Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

catometru


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator vdrapaca

Ce anume te face sa crezi ca acele catometre erau simple?

Dupa schema...Unele erau chiar foarte simple. De exemplu "Heatkit TC-2" si "EICO model 635". Ultimul e chiar prea simplu...http://bama.edebris.com/manuals/eico/635/
Defapt, se pleaca de la o schema simpla, cu cel putin 3 surse de alimentare reglabile:- una pentru filamant (H1, H2)- una pentru polarizarea grilei 1 (G1, G2) si sau pentru catod (K) - una pentru tensiunea anodica (A)si un (mili)ampermetru care este mutat pe rand in serie cu grila sau cu anodul.La adresa alaturata este o alta schema de catometru care se bazeaza pe cele spuse mai sus:http://home.snafu.de/wumpus/w3-schaltung.pdfSe observa ca la conectoarele A...K...H... se poate conecta orice tip de soclu, dar tinand cont de configuratia pinilor pentru fiecare tip de lampa, conform cu datele de catalog.Situatia se complica cand se doreste masurarea tuburilor multigrila cand mai sunt necesare cateava tensiuni de polarizare. In plus, din motive de protectie si de comoditate, se fac mai multe circuite in care sunt folosite mai multe tipuri de socluri puse in paralel.
Link spre comentariu

Eu am construit acest "catometru" pentru testarea tuburilor vintage. Majoritatea acestor tuburi se incadreaza in parametrii de test asigarat de instrumentul de test...Ua=0...+150 VccUg1=0...-20 VccUg2=+64Vcc fix sau valoarea tensiunii anodice, selectabilIa=0...+10 mA sau 0...+45 mA, selectabilUf=+1.5...+6.3 Vcc, 1 APoate am complicat un pic cu matricea de selectie a functiei pinilor de la soclu, probabil se pot reduce cateva comutatoare dar...P.S. in schema k1=k14

Link spre comentariu

legat de schema japonezului,sau oricare alta,imi puteti da niste valori de tensiuni pt testarea unor EL34?schema d-lui feri.visky spune ca e valabila, mai putin pt tuburi de putere,ori eu tocmai pe astea vreau sa le evaluez,am mai multe,dar nu prea stiu in ce stare sunt-am surse reglabile de la 0 la 350 V/0,1A,pt filamente pot folosi surse de cc,unde binenteles am si reglaj(tensiune pana in 40V,curent pana in 5A),mi-ar trebui o configuratie simpla cat de cat si valori de tensiune aplicate,in asa fel incat sa pot aprecia gradul de uzura cumulat pe tub(daca as fi stiut macar un tub in conditii bune,faceam masuratori prin comparatie,asa nu stiu nimic despre nici unul)si nici nu stiu cum e mai bine de configurat-pentoda,trioda,sau pur si simplu ignor grilele si vad doar emisia de electroni catod anod...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări