Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Am nevoie de ajutor pt realizarea unui montaj.


Postări Recomandate

Datele problemei sunt cam asa vreau sa realizez un montaj un procesor At 90s2313 ea pare simpla pt cei care au mai facut pt mine se complica un pic treburile adica nu stiu exact cum sa-l realizez si care sunt piesele pe care trebuie sa le cumpar,|Din Schema reiese ca imi trebuie niste condensatori niste diode un qart .Acum eu ma duc la magazin si cer condesatori de 22de pf la cati volti ?qart de 4 ...?Si ar mai fi o mica problema montajul lucreaza la 5 V vreau sa cobor de la tensiune de 12 -14 v as vrea sa cobor tensiune cu ajutorul unui TS 34063 (am cateva nu trebuie sa cumpar) :jytuiyuOrice sfat si indrumare e binevenita

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Datele problemei sunt cam asa vreau sa realizez un montaj un procesor At 90s2313 ea pare simpla pt cei care au mai facut pt mine se complica un pic treburile adica nu stiu exact cum sa-l realizez si care sunt piesele pe care trebuie sa le cumpar,|Din Schema reiese ca imi trebuie niste condensatori niste diode un qart .Acum eu ma duc la magazin si cer condesatori de 22de pf la cati volti ?qart de 4 ...?Si ar mai fi o mica problema montajul lucreaza la 5 V vreau sa cobor de la tensiune de 12 -14 v as vrea sa cobor tensiune cu ajutorul unui TS 34063 (am cateva nu trebuie sa cumpar) :jytuiyuOrice sfat si indrumare e binevenita

Datasheetul cipului http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... 34063.htmlParerea mea e ca te complici cu acest cip TS34063 insa pentru a realiza un convertor coborator de tensiune realizezi montajul cum explica in figura 9 Step Down Converterdupa care modifici rezistentele R1 si R2 dupa relatia Vout: Desied Output voltage, |Vout| =1.25 (1+R2 / R1) => raportul valorilor rezistentelor r2/r1=3 pentru a avea o tensiune de 5V, sau alegi valorile din datasheet r1=1,2K si r2=3,6ksau o varinata mai simplaDeci sa o luam pe rand tensiunea de la 12 V o cobori cu un circuit integrat dedicat 78L05(0,5 lei) si cativa condensatori mai exact o sa iti trebuiasca 2x10uF la 25V si 2x100nF tot la 25 V pentru filtrarea de dupa redresare. Un cristal de qurtz de 4MHz, o dioda zener de 5.1V rezistentele aferente 10k in schema vad ca apar mai multi condensatori de 10uF si de 100nF (0.1uF) ii iei ca cei de mai sus si o dioda rectif rapida 1N4181
Link spre comentariu

...tensiunea de la 12 V o cobori cu un circuit integrat dedicat 78L05(0,5 lei) si cativa condensatori...

Nu cred ca mai e nevoie de 78L05 ori 34063, schema contine deja stab de 5V facut cu D1, R1 (3K3) si zenerul de 5V. Tensiunea de 12V se aplica pe pin3/JP1 iar D1 protejeaza la polaritate gresita.Grupul R2C3 e probabil pt. reset.A uitat sa precizeze tema aplicatiei, ce face de fapt montajul respectiv (?)
Link spre comentariu

Montajul este un simulator de cod pe linia k pt autorizarea unui calculator pt functionare.Binenteles ca mai e nevoie si de un continut care trebuie scris in atmel.Deci trebuie sa cumpar urmatoarele piese:At90s2313,un qart de 4Mhz,o dioda zener de 5.1 v,o dioda1n4181,rezitentele aferenteCu condensatori nu sunt in clar 22de pF la cati volti la 25 sau mai mici?Si tranzistorul bc e s47 sau 547?JP2 ce vrea sa fie?Am atasat cam cum arata nelamuririle mele

Link spre comentariu

...Binenteles ca mai e nevoie si de un continut care trebuie scris in atmel......JP2 ce vrea sa fie?...

"Continutul" ala pe care o sa-l scrii, o sa-l vari in Atmel tocmai prin JP2. Se pare ca ai lipsit de la ceva cursuri si laboratoare, uite iti postez un material despre conectorul ISP (JP2 in schema ta), e un fragment dintr-un laborator, si alta dintr-un datasheet Atmel, cauta-le si citeste mai departe, sa-ti reamintesti...programare at90s2313.pdf[/attachment]E din datasheetul microcontrollerului, de care oricum ai nevoie cand scrii programul.
Link spre comentariu

Am fost la un magazin si surpriza nu exista dioda 1N4181 ce as putea sa pun in loc?Quart-ul nu are pini pe el care e 1 si care e 2?Condesatori nu sunt polarizati?doar cel de 10 u.Tranzistorul :ma uit la partea plana si cel mai din stanga e piniu unu care e emiter si cade la masa,2 baza si cade in R3 si 3 colector si cade in JP1?Imi cer scuze pt intrebarile mele care par stupide pt unii dar abia acum invat.Multumesc

Link spre comentariu

...nu exista dioda 1N4181 ce as putea sa pun in loc?

Quart-ul nu are pini pe el care e 1 si care e 2?

Condesatori nu sunt polarizati?doar cel de 10 u.

Tranzistorul :ma uit la partea plana si cel mai din stanga e piniu unu care e emiter si cade la masa,2 baza si cade in R3 si 3 colector si cade in JP1?...

Pune dioda 1N4148 sau 1N4001, se gasesc peste tot.

Quarz-ul e nepolarizat, poti sa-l pui oricum; la fel condensatorii in afara de cel de 10 microfarazi care e electrolitic si trebuie sa respecti polaritatea din schema (minusul, cel marcat cu liniuta, vine la masa). Tranzistorul vine exact invers fata de descrierea ta (cand te uiti la partea plana, cel mai in stanga e colectorul, care e iesirea din montajul tau prin conectorul JP1).

Ti-am modificat desenul si l-am completat cu detaliile despre care intrebi:

Posted Image

Cred ca e mai bine sa pui un conector separat pentru alimentare, l-am notat in desen cu Bu1, e din cel in care intra jack-ul de la alimentatoarele obisnuite.

JP1 nu va mai avea decat 2 pini, iesirea si masa. Montajul tau are iesirea open-colector, tranzistorul se va alimenta in colector cu tensiune de la montajul pe care-l comanzi, montaj in care va trebui sa ai o rezistenta de la colector la plusul alimentarii montajului comandat.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări