Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Invertor (convertor) 12v - 220v 50Hz (+ teoria undelor)


Vizitator tinelush

Postări Recomandate

Am realizat oscilatorul cu SG3525, si ca sa il probez, am pus un frecventmetru pe iesire. Din pacate aparatul masoara pana la 20Khz, dar cand am pus pe iesire, mi-a dat peste 20Khz adica 1 (depasire domeniu de masura). Asa am ajuns la concluzia ca functioneaza (cred...). Nu detin un osciloscop sa vad sigur ca merge.Pe urma am aplicat semnalu pe poarta unui FET de putere, apoi am pus trafu pe ferita intre drena acestuia si +, iar sursa lui fiind la - . Traful l-am recuperat dintr-o sursa in comutatie, si l-am folosit invers, adica unde scotea 12 v, am pus intrarea, iar unde intra 220v, l-am considerat iesire.In prima faza, tranzistorul se incingea, iar la iesire trafu nu scotea nimic. Cred ca nu scotea nimic, caci am pus voltmetru digital pe alternativ si nu imi indica nimic. Pe urma a crapat :angel8: . In schema era si o rezistenta in serie cu un condensator la intrarea trafului, cu care am incercat si cu ele si fara si tot cu acelasi rezultat. Precizez ca schema cu SG3525 era cu traf cu priza mediana. Dar totusi ar trebui sa mearga si cu o singura infasurare la putere mai mica bineinteles.Sa fi gresit eu pe undeva?

Link spre comentariu

Dupa alte teste, si 2 tranzistori arsi, am observat:-tranzistorul pare sa se bolcheze pe starea de conductie. Am alimentat intai montajul (facut in aer) apoi am pus firul de la drena fet-ului pe transformator, si a mers. Dar daca pe iesirea transformatorului este consum prea mare, tranzistorul iar se blocheaza pe conductie, creste curentul prin primar (cc), iar in secundar nu mai are tensiune. Consum prea mare poate fi un bec sau chiar si scurt. La inlaturarea sarcinii, nu isi revine montajul decat daca scot firul de pe traf si il aplic iar. Tranzistorul se incalzeste pana la ardere.-am pus in loc de fet un bd237. Merge ca la carte normal, nu e nevoie sa scot firul de pe traf, dupa scurt sau sarcina tensiunea la iesire revine. Impedimentul este ca se incalzeste cam mult in gol. Trebe radiator dar merge.Intrebarea este: ce am gresit cand am pus cu fet de mi se blocheaza pe conductie?

Link spre comentariu

@the_beast

Ca FET am folosit un IRFZ si ceva (50V, 60A). Feedback, nu stiu la ce te referi (incepator).

Am pus intrebarea cu modulare in durata gen clasa D, dar fiindca nu mi-a raspuns nimeni la postul meu, am incercat schema de pe http://www.sound.westhost.com/project89.htm sa vad daca merge. la iesire nu e problema, ca nu am rebobinat trafu sa scoata cat vreau eu. Ma asteptam doar sa scoata. La intrare e problema, caci tranzistorul pentru comutatie daca e FET, se blocheaza pe conductie, si astfel imi si cade tensiunea pe sursa de 12 V (mentionez ca nu am folosit o baterie de masina ci un traf, stabilizat si filtrat). In mod normal schema prezentata mai sus, scoate +-37 V in gol. O alta idee de a scoate 220, 50 Hz de putere, ar fi sa modific secundarul trafului din schema astfel incat sa scoata 220, la iesire redresez si filtrez tensiunea, si prin alte FET-uri sa il fac impulsuri de 50 Hz. Ori ideea cu modulare in durata, dar pana acolo, trebuie sa vad eu cu ochii mei ca imi merge in comutatie :supz: .

Link spre comentariu

si chiar nu vrei sa-mi zici si mie ce tranzistor ai folosit? :rolleyes: Daca se blocheaza pe conductie sunt pur si simpu in scurt.... ar trebui sa se arda instantaneu......... nu cumva aparatul tau nu poate masura tensiunea alternativa de frecventa aia?Cat despre modulare... eu ma gandeam la una in amplitudine macar rectangular la 50Hz, si asta inainte de a comanda FET-urile de putere.Comutatia trebuie sa functioneze, ce draq, mai inceraca si cu un BUZ11 ca am vazut eu o schema asemanatoare. o sa discut vineri si cu prof'u meu sa vad ce parere are.

Link spre comentariu

Tranzistorul este un irfz (am mai zis) 40 parca (nu vad bine ce scrie pe el). In orice caz, se comporta la fel cu orice FET, caci am mai incercat si cu irfp 240 cu care la fel, se blocheaza pe conductie. Am ars doi tranzistori (nu chiar instantaneu), dar dupa ce am lasat circuitu alimentat cateva zeci de secunde bune. Precizez ca nu de la baterie, ci de la un traf de vreo 3-4 A, stabilizat si filtrat. O sa imi iau inima in dinti si o sa dau bateria jos de pe masina sa fac teste.Circuitul se comporta astfel:1. Fac schema ca in figura, alimentez, si imi indica un curent de 0,9-1 A, pe iesirea redresata cu o dioda rapida (by29) si filtrata cu un condensator de 200Uf/200V, nu scoate nimic. Fet-ul se incalzeste destul de mult. Dupa cateva zeci de secunde, se arde.2. Inainte sa alimentez, decuplez traful (pe ferita dintr-o sursa de xerox), alimentez circuitul, curentul e ff mic (cativa mA). Cuplez si bobina, curentul in gol creste pe la 200 mA, iar la iesire scoate in jur de 40V. Mentionez ca nu am calculat cat trebuie sa scoata, ideea e doar sa scoata (deocamdata). Daca pun o sarcina, un bec care sa consume putin, mai cade tensiunea, dar la o sarcina care consuma mai mult ori la un scurt, tranzistorul se blocheaza iar pe conductie, iar la inlaturarea scurtului ori a sarcinii, nu isi revine decat daca scot alimentarea, decuplez trafu si alimentez iar.3. In loc de FET, am pus un Bd 237, cu emitorul in loc de sursa, colector in loc de drena, iar baza in loc de poarta. Montajul merge din prima, fara nici un fel de artificiu ca la punctul 2, scoate mai putin, amperaj mai mic, dupa scurt sau sarcina cu consum mi mare, isi revine fara probleme, dar bd-ul se incalzeste cam mult. Fara radiator crapa in cateva zeci de secunde.Concluzie: E posibil sa imi cada tensiunea sub limita de functionare a integratului cand folosec cu FET, deoarece FET-ul in conductie are rezistenta proprie mult mai mica decat un BD, si lasa un curent mai mare sa treaca, implicit o cadere de tensiune mai mare. Ceea ce nu stiu sigur, este daca in momentul in care alimentez, SG-ul are + pe iesire si astfel FET-ul sa conduca, curent prea mare prin traf, si asta sa determine o cadere de tensiune pe sursa, astfel incat SG-ul sa nu mai poata sa oscileze. Voi testa montajul direct pe baterie de masina. Probabil se va arde FET-ul instantaneu, dar probabil nu. :prayer: Cat despre modularea in amplitudine, nu cred ca ar fi eficienta. Ideea in modulatia in durata, este ca sa fie tranzistorul cat mai putin intre cele doua stari de deschis si inchis, unde disipa el cea mai mare parte din putere. Modulatia in durata mi s-a parut interesanta, ca sa scot pe iesire un semnal sinusoidal la 50Hz, din impulsuri gen clasa D). Dar pana nu reusesc eu sa fac sursa in comutatie, nu pot sa trec mai departe.

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
Vizitator tipatescu

Uite ce-am gasit pe net. Habar n-am daca merge sau nu. Folositi pe propria raspundere.http://www.technology.niagarac.on.ca/pe ... le/i2k.htmCirip

Mai are cineva schemele/datele de pe situl de mai sus ? Sint foarte interesat sa vad solutia constructiva -din cite am inteles, este vorba de 2 transformatoare ridicatoare a cite 1kw fiecare, actionate in contratimp, iar partea inteligenta e un microcontroller PIC ... - as vrea sa fac ceva asemanator - un fel de sursa in comutatie de putere mare, pilotata de un microcontroler si caut o solutie cit mai ieftina, care sa-mi ofere flexibilitate mare ...Eu as vrea sa folosesc ideea pentru un aparat de sudura, dar cred ca exista si alte aplicatii unde ar fi utila (convertor de la 1-2 baterii de masina, sursa UPS, etc).Multumesc anticipat, poate are cineva salvate datele, link-ul nu mai merge ...Dorin
Link spre comentariu

in mod normal mas. portabile Boch,Makita tre sa mearga si in CC.Tens.redresata nu e liniara ci cu impulsuri.Ori tiristorul si triacul Numai la CC de la surse ca acumulatori sau baterii is continue liniar.cele redresate de la retea au impulsuri si deci deschiderea triacului sau a tiristoreului se cace in sincron cu reteaua.deci tre sa mearga. Pt cqalculatoare sunt prelungitoare tip RDS cu acumulator care la intreruperea tensiuni de pe retea tin calculatorul 1/2 de ora o ora in functiune. :supz:

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Eu am facut schema din Tehnium cu 2n3055 si merge foarte bine.Am facut-o prima data cand a aparut in revista si a doua oara anul acesta .Singura diferenta este ca am adaugat un ventilator de sursa de pc pentru racirea radiatorilor tranzistoarelor deoarece am facut-o foarte mica.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări