Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

boxe meloman, cateva sfaturi va rog


Postări Recomandate

  • 4 ani mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Aceasta e schema filtrelor

post-217747-0-26998500-1424458555_thumb.jpg

 

Difuzoarele de medii sunt SAL SKN13  40W  400-7000HZ 86dB   8Ohmi

Inalte  SAL DT6     50W 2000-20.000 Hz 91dB 8Ohmi

 

Mediile gafaie de pe la 1 la 10 kHz. Tweeteru nu se aude deloc.

Se poate sa ma ajute cineva cu recalculatul filtrului, cu taiere la 400 si 3Khz sau cum e mai bine?

Joase 4Ohmi, medii 8 si inalte 8Ohmi

Editat de mario_xx
Link spre comentariu

Inaltele sal ..sunt aceleasi ca cele dibeisi de pe m..m ...la 15 ron...doar ca se respecta bajetii ca doar na ei sunt sal si au lipit pe spate firma si in rest totul este aceiasi chinezarie.

Aceste "difuzoare" sunt mai mult medii spre inalte dar cu spl mic.

Plasticul din care este facuta rama..si bornele de plus minus sunt niste idiotenii.

Plastic foarte prost care se crapa la o strangere mai tare.

Borne mult prea mari si foarte proaste ,lipite cu prenadez.

Pentru mine un tweeter ieftin si bun se invarte intre 60-90ron.

Mai jos de pretul asta sunt numai balarii.

Se gasesc inalte sh ...grundig,heco etc...la preturi bune....dar trebuie sa le asculti cu mare atentie pe instrumente tip shaker....nu pe melodii normale.

Editat de dj_bryz
Link spre comentariu

Ma rog, inaltele mele sunt SAL DTF12, am confundat deoarece m-am uitat mai sus ce mi-a recomandat un expert.Ele au venit in cutie pe care scrie SAL si made in china. Oricum tind sa cred ca sunt mai bune fata de ce au facut romanii.Plasticul a rezistat bine mersi la suruburi de rigips, tabla de la medii la fel, mie chiar mi-au parut bune ca sunt centrate cum trebuie si finisate frumos, bornele le-am lipit fara nici o problema.Nu ma intereseaza si nu imi mai recomandati scule extraterestre, le-am luat, cu ele merg inainte.Nu ma intereseaza domeniul hi-fi.Sculele astea oricum o sa le dau de pomana unui nepot.

 

Daca se poate sa ma ajutati cu filtrele.Daca nu, sanatate si virtute, le fac si pe alea la ochi

Link spre comentariu

Puteai sa-mi recomanzi acum 3 luni ceva mai ok, dupa revolutie multi razboinici se arata.Asa ti se pare ca ajuti tu pe altii, "vezi dom'le pe goagal"? Am eu o idee de ce faci asta, dar nu mai bine faci altceva decat sa faci offtopic?

 

Intre timp am calculat si modificat filtrul de inalte, 12db Butterworth 4,7uF cu 0.6mH. La cel bandpass ma bat calculele.

Link spre comentariu

Bandpass-ul are un C ca HPF, calculat la frecventa de taiere de jos, si o L ca LPF, calculata pentru frecventa de taiere de sus... si cu asta basta.

 

Legate serie. Practic, daca tai media la 500 si 2k5, calculezi C pentru 500, si L pentru 2k5... asta, asa, simplist. Mai mult nu-i cazul...

 

Posted Image

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări