Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Invertor (convertor) 12v - 220v 50Hz (+ teoria undelor)


Vizitator tinelush

Postări Recomandate

  • 2 luni mai târziu...
Vizitator gaby nyco

Aceasta e schema si nu stiu care e puterea suportata de acesta, si nu stiu ce serie trebuie să aiba Q7 si Q8. MultumescSi as dori sa imi spuneti daca acel traf e unul normal de 220vca/2*10vca

post-234709-0-24491300-1414862745_thumb.jpg

Link spre comentariu
Vizitator gaby nyco

Multumesc domnule nel65 dar schema e foarte complexa pentru un începător ca mine si nu cred ca voi reusi sa o fac sa functionezeDomnule Modoran va rog sami dati si mie o schema pentru invertor 12-220vca. Va multumesc!

Link spre comentariu
Vizitator gaby nyco

Multumesc domnule nel65 pentru schema. O voi studia in aceasta seara si maine voi scrie nelamuririle pe care le voi avea. Cred ca aceasta e mai simpla. Multumesc si va urez o seara placuta tuturor!

Link spre comentariu

Cea mai simpla e asta   http://danyk.cz/menic230_4.html

Desi n-am testat-o, bag mana in foc ca e perfect functionala.

PS

De cand un invertor se incadreaza mai bine la Energie alternativa si nu la Alimentatoare ?

Marian, tu ai facut ghidusia asta ? 

 

cu niste driveri totem pole si mai molti mosi montati impreuna cu un traf mai mare ,ar avea putere

 

Asa cum e ,e mai degraba pentru uz didactic

Editat de nel65
Link spre comentariu

Marian, tu ai facut ghidusia asta ? 

Nu, dar eu am dres-o ( moderez tot eu si la sectiunea aia ). Autorul deschisese 2 topicuri pe subiectul ala dar pe sectiunea nepotrivita, initial n-am inteles despre ce era vorba deoarece nu vazusem schema, si spre rusinea mea nici nu citisem titlul topicului atent ( am avut azi o zi... sa zicem ca foarte grea ). In fine, discutie mutata aici.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări