Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Final 2x120w cu EL509-2


Vizitator

Postări Recomandate

Incercati domnu'valderama sa convingeti pe cine doriti cu cei 40w (SINUS CONTINNU....)din 2x 6P14P ca pe mine no'sa reusiti niciodata :ras:

Eu am vazut si probat in laboratorul d-lui cei 40W (!!!!!!) atunci cand i-am facut o vizita,asa este ,credeti-ma...am fost lasat sa fac ce probe doresc cu montajul respectiv (bineinteles pe rezistenta de sarcina pasiva)......... Trebuie sa fim corecti,critici si constructivi...asa apare progresul!
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 99
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Incercati domnu'valderama sa convingeti pe cine doriti cu cei 40w (SINUS CONTINNU....)din 2x 6P14P ca pe mine no'sa reusiti niciodata :ras:

Vezi....Eu am martori oculari si de înaltă ţinută !,Tu ce ai ?(I_ti gasisei si tu un nod in papura ! Na !, ca nu merge !).

..Eu am vazut si probat in laboratorul d-lui cei 40W (!!!!!!) atunci cand i-am facut o vizita,asa este ,credeti-ma...am fost lasat sa fac ce probe doresc cu montajul respectiv (bineinteles pe rezistenta de sarcina pasiva)....

.....

Trebuie sa fim corecti,critici si constructivi...asa apare progresul!

Domnule cine doreste sa aplaude puterea @gabriele cu 4x6p3s pe un Raa de 600_ohmi ,e liber sa o faca !

Eu nu pot sa fac acest lucru .

Link spre comentariu

Incercati domnu'valderama sa convingeti pe cine doriti cu cei 40w (SINUS CONTINNU....)din 2x 6P14P ca pe mine no'sa reusiti niciodata :ras:

Vezi....Eu am martori oculari si de înaltă ţinută !,Tu ce ai ?(I_ti gasisei si tu un nod in papura ! Na !, ca nu merge !).
Cum fac sa pun aici articolul acela????...este foarte interesant,s-ar lamuri multe probleme referitoare la schema lui .....poate stie cineva ce sa-i faca sa "incapa" aici...,are 3.06MB comprimat,il trimit cuiva pe mail ca apoi sa-l puna aici??
Link spre comentariu

__@aygun de ce? ...,eu v_am facut o recomandare...,sa cititi mai mult ,dar vad ca nu prea aveti timp ...,pentru ca uni stiu si alti nu stiu ,cam asta ar fi raspunsul care vi se potriveste.

 

Nu fac decat sa va respect virsta si cunostintele dar asta nu inseamna sa ne tratati cu ceva in genul " mai du-te mah in .... si citeste !!!". M-am dat cu parerea si vroiam un raspuns OBIECTIV . Asa , ca pentru prosti ( ca asta reiese din afirmatiile dvs ). Bai prostilor eu am dreptate si voi NU.

Ptr stiinta dvs tocmai citeam acest articol http://www2u.biglobe.ne.jp/~hu_amp/amput3e.htm si acesta http://books.google.ro/books?id=n7fXk2b ... de&f=false precum si acest document http://www.next-tube.com/articles/Veen2/Veen2EN.pdf

 

Motiv ptr care mi-a atras atentia . Atat!!! Ca un novice CE SUNT , rog o explicatie OBIECTIVA dupa cum am mai spus . Nu remarci de genul celei de mai sus.

 

Daca observati , v-am luat ca referinta pe dvs cu acel in extremis cu EL84.

Demonstrati dvs practic ca NU SE POATE ceea ce face dl gabriele . Repet , PRACTIC nu TEORETIC.

 

Stiu ca aveti o tona de proiecte si amplifuri in circa dar nu inseamna ca aveti dreptate intotdeauna.

 

Acordati circumstante atenunate pina la proba contrarie.

 

Va rog frumos , fara trimiteri la citire . Nu imi aratati mereu un singur punct . Stiti cine repeta mereu acelasi lucru . Nu ?

 

Nu este un forum plin de elitisti sau crema cremelor . Mai sunt si "prostanaci" pe aici.

 

Multumiri

 

PS: Oricat as citi acum , pina nu APLICI ceea ce scrie prin ceea ce citesti nu prea poti asimila . Ca factor de comparatie ? In cate saptamani , luni , ani ati asimilat ceea ce stiti acum ? Nu prea cred ca in citeva zile . Ma insel ? Ma straduiesc sa invat si macar asta ar putea fi un lucru bun . Unii chiar vor sa invete pe aici . Daca ies unii ca dvs si le da cu cartea in cap , le arata usa sau un gest de genul " stai jos ca eu sunt TATA lor " nu cred ca o sa avem generatii care vor continua ceea ce dvs si altii de pe aici stiu. or sa se sictireasca de tuburi si gata.

Link spre comentariu

Da,in adresele puse de tine se vorbeste despre "super-pentoda si "PP-unity cupled",trebuie citit cu atentie.Am trimis articolul de care faceam vorbire lui si va incerca d-lui sa-l puna aici.Acolo se vb mai mult despre o astfel de aplicatie,mai ales ca da un exemplu practic de un amplificator din calasa A PP SUPER HI-FI.

Link spre comentariu

...Am trimis articolul de care faceam vorbire lui si va incerca d-lui sa-l puna aici...

In acest articol Raa=2500_ohmi 4 x 807 pe canal (807=25W-Pda , EL509=35W-Pda ,6P3S-E=18W-Pda) Ua=450V Pu=50W.

Cum le "sta" la 4 x 6p3s cu un Raa=600 ohmi ?!.

Link spre comentariu

OK articolul , totusi eu nu vad nici o asemanare cu schema 2 din primul post . Acolo doua lampi sunt ca triode si celelalte doua au grilele 2 incrucisate intre ele cumva tot triode .

Schema pusa de este ceva mai performanta,am spus mai sus asta.Acolo este un PP-unity cupled,cu aport de putere si din katodul pentodelor paralel cu cate doua triode (pentode montate ca triode).Asemanarea este doar in modul de a pune in paralel in final cate o trioda si o pentoda si ce se castiga si ce se pierde din asta.Au grilele (G2) incrucisate,dar lucreaza in contrafaza cu katodul celeilalte pentode din pereche PP-ului,deci dinamic vorbind sunt pentode,este montajul PP- unity cupled,specific amplificatoarelor McIntosh.Mai mult decat atat,la McIntosh,Raa se imparte la 4 si se distribuie in mod egal si celor doi katozi.La schema lui nu se intampla acest lucru ci doar o parte din Raa se imparte si pentru katod (se pare ca 1/5) nu am in fata datele trafului de iesire ca sa pot spune mai precis,dar se poate vedea clar pe schema trafului.Singurul si cel mai mare impediment la acest tip de montaj este ca modulatia tuburilor finale trebuie facuta cu excursie mare de tensiune pe G1.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări