Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

triac folosit ca diac?


Postări Recomandate

se poate folosi un triac ca un diac?daca da cum?aveam nevoie pt schema atasata iar diace de putere prea mare nu gasesc :cry: cel mai mare fiind de 2 Asi mie imi trebuia ceva sa tina la 2,5 KW pt un cuptor electric(are vreo 2000W pe capac dar are peste 20 ani deci nu prea mai cred ce zice)un triac de 16 A presupun ca tine ,nu? ma gandeam la BT139/600

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

se poate folosi un triac ca un diac? daca da cum?

Da. Ii pui doua zennere inseriate intre poarta si anod, ca sa ii stabilesti tensiunea de autoamorsare. Diacul nu este altceva decat o structura de triac a carui tensiune de intrare in avalansa este controlata prin dopaj. Te rog sa te uiti pe foaia de catalog a unui diac si ai sa intelegi despre ce vorbesc.Cirip
Link spre comentariu

se poate folosi un triac ca un diac? daca da cum?

Da. Ii pui doua zennere inseriate intre poarta si anod, ca sa ii stabilesti tensiunea de autoamorsare. Diacul nu este altceva decat o structura de triac a carui tensiune de intrare in avalansa este controlata prin dopaj. Te rog sa te uiti pe foaia de catalog a unui diac si ai sa intelegi despre ce vorbesc.Cirip
totusi e mai simplu sa cumpar unul deoarece eu prima data credeam sa este nevoie de un triac de putere mare iar acum am aflat ca prin el trec cativa mA
Link spre comentariu

se poate folosi un triac ca un diac? daca da cum?

Da. Ii pui doua zennere inseriate intre poarta si anod, ca sa ii stabilesti tensiunea de autoamorsare. Diacul nu este altceva decat o structura de triac a carui tensiune de intrare in avalansa este controlata prin dopaj. Te rog sa te uiti pe foaia de catalog a unui diac si ai sa intelegi despre ce vorbesc.Cirip
parc? mai era o schem? cu 2 tranzistoare care "imita" un diac... sau fac confuzii cu tuj-ul??? :jytuiyu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări