Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

preamplificator microfon


Vizitator next-level

Postări Recomandate

Vizitator next-level

Am si eu o idee ce vreau sa o pun in practica... vreau si eu o schema de premaplificator cu alimentare de pana la 9 V cc.Ideea este urmatoare vreau sa amplific microfonul unui telefon mobil.Astept pareri Va multumesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator next-level

Nu crezi ca ar fi mai simplu ce vrei sa faci cu un hands free?

nu mi-ar fi de folos pentru ca as vrea sa fac cu vre-o 4 mic... in final.....
Link spre comentariu

Acolo unde scrie "dinamic mic" se cupleaza microfon dinamic iar acolo unde scrie "electret" se cupleaza un microfon electret (acesta din urma are nevoie de alimentare si pentru acest lucru pe linia lui de semnal vine R1 care aduce o tensiune pozitiva - "phantom power"). Nu e nevoie sa treci pe cablaj amindoua variantele (pentru miniaturizare) ci numai aceea care i-ti trebuie in functie de microfon. Nu prea inteleg ce-i cu alea 4 microfoane ! Daca esti prea secretos nu poti primi indicatia potrivita ! :ciuda:

Link spre comentariu

Nu prea vad unde va fi loc intr-un mobil de un asemenea preamp ! Si nu cred ca daca vei amplifica microfonul vei auzi mult mai tare deoarece puterea e eliberata de etajul final audio care are o limita de unde va incepe sa distorsioneze puternic. Singurul lucru posibil ar fi ca microfonul sa capteze semnal de la distanta mai mare si asta cu un alt risc major : efectul de microfonie care se va produce din cauza coabitarii in aceeasi incinta a microfonului cu difuzorul. Mai bine treci mobilul pe "speaker" si tine-l linga ureche daca vrei sa auzi mai tare !

Link spre comentariu
Vizitator next-level

nu cred k m-am exprimat tocmai corect... pe mine m-ar interesa sa aud ce se vb de la departare....si circuitul nu va fi in incinta "telefonuli", ce am vz in circuitul respectiv e ca trebuie alimentat la 9 v.....

Link spre comentariu
Vizitator next-level

nu cred k m-am exprimat tocmai corect... pe mine m-ar interesa sa aud ce se vb de la departare....si circuitul nu va fi in incinta "telefonuli", ce am vz in circuitul respectiv e ca trebuie alimentat la 9 v.....

Link spre comentariu
Vizitator next-level

Ai sa belesti tu telefonul :rade: .Cu telefoanele mobile e mult mai complicat decat crezi.

nu ma intereseaza de telefon prea mult.... am de unde sa imi "finantez" experimentul
Link spre comentariu
Vizitator next-level

El vrea montajul pt chestii de genul spionaj nu sa auda mai tare .Numai sa aiba grija k anumite chestii sunt ilegale.

nu este nimic ilegal de a-mi asculta bona ce fc in casa mea....
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări