Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Conex Electronic "te face la buzunare"


Vizitator bender

Postări Recomandate

Vizitator bender

Update-uri in lista (TME, Adelaida, Conex). E-piese adaugata in lista. Pe masura ce o sa mai apara si alte pareri cat si exemple despre alte firme am sa fac update in lista.

 

Adelaida

de la conex n-am cumparat prea multe, in schimb de la Adelaida cumpar frecvent on-line si niciodata n-am avut surprize neplacute.

Adelaida- aproximativ 20-25 comenzi -fara probleme gen lipsa componente. Ceva probleme cu stocurile in anumite perioade (din circa 30 pozitii ajung cam 20) - comanda online

... nici cei de la adelaida nu sunt mai presus, s-au gandit ca poate imi functioneaza montajele si cu mai putine rezistente dintr-o valoare desi am fost taxat pentru cantitatea comandata de mine, si inca o chestie... "nu avem momentan cablaj imprimat dubla fatza, cand vom primi va vom trimite prin posta romana fara sa platiti taxele postale" (asa spuneau la telefon la aceeasi comanda cu rezistente lipsa, si cablajul dubla fatza promis nu l-am primit nici in ziua de azi, au trecut aproape 3 luni de atunci)

- scrieti parerile si experientele voastre

 

Conex

- daca doresti sa fii tratat cu sictir si sa fii furat pe fata, asta este locul potrivit - cumparat de la magazin

la conex am avut pana acum doar doua comenzi - nicio problema de raportat - comanda online

- scrieti parerile si experientele voastre

 

Comet

- de la ei am cumparat doar de 2 ori dar au fost ok, in sensul ca desi am cumparat multe piese au fost toate acolo si confirmau cantitatile de pe factura

- scrieti parerile si experientele voastre

 

E-piese(magazinul Global de pe Str.Maica Domnului )

10-15 comenzi - fara probleme la produsele comandate . Sunt sunat de fiecare data pentru a confirma comanda si pentru a mi se comunica daca anumite produse nu sunt disponibile . Din pacate preturile mi se par cam mari - comanda online

 

Farnell

- am luat de la ei de mai multe ori. Una dintre cele mai profesioniste firme cu care am lucrat. Acel incident de care va spuneam cu piesele deteriorate si inlocuite de ei (100% pe cheltuiala lor) cu aceasta firma a fost.

- scrieti parerile si experientele voastre

 

TME

TME este OK,am comandat la furnizorul din Polonia si cu toate ca dureaza mai mult transportul,dar,incepand cu ambalajul,calitatea pieselor si numarul lor au fost in regula. :aplauze

- scrieti parerile si experientele voastre

 

Syscom

- o firma de la care am cumparat de mai multe ori, cu personal serviabil si fara surprize neplacute in ceea ce priveste piesele. La fel ca si acel magazin de pe aceiasi parte cu ei despre care spunea Mosfet. stie cineva numele acestui magazin ca sa-l includem in lista?

- scrieti parerile si experientele voastre

Link spre comentariu

Farnell: de treaba, oferta variata, transportul 5 euro, dar piesele sint scumpe. Au cantitati minime la maruntisuri (rezistente, condensatori mici).TME: de treaba, oferta variata, transportul 19ron, piesele super ieftine din care cauza trebuie sa comand cite o punga din fiecare (rezistente nici nu comand, tre sa iau minim cite sute sau o mie, atit sint de ieftine). Numai sa fie piesa pe stoc, ca altfel stai si 3 luni. Din motive de pret am ajuns sa iau de la ei pina si bateriile uzuale (r3, r6, 6f22).Amindoi livreaza prompt (2-3 zile) daca sint pe stoc, piesele bine ambalate, nu am avut niciodata probleme.Adelaida: mi-au "rupt" comanda in 3 fara sa-mi spuna, 2 pachete au venit si am platit de fiecare data transport de mi s-a dublat valoarea, a 3-a parte n-a mai venit niciodata. Si la telefon se jurau ca platesc doar primul transport... de oferta nu zic nimic, ai nostrii sint buticuri pe linga ceilalti.Cu rs-romania a lucrat cineva?

Link spre comentariu
Vizitator viobio

si eu cumparl piese de la Conex Electronic aveti dreptate ,tot timpul este harababura acolopina acum nu mi sa intimplat sa nu am cantitatile cerutetransformatoare comand doar acolo ,ei trimit comenzile la Petraharababura este oarecum de inteles ,la acel magazin tot timpul este aglomeratiedoamnele de acolo cred ca isi mai doresc si ele un flirt :ras: acolo nu te baga nimeni in seama pentru ca daca inaintea ta au fost doi-trei intrebaci care stau o groaza de timp si trebuie sa le citesti un catalog isi pierg si ei rabdareaeste tipic in comert si mie mi se intimpla sa nu am rabdare cu clientii mei,cine nu face afaceri sau comert intelege mai greu fenomenul....sa fim cinstiti nici noi nu putem fi serviabili sau amabili tot timpulla Syscom ,este cam la fel,daca au chef sunt amabili daca nu ,nu!eu cumpar de la Conex de cind este deschis magazinul ,nu am fost niciodata stresat de problemele care sunt cu deservirea clientuluiproblema mare pe "Silicon Valey" este cantitatea imensa de componente contrafacutecind reparam televizoare &audio-video ,schimbam integrate de baleiajV sau audio pe banda ,unele se ardeau in 10 min, piese contrafacutepina am gasit magazinul de la Vitacom ,o perioada a fost singurul magazin unde gaseai piese adevaratepentru cei care considera ca sunt furati aveti si voi vina de a nu verifica marfa!!!!piesele sunt mici ,multe valori,etc

Link spre comentariu

Cu rs-romania a lucrat cineva?

Am comandat eu de la ei, foarte ok, extrem de amabili la telefon, foarte prompti, transport zero lei(luat pe firma).Am fost si pe la Conex de vreo doua ori dupa nimicuri, si intr-adevar chiar daca nu era f multa lume, o scarba incredibila pe vanzatoarele alea. De lipsit nu a lipsit nimic din comanda.
Link spre comentariu

La syscom n-am avut niciodata probleme. De multe ori am zis cam ce tip de tranzistor as avea nevoie si-mi cauta in catalog etc!Si nu este singurul magazin care m-a servit impecabil!La conex,mi-era si frica sa intreb(daca au o anumita piesa,nicidecum de cautat in cataloage),ca-mi scuipa pe piese :speriatAsta de mai multe ori si nici macar nu era aglomerat !Nesimtire mai mare ca acolo n-am mai vazut la absolut nici un magazin(indiferent de profil)Dar daca arati ca vrei sa cumperi chestii scumpe,imediat iti fac pe placExact ce a zis spitfire

Absurdul total a fost atins intr-o zi, cand am luat pe firma componente si unelte de vreo 18 milioane, am fost tratat f. bine, dar cateva ore mai tarziu, spre inchidere, cand m-am dus sa cumpar unele maruntisuri pt. mine personal, m-au tratat cu o sila incredibila, n-apucam sa intreb de-o chestie, si-mi raspundeau"N-avem!", stupizi rau...

Link spre comentariu
Vizitator bender

Multumesc pentru posturi si deja imi dau seama ca acest topic a avut un efect benefic. Cu aceasta ocazie am mai aflat si eu si sper ca si voi de alte firme de unde as putea comanda componente. E bine ca s-au dat detalii in ceea ce priveste taxe de transport, preturi, grija fata de client. :aplauze

Daca vreti puteti actualiza si voi lista daca nu sint eu conectat :da

 

Adelaida

de la conex n-am cumparat prea multe, in schimb de la Adelaida cumpar frecvent on-line si niciodata n-am avut surprize neplacute.

Adelaida- aproximativ 20-25 comenzi -fara probleme gen lipsa componente. Ceva probleme cu stocurile in anumite perioade (din circa 30 pozitii ajung cam 20) - comanda online

... nici cei de la adelaida nu sunt mai presus, s-au gandit ca poate imi functioneaza montajele si cu mai putine rezistente dintr-o valoare desi am fost taxat pentru cantitatea comandata de mine, si inca o chestie... "nu avem momentan cablaj imprimat dubla fatza, cand vom primi va vom trimite prin posta romana fara sa platiti taxele postale" (asa spuneau la telefon la aceeasi comanda cu rezistente lipsa, si cablajul dubla fatza promis nu l-am primit nici in ziua de azi, au trecut aproape 3 luni de atunci)
mi-au "rupt" comanda in 3 fara sa-mi spuna, 2 pachete au venit si am platit de fiecare data transport de mi s-a dublat valoarea, a 3-a parte n-a mai venit niciodata. Si la telefon se jurau ca platesc doar primul transport... de oferta nu zic nimic, ai nostrii sint buticuri pe linga ceilalti.

 

Conex

- daca doresti sa fii tratat cu sictir si sa fii furat pe fata, asta este locul potrivit - cumparat de la magazin

la conex am avut pana acum doar doua comenzi - nicio problema de raportat - comanda online
si eu cumparl piese de la Conex Electronic

aveti dreptate ,tot timpul este harababura acolo

pina acum nu mi sa intimplat sa nu am cantitatile cerute

transformatoare comand doar acolo ,ei trimit comenzile la Petra

harababura este oarecum de inteles ,la acel magazin tot timpul este aglomeratie

doamnele de acolo cred ca isi mai doresc si ele un flirt :ras:

acolo nu te baga nimeni in seama pentru ca daca inaintea ta au fost doi-trei intrebaci care stau o groaza de timp si trebuie sa le citesti un catalog isi pierg si ei rabdarea

este tipic in comert si mie mi se intimpla sa nu am rabdare cu clientii mei,cine nu face afaceri sau comert intelege mai greu fenomenul

....sa fim cinstiti nici noi nu putem fi serviabili sau amabili tot timpul

Am fost si pe la Conex de vreo doua ori dupa nimicuri, si intr-adevar chiar daca nu era f multa lume, o scarba incredibila pe vanzatoarele alea. De lipsit nu a lipsit nimic din comanda.
La conex,mi-era si frica sa intreb(daca au o anumita piesa,nicidecum de cautat in cataloage),ca-mi scuipa pe piese :speriat

Asta de mai multe ori si nici macar nu era aglomerat !

Nesimtire mai mare ca acolo n-am mai vazut la absolut nici un magazin(indiferent de profil)

Dar daca arati ca vrei sa cumperi chestii scumpe,imediat iti fac pe plac

 

Comet

- de la ei am cumparat doar de 2 ori dar au fost ok, in sensul ca desi am cumparat multe piese au fost toate acolo si confirmau cantitatile de pe factura

 

E-piese(magazinul Global de pe Str.Maica Domnului )

10-15 comenzi - fara probleme la produsele comandate . Sunt sunat de fiecare data pentru a confirma comanda si pentru a mi se comunica daca anumite produse nu sunt disponibile . Din pacate preturile mi se par cam mari - comanda online

 

Farnell

- am luat de la ei de mai multe ori. Una dintre cele mai profesioniste firme cu care am lucrat. Acel incident de care va spuneam cu piesele deteriorate si inlocuite de ei (100% pe cheltuiala lor) cu aceasta firma a fost.

Farnell: de treaba, oferta variata, transportul 5 euro, dar piesele sint scumpe. Au cantitati minime la maruntisuri (rezistente, condensatori mici). Amindoi (Farnell,TME) livreaza prompt (2-3 zile) daca sint pe stoc, piesele bine ambalate, nu am avut niciodata probleme.

 

TME

TME este OK,am comandat la furnizorul din Polonia si cu toate ca dureaza mai mult transportul,dar,incepand cu ambalajul,calitatea pieselor si numarul lor au fost in regula. :aplauze
de treaba, oferta variata, transportul 19ron, piesele super ieftine din care cauza trebuie sa comand cite o punga din fiecare (rezistente nici nu comand, tre sa iau minim cite sute sau o mie, atit sint de ieftine). Numai sa fie piesa pe stoc, ca altfel stai si 3 luni. Din motive de pret am ajuns sa iau de la ei pina si bateriile uzuale (r3, r6, 6f22).

Amindoi (Farnell,TME) livreaza prompt (2-3 zile) daca sint pe stoc, piesele bine ambalate, nu am avut niciodata probleme.

 

RS Romania

Am comandat eu de la ei, foarte ok, extrem de amabili la telefon, foarte prompti, transport zero lei(luat pe firma).

 

Syscom

- o firma de la care am cumparat de mai multe ori, cu personal serviabil si fara surprize neplacute in ceea ce priveste piesele. La fel ca si acel magazin de pe aceiasi parte cu ei despre care spunea Mosfet. stie cineva numele acestui magazin ca sa-l includem in lista?

la Syscom ,este cam la fel,daca au chef sunt amabili daca nu ,nu!
La syscom n-am avut niciodata probleme. De multe ori am zis cam ce tip de tranzistor as avea nevoie si-mi cauta in catalog etc! Si nu este singurul magazin care m-a servit impecabil!
Link spre comentariu

Pai daca tot s'a vorbit hai sa'mi aduc si eu contributia la aceasta lista.

 

Conex - Intr'adevar dureaza ceva pana te baga in seama, dar e de inteles la aglomeratia din magazin. Pe mine nu m'au furat niciodata, insa am cumparat in general chestii minore (parca odata am luat de 150 ron in rest un 20-30-40). In schimb am observat alta chestie, pt clientii care platesc cu cardul, doamna de la casa de multe ori incurca cititoarele de carduri deci respectivul trebuie sa mai bage pinul odata. Si se vede ce tasteaza de la 2 kilometri...

 

E-Piese (Global) - Ok la interactiunea cu clientul, insa niciodata nu au pe stoc ce'ti trebuie.

 

Syscom - Cam cei mai seriosi si din punctul meu de vedere, nu intru in detalii dar i'am observat in multe randuri ca informeaza clientii cand nu sunt siguri ce le trebuie. Au o gramada de conectori, mereu iau de acolo. Si daca iti trebuie 50 de leduri albastre, gasesti pe stoc. :da

 

Mai e unul caruia imi scapa numele, ala cu multe multe boxe si amplifuri chinezesti, e pe colt, inainte de Syscom. Si aia sunt foarte seriosi si au pe stoc mai mult de 1 difuzor, am luat eu 6 odata. :limb:

Link spre comentariu
Vizitator viobio

azi am fost la Conex Electronic toata lumea zbirniia :da ,patronul statea de vorba cu clientii!personalul amabil peste masura(semana a pupincurism ieftin,un zimbet-o injuratura in gind)morala :sa stea patronul in magazin!

Link spre comentariu

Chiar asa, ca mai cumpar rar si de la Vitacom (cel de pf) din Tm. Vinzatorii sint brici (cel putin cei "batrini", cind mai apare cite o prospatura e jale) dar ma termina melodia "nu este pe stoc". Bai frate, nu stiu ce vind ei de fapt dar la piese dupa ce ca sint scumpe (ic+trz smps la ei 11 lei, la tme 3 lei - din 3 surse din astea imi scot diferenta de transport) rezistente sub 10 ohm n-au, condensatoare care cum (cred ca n-au nimic cu nf sau pf in coada), trz la noroc, la comanda numai daca sint pe stoc in ro ca altfel comanzi la punga, comanda vine poate saptamina viitoare... ai jura ca nu vor sa faca bani.

Link spre comentariu

Adelectrocom - distribuitor TME, la multe chestii au preturi/bucata chiar mai mici decat TME pt ca le iau in volume mai mari. Acum cativa ani (2 sa zic) am luat de la ei niste piese romanesti antice (rezistente placheta, rezistente de putere ceramice, d-alea rotunde si strambe) dar n-am mai vazut asa ceva prin magazin, in ultima vreme doar piese de la TME.Am comandat si on-line si apoi ridicat comanda personal din magazin gata pregatita, f multumit, am si cumparat la fata locului si la fel. N-am avut probleme nici cu piese lipsa dar taxate, au pe stoc cam 90% sau pot aduce orice de la TME.Unele piese pe care le au din alte surse pot fi destul de scumpe, cum ar fi un cablaj de test de nici 10*10cm pe care am dat 7-8 lei, in timp ce la altii acelasi cablaj nu e nici 2 lei, un Au si cablaj d-ala bun, gros, din fibro-textolit verde semitransparent, sau ce material e ala fibros

Link spre comentariu

si eu am avut surpriza neplacuta sa cumpar niste rebuturi de la conex(am crezut ca este firma mai serioasa si am evitat sa cumpar de la alte dughene) , niste IRFZ44 in cantitate mai mare pt niste smps de amplif auto din care nu am putut folosi nici macar unul :bataie . alta data cand am mai cumparat au fost ok. in rest nu am avut probleme cu piese lipsa sau in plus.

Link spre comentariu

De la Adelecrocom cumpar si eu si sunt de nota 10.. aduc de la TME tot ce ai nevoieAu pe stoc cam tot ce am avut nevoie.. Preturi bune si tanti super serviabila... toata stimaDe la conex nu am mai cumparat demult tot din cauza proatei serviri si preturi piperateSiscom e ok, am fost si sunt multumit Mivarom si ei super de treaba.. am cumparat si prin posta si personal si am fost multumitCam atat despre piata componentelor...

Link spre comentariu

La Vector Electronic gasesti aproape toate piesele de care ai nevoie(eu cel putin nu ma pot plange). Ce-i drept mai cresc preturile din cand in cand.Sunt buni si Syscom.Mai era unul nu chiar cine stie ce, cu mufe, jack-uri s.a.m.d. ieftine.Am uitat numele...La Conex, ca tot era vorba de ei, astepti pana te plictisesti si nu pleci intotdeauna multumit.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări