Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tesla Coil


radhoo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 588
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 3 săptămâni mai târziu...

Ce parere aveti de acesti condensatori pentru Tesla coil? (am luat 10 din fiecare ca nu erau mai multi si erau foarte ieftini) Despre cei cu surub nu stiu mare lucru. (numai ce scrie pe ei) Oare ce dielectric au?

Sunt condensatori special destinati pentru tensiuni inalte.In urma cu vreo 8 ani am folosit si eu asa ceva, la un amplificator de HF 600-800W cu doua tetrode 4S040 apoi 2 x QY4-250 (decuplare pe tensiunea anodica 2500V), fara ca atunci sa cunosc exact date despre ei (se vede in foto, jos, in pozitie orizontala).Apoi am mai gasit si altii, atat Siemens cat si de productie americana. La cei americani capsula era din sticla si se putea vedea uleiul prin sticla.Sunt cu dielectric hartie sau film, probabil cu ulei si de aceea sunt in acele capsule etanse.Sigur nu sunt cu vid, deoarece la cei cu vid este prezent de obicei "restul" tubului (un capat metalic de tub turtit/sudat sau de sticla topit/astupat), utilizat la vidare, pentru extragerea aerului .
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator proton01

stiu ca nu postez bine, dar am vazut discutandu-se mai sus despre metalizarea sticlei...Il rog pe dl Misa daca nu se supara poate sa imi explice procedeul?cu multumiri, Proton01

Link spre comentariu

Singura metoda realizabila acasa (pe care o cunosc eu) este argintarea chimica pentru a face suprafata conductoare, dupa care depunerea electrochimica a unu strat de cupru. Procedeul per total e destul de laborios si costisitor, mai ales in cazul meu din cauza suprafetelor mari care trebuie metalizate simultan. (solutia de argintare se poate folosi la o singura argintare iar azotatul de argint necesar e foarte scump, in jur de 3500 lei/Kg, asta daca ai de unde sa-l cumperi)

Exista mai multe retete asemanatoare. Un procedeu e descris in cartea Galvanotehnica in gospodarie la pag. 132. Cartea am pus-o aici: http://www.sendspace.com/file/oymakx

Ar fi bine sa respecti specificatiile de pegatire si curatare a suprafetelor, altfel la sfirsit iti vei da seama ca ai muncit degeaba.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator moshneag

pt rhadoo... sau cine a firmat mai sus ca incearca construirea unei sstc... poate te ajuta cu ceva : http://www.richieburnett.co.uk/sstate.html

 

pt teslina si misa... sau cine a mai realizat? se poate pentru un incepator niste detalii? Adica s-o luam cu inceputul? Detalii tehnice... un proiect probat... numarul de spire, tipul de conductor... traful ridicator etc?

Link spre comentariu

Pentru mosu' unele detalii tehnice despre tesla coil aici:

 

http://deepfriedneon.com/tesla_frame0.html

 

Despre driverul ZVS cateva lucruri esentiale:

 

-tensiunea inversa a FET-urilor/ IGBT sa fie de 4 ori tensiunea continua de alimentare.

-frecventa de oscilatie sa fie de preferat sub 100 kHz (eventual max 150 kHz) daca se folosesc IGBT datorita timpului lung de iesire din starea de conductie. IGBTii sunt de preferat fata de FET-uri datorita unei disipari mai mici de caldura fata de FET-uri.

-acordul se face capacitiv (am modificat Cp in trepte de 10 nF, ulterior in trepte de 1 nF pana am atins rezonanta).

-descarcarile la pamant trebuie limitate la doar una la cateva secunde pentru tensiunea de alimentare maxima, pentru a proteja IGBTii (se pot trage arcuri la pamant mai multe, dar la tensiune de alimentare mai redusa: 40-50%)

- tensiunea de alimentare la montajul ZVS nu trebuie sa depaseasca 170 V alternativ, la tensiuni mai mari apar oscilatii parazite de inalta frecventa in circuitul de poarta, care distrug conditia de ZVS, cu posibila explozie a IGBT-ilor. De aceea un autotransformator ar fi foarte bun. Par example:

 

http://www.decibel.bizoo.ro/vanzare/cat/12622/Autotransformatoare

 

-intre primar si secundar sa fie spatiu suficient (macar 4 cm) pentru a permite circulatia aerului (baza secundarului se incalzeste destul de puternic - de altfel bobina primara si circuitul ZVS ar putea fi folosite si pentru o instalatie de topire cu curenti de autoinductie pentru piese conductoare).

 

-toploadul (electrodul de inalta tensiune) trebuie sa fie ascutit (pentru a permite descarcarea, altfel pot apare descarcari intre bobine) si de volum relativ mic. Toploadurile mari au efecte negative asupra descarcarii.

Link spre comentariu
Vizitator moshneag

multzam fain!au prins bine linkurile. Probabilma voi apuca si eu in curand de una...dar cand imi va permite timpul... :limb: Pana atunci...macar voi mai postati eventuale prorese,idei,imbunatatiri...Toate cele bune si spor la lucru :da

Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...

Am studiat destul de intens metode de a depune metale pe sticla si alte suprafete izolatoare in vederea confectionarii condensatorilor de care vorbeam mai sus. Cea mai serioasa documentatie pe care am reusit sa o gasesc e asta: http://zeus.east.utcluj.ro/~hvermesan/c ... D0A2B.html

 

(709 pagini)

 

Am cumparat cartea de la primul autor. Mai are una de vinzare.

Contine multe date de specialitate. Trebuie sa ai ceva cunostinte in chimie ca te folosesti de informatiile din carte, care sunt foarte multe si foarte valoroase.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări