Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

MamaiaS651T sau Universum?


Postări Recomandate

Salut,e o vorba?cine are un ceas stie totdeauna cat e ora,cine are 2 niciodata cu certitudine?

Am tot ?umblat?dupa un Mamaia S651T si chiar am gasit pana la urma,un exemplar neatins,cu piese originale100%,si bobine sigilate,cu aspect destul de bun,dar estetica nu e punctul forte,arata cam asa:

http://i42.tinypic.com/xbg60y.jpg

http://i43.tinypic.com/2ptc47c.jpg

http://i41.tinypic.com/2u5t98h.jpg

http://i43.tinypic.com/zwv9u.jpg

si inaintea lui,am gasit acest aparat,care isi zice Universum,am crezut ca placa cu denumirea a fost pusa de cineva ca sa fie mai interesant,numai ca si scala difera fata de S651T,inscriptionarile din dreptul butoanelor,desi inauntru e identic,lasand la o parte faptul ca nu a fost la fel de norocos ca celalalt,in asta a fost umblat,inclusiv in bobine,pana la urma a fost adus la ?linia de plutire?

http://i39.tinypic.com/ieqy9s.jpg

http://i41.tinypic.com/24nqy2u.jpg

http://i40.tinypic.com/e0299i.jpg

http://i43.tinypic.com/2hmotax.jpg

Ce e interesant e ca 651T are totul japonez,inclusiv pe maner scrie made in japan,difuzorul,antenna,totul,pe cand la Universum,difuzorul e de Electronica,seamana leit cu cel de Albatros,iar pe cutie din pacate nu mai scrie nimic de cine ar fi facut,are eticheta dezlipita,probabil s-a pierdut,si i-am pus eu un ?blanc?.

Daca stie cineva ceva amanunte,banuiesc poate mai sunt curiosi care vor sa afle mai mult despre aceste 2 aparate,daca aveau scala la fel aveam sa zic, ca cineva s-a jucat si a pus o eticheta de Universum si a facut un up-grade,numai ca mai sunt ceva diferente ce nu pot fi bricolate in regim home made?

Prin ?64 a fost aparat de familie,am ramas doar cu niste hartii de cumparare,aparatul fiind dezmembrat de mult timp,si acum l-am facut rost inapoi,chiar in dublu exemplar?numai ca nu stiu care a fost mai intai,oul sau gaina-Mamaia sau Universum?

Care pe care a copiat?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Stiu,aproape am uitat ca am reparat la Albatros ,am schimbat pastile la claviatura de pierdeam juma'de zi cu cate unu,nu aveam pompa de fludor la vremea aia si preferam sa iau de la claviatura noua pastilele,curatam bine partea fixa si montam...da in mod sigur nu au facut ai nostri aparate cu UUS pe norma vest la acea vreme,de asta am si incercat aici,poate se gaseste cineva sa stie ce si cum cu modelul asta de Mamaia,ca totusi pare facut de Electronica...

Link spre comentariu
Vizitator RaduP

Da,interesant ca si topic.Dorule 3160 , faci ce faci ...si "te-aranjezi" de cite o piesa de piesa... ))).Pai, omule " Universum"-ul pe care-l ai este chiar [ una ] din variantele de export ale apreciatului RR "Mamaia".Varianta ta de "Electronica S651 T" este totusi una de mijloc, pentru ca la inceputul inceputului a fost"Mamaia" simplu, cu virgula componente 100% Japan made.Pentru "Electronica S651 T" - se pot observa cu ochiul liber pe modulul (AAF+ FI(MA+MF))"negroteii" aia de tranzistori,germaniu peste tot - care sint de fapt EFT-uri 321/323/353 pentru AF si corespondentii lor FI,adica EFT 317/319.In varianta cap de serie peste tot erau componente de import, adica ca si tranz. 2SA ...& 2SB... , Toshiba sau Hitachi.La fel si pentru bobine,cond. ( polarizati sau ne),etc.Ulterior momentului 0 , tot mai multe repere/componente au fost asimilate de ai nostri - ducind la inlocuirea graduala a componentelor din import.Uite mai jos si citeva repere istorice vs. productia de RR tranzistorizate.Nu TOATE dar oricum citeva importante,si in opinia mea :-1960 : primele RR cu tranz. ( Solistor,Sport - fabricate sub licenta).Mai apoi RR Litoral & Turist,pentru care procesul de integrare cu piese romamanesti ar fi ajuns la 95%. Tot in 1960 , Radio Popular devine...Uzinele Electonica.In acelasi an se pun bazele a noi sectii PRODUCATOARE de tranzistori, diode semiconductoare. , conzi electrolitici,capacitoare stiroflex,etc. -1961 : primul RR stationar tranzist. Miorita - continuat apoi cu variante imbunatatite-1963: apare RR-ul stationar Delta ( cu trei lungimi de unda,UL-UM-US ) si micul-mare S 632,UM only.-1965 : iata de iata...apare si capul de serie al familiei de succes "Mamaia" integrat ulterior din ce in ce mai bine sub aspectul componentelor romanesti-1967 : incepind cu acest an incepe exportul de RR , export in care seria "Mamaia" figureaza printre primele pe lista.Printre tarile de destinatie in perioada 1967-1980 putem mentiona Albania, Anglia, Chile, Egipt, Franta, RDG, Ungaria, Cehoslovacia, Iugoslavia, SUA, Sudan,etc.Cele mai solicitate modele la export au fost Mamaia,Cora,Albatros(=Overseas),Neptun,Milcov,Alfa,Select,Gloria,Royal,Junior.Interesant e ca la vremea respectiva americanii se dadeau in vint dupa modelele cu ceas ( mecanic sau electronic ) tip Cronos,Interson sau Expres urmate mai tarziu de Superson si Ultrason.-1972 : intra in scena si Tehnoton-Iasi.Intre 1972 si 1979 a fost transferata esalonat documentatia de fabricatie a RR & scule/dispozitive/echipamente tehnologice spre Iasi.Tehnotonul incepe si el productia de RR incepind cu 1974.-1972 : foarte important , a aparut primul standard roman de radioreceptoare pentru unde modulate in amplitudine sau frecventa ( STAS 7711-72 ).Pina la aceasta data , nivelul tehnic al aparatelor era asigurat prin cerinte minime la nivel de norme de fabrica, adica norme interne interdepartamentale.-1976 :incepind cu acest an , intra in scena si familia "Bucur" - dezvoltata ulterior pina la "Bucur 7".Varianta de export a RR Bucur a fost "RR Eurocord".Bine,bine - poate acum e mai clar faptul ca "Universum"-ul lui Doru e o varianta de export a RR-lui Mamaia.Dar ar fi interesant si unde/cam spre cine a fost destinat.Putem incerca ,macar.Pai uitindu-ne noi cu MARE ATENTIE la panoul frontal,si la cele doua butoane din dreapta,Si stiind semnificatia lor romaneasca ( adica acord brut si acord fin),Descoperim ca sint notate "ABST." si "FEIN"...ceea ce... FIX IN GERMANA... inseamna acelasi lucru.Deci vajnica bunicuta de export "Mamaia" a scapat din bratele cavalerilor teutoni ( RDG-isti) - ca sa ajunga in colectia lui Doru...))).

Link spre comentariu

Sigur este varianta de export a radioului Mamaia. Universum este o marca comerciala sub care se vindeau aparate electronice in Germania Federala, multe fabricate in Japonia. Diferenta dintre Mamaia si Universum-ul din poza trebuie sa fie banda est/vest de la UKW-ul celor doua aparate si provenienta pieselor. Probabil ca aparatul pentru export avea numai piese japoneze.Punctul slab la aparatele Albatros/Mamaia fabricate de Electronica era claviatura de la schimbatorul de game, contactele oxidindu-se destul de usor.Trebuie curatate contactele, pe vremuri le scoteam afara si le spalam cu spirt, acum probabil ca merge mai usor cu un spray de contact. Ca sa le scoti afara nu este o munca usoara si placuta.Eu am folost vreo 10 ani un Albatros in anii '70 si am fost multumit de el.

Link spre comentariu

RaduPO adevarata enciclopedie...multumesc pt raspuns si mai ales complexitatea lui !!!Acum pot spune ca S651T a fost primul,si dupa asta a venit pt export si Universum,de asta are dif romanesc,intre timp asimilasem la productie ceva parti componente,tranzistoarele sunt SFT-uri,varianta franceza a EFT-urilor noastre de mai tarziu,probabil francezii ne-au dat licenta si o cantitate oarecare de piese ca sa fie treaba buna(pt ei),desi si noi am facut treaba buna cu EFT si mai tarziu AF,AC,ASZ...E bine ca s-a mai rezolvat o nelamurire si odata cu asta,sunt sigur ca multi am mai aflat cate ceva util din acest raspuns.Eu nu pot decat sa multumesc,in numele meu si al celor care au aflat cate ceva citind acest post,si promit sa ma straduiesc sa te mai solicit cu ceva informatii la urmatoarea achizitie. :rade:

Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...

Am avut o claviatură identică ca dimensiuni cu cea românească, dar scoasă dintr-un amplif vechi japonez, doar plasticul avea altă culoare, iar pe butoane nu erau gravate iniţiale (evident). Mă gîndesc că o fi fost copiată cea românească, în stilul propriu, cu abateri la dimensiuni şi materiale.Radio acesta a venit la pachet cu celelalte cooperări româno-japoneze din anii 60 (tv Naţional...)?

Link spre comentariu
  • 5 ani mai târziu...
Vizitator Mihai98
La 09.06.2009 la 17:37, doru3160 a spus:

RaduPO adevarata enciclopedie...multumesc pt raspuns si mai ales complexitatea lui !!!Acum pot spune ca S651T a fost primul,si dupa asta a venit pt export si Universum,de asta are dif romanesc,intre timp asimilasem la productie ceva parti componente,tranzistoarele sunt SFT-uri,varianta franceza a EFT-urilor noastre de mai tarziu,probabil francezii ne-au dat licenta si o cantitate oarecare de piese ca sa fie treaba buna(pt ei),desi si noi am facut treaba buna cu EFT si mai tarziu AF,AC,ASZ...E bine ca s-a mai rezolvat o nelamurire si odata cu asta,sunt sigur ca multi am mai aflat cate ceva util din acest raspuns.Eu nu pot decat sa multumesc,in numele meu si al celor care au aflat cate ceva citind acest post,si promit sa ma straduiesc sa te mai solicit cu ceva informatii la urmatoarea achizitie. :rade:

In legatura cu mamaia primul primul nu a fost acela cu 4 clape albe condensator variabil diferit fata de restul fara mufa Din si fara mufa de alimentare mergea doar pe baterii . Dau o poza totul e japonez cred ca inafara de carcasa. 

 

Screenshot_2018-05-02-11-19-46.png

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări