai cu doua pentode se pot obtine usor 80W-90W (!!!) si cred ca schema propusa ca se va incadra cu usurinta in clasa SUPER HI-FI. P.S o corectie pentru ,este vorba de super-pentoda,nu de super-trioda.Sunt multe exemple pe net,o sa pun una mai jos(oarecum asemanatoare).Am gasit un articol mai mare in care se explica foarte pe inteles cum funtioneaza astfel de configuratii,dar nu imi permite spatiul pe forum sa-l public.Cred ca avrut sa spuna Raa=1000 ohm,se vede clar si in schema,asa-i ????...600 ohm e prea mic si foarte riscant pentru 6P3S-E (mai ales ca aceste tipuri de lampi sunt foarte......slabute)Cand iti vin lampile corespunzatoare?????.....

Link spre comentariu

haideti oameni buni o parere ceva ...?? ca sunt de la 8 dimineata in laborator :nebunrau: ......uita ca lucreaza 6p3.e si la 300 mai precis +311v cit era ultima data.......initial imi da eroare cind am masurat 300-400 mA pe tub pt ca luam masura intre massa ampului si catod impreuna cu infasurarea....... de reactie acum am pus consumul real luat de pe rezistenta de 1 ohm a fiecarui tub in parte........(cele 2 de mai sus...)

Link spre comentariu

Buna seara!

 

Asa este,sunt doua pentode in montaj PP-unity cupled ...Am gasit un articol mai mare in care se explica foarte pe inteles cum funtioneaza astfel de configuratii,dar nu imi permite spatiul pe forum sa-l public ...

Puteti pune linck...,dumneavoastra observati ce Raa(600_ohmi) este in discutie ?.In nici o situatie NU se va obtine 38W macar(dupa rectificare) sinus in sarcina nelimitat din patru 6p3s-e pe un Raa=600_ohmi cu Ua=300V.

600_ohm asta pentru Raa este o gluma proasta,poate se potrivea de 1 Aprilie ...

Link spre comentariu

Buna seara!

 

Asa este,sunt doua pentode in montaj PP-unity cupled ...Am gasit un articol mai mare in care se explica foarte pe inteles cum funtioneaza astfel de configuratii,dar nu imi permite spatiul pe forum sa-l public ...

Puteti pune linck...,dumneavoastra observati ce Raa(600_ohmi) este in discutie ?.
Am vazut treaba cu Raa si l-am corectat pe ....nu stiu care este linck-ul,il am in calculator de ceva vreme ,este un pdf. prea mare comprimat are 3,06MB.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări