Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

whirlpool+Arçelik(beko.artic..)

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

La mașinile vechi am renunțat din cauza programatorului electromecanic la una și din cauza rulmenților la alta. Nici urmă de rugină. Mă mir cum de au rezistat atâția ani la actuala, pt că dacă placa a picat și am reparat-o, rulmenții sunt de la mama lor și încă își fac treaba. Cred că au nimerit rețeta de oring care nu dă voie la apă să de-a buzna peste rulment. Și la mașinile astea e ca la pantofi...dacă ține talpa, se rup fețele și tot trebuie schimbați. Să văd la asta ce o să cedeze. Deocamdată rugina am stopat-o pe unde a apărut, cu soluție nigrin, și apoi kit acrilic și vopsea spray. Zone mici de câțiva cm patrați, fără străpungere, doar exfoliere vopsea sau ce naiba o fi aia, dar fiind pe fond alb, deranjează la vedere, cel puțin eu nu am suportat nici la auto așa ceva. E bun de folosință îndelungată, și și-a câștigat statutul. Daca pica mâine, nu am ce comenta. Consider că 10...12 ani e o durata de funcționare rezonabilă. Ce e peste, e bonus, fie primit. O sa întreb băiatul de când are Beko, de curiozitate, pt că am zis 5 ani, dar am așa o bănuială că sunt mai mulți.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

este  irelevant  ceea  ce  s-a  intimplat in  trecut . pt  ca la  aproape  fiecare  firma  in  parte  se  aplica  zicala ..OLDIES , BUT GOLDIES ... un BEKO  de  acum  10  ani  de  zile  este  mult  mai  bun  decit  un  BEKO  de  5 ani , care  este  la  rindul  lui  mult  mai bun  decit  un  BEKO  facut  in  2023 sau  2024 ...

tendinta  generala  este  de  scadere  a  calitatii  , iar  produsele  trebuie  sa  tina  maaaaxim  pina  un  pik  dupa  trecerea  garantiei ... piesele  de  schimb si / sau reparatiile   sa  fie  scumpe , astfel incit  proprietarii  sa  fie  convinsi  sa  le  arunce  la  tomberon  cu  maxima  viteza  si  sa  isi  ia  lucruri  noi ... asta  este  ideea  de  baza  a  consumerismului , anume  sa  nu  se  mai  stimuleze  calitatea ...in  felul  acesta , toata  lumea  consuma  lucruri  din  ce  in  ce  mai  proaste , iar  fabricile  producatoare  isi  pot  mentine  si  plati  angajatii -- ori  prin  vinzari  directe  catre  terti , ori  implicind  bancile  care  vor  primi  rate  lunare  de  la  clientii  care  nu  platesc  cu  banii jos -- ...

 

exemplu  concret de  acum  vreo luna , cam  asa... masina  de  spalat  ELECTROLUX , veche  de  un  pik  peste 6 luni , adicatelea in  garantie chipurile ... pret  de  cost la  cumparare , peste  2000 de  ron ... clientul  e  drept ca  a  spalat  cam mult  cu  ea ...cert  este  ca  s-a dus  naibii  un  simering  din  cuva si  apa  ii  curgea  omului  in  casa ... la  garantie  i  s-a  spus  ca  a  spalat  PREA  MULT cu  ea  si  ca  nu  poate  fi  reparata  in  garantie , ci  numai  contra-cost !  cuva  este  sudata , asa  ca  i s-a propus  schimbarea  cuvei  cu  totul ...pret  total peste 1000 de  ron ...

omul  si-a  bagat  picioarele  si  a  refuzat , apelind  la  un  depanator  particular  de  pe  internet , pe  care  ei  il  cunosc ca  fiind  destul  de  bun  la  service  de  masini  de  spalat ... acesta  i-a  desfacut  cuva  si  a  gasit  simeringul  respectiv  varza ...pentru ca  are  niste dimensiuni critice ---  cu  virgula  adica  dupa mm --- m-a  rugat  sa  ii  fac  rost  de  el , spunindu-mi  ca  virgula  clientul  PLATESTE  ORICIT  PT  EL ... am  trimis  toate  info  + poze  direct  in  Germania , unde  toate  aceste  info  au  mers  direct  la  reprezentanta  ELECTROLUX ...dupa  citeva  zile  de  asteptare , care  credeti  ca  a  fost  raspunsul  oficial ? 

FIRMA  ELECTROLUX  NU  COMERCIALIZEAZA  ACEST  SIMERING  CA  SI  PIESA  DE  SCHIMB  SEPARATA ...VA  RUGAM  SA  COMANDATI  CUVA  COMPLETA ...

cu transport  cu  tot , ajungea  in  jur  de  900 si  ceva de  ron ...:nebunrau:

pe  scurt  ... bataie  de  joc  si  nimik  altceva ...

 

 

Link spre comentariu

Eu le băgam textul ăla undeva....auzi ,,a spălat prea mult,,. De parcă scrie în manual să speli doar o dată pe săptămână...

A doua mea mașină, asta fiind  Whirlpool (care e rudă cu Indesit prin alianță), a început să facă zgomot de rulmenți și din fericire, fiind model cu alimentare verticală, am reușit să îi schimb foarte ușor.Am avut în vedere de prima dată să iau doar mașini verticale, sunt mult mai fiabile la rulmenți și cel mai important, foarte ușor de servisat.Dau doar capacele laterale jos și două flanșe de plastic ce tin rulmenții și simeringurile.

 

Link spre comentariu

Aici e chair ciudata chestia ca aspalat mult.Ce inseamna asta?Are contor pe ea si l`a prins pe proprietar ca a iesit din schema???

Nu va suparati dar clientu face mare prostie daca nu reclama asa ceva la protectia consumatorului

Link spre comentariu

jur  ca  nu  am  mintit  nici  macar  1 mm  din  tot  ceea  ce  v-am  scris  mai  sus ...

deci , va  dati  seama in  ce  hal  sint  tratati  clientii  in  RSR ... dai  peste  2000 de  ron  pt  o  masina de spalat  scumpa , te  folosesti  de  ea  cam  jumatate  de  an ...iar  apoi , daca  mai  vrei  sa  speli  rufe , atunci  trebuie  sa  mai  pompezi  aprox  1000 de  ron  ca  sa fie  totul ok ... in  ritmul  acesta , socoteala  ar  fi  cam  3000 de  ron / an  ca  sa  iti  speli  rufele  in  tehnologia  superioara  de  la  ELECTROLUX ... :92

mai  nou , pina  si  masinile  de  spalat  BOSCH  se  fac  in  Turcia  ...

doar  MIELE  a  ramas  sa  poarte  in  continuare  stindardul  calitatii , in  rest  s-au  predat  aproape  toate ... 

Link spre comentariu
Vizitator

Acum fie vorba intre noi. Cine vrea să folosească intensiv o mașină de spălat, să cumpere una industrială. Eu am trăit un astfel de caz, la o fabrica unde se spala zilnic echipamentul de protecție. A mers acolo un Indesit aproape fără pauze cca 1 an, după care au cedat rulmenții. Au venit băieții la garanție, au spus că utilizarea nu a fost una de casă, și nu face obiectul garanției. Aveau și ei dreptatea lor. Au fost "convinși" să schimbe rulmenții, dar au zis că a doua oară nici nu se pune problema. Cine știe și în cazul relatat mai sus, ce a însemnat, a spălat mai mult ... că sa faci varza simeringurile și implicit rulmenții în câteva luni, trebuie sa fugărești puțin mașina aia :rade:

Link spre comentariu

Când era băiatul la școală, spălam și de două ori pe zi și in condițiile astea prima mașină Indesit a rezistat zece ani fără nicio intervenție.Doar cu rugina a avut probleme de la bun inceput, la doi ani deja se făcuse gaură în tablă, dar am mascat-o cum am putut și am spălat cu ea maj departe.Ultima dată i se blocase zăvorul, îi facusem un cârlig ca la valizele de armată....:rade:

Link spre comentariu
Vizitator

Mai demult , pe la prospectele masinilor de spalat scria explicit : pentru uz casnic . Cantitatea zilnica de rufe ce pot fi spalate , tipul lor etc . In mod normal , zic eu , oricare masina de spalat rezista suficient pentru uzul curent al unei familii medii , asa cum e definita : 2 adulti si 2 copii . Daca ai 12 copii , ca la anumite culte religioase , sau e o singura masina de spalat intr-o curte unde e tot neamu' , atunci poate fi o problema .

Oricum , calitatea (poate nu e cel mai nimerit termen , mental ne gandim la durabilitate ), a scazut mereu . Pretentiile au crescut , ca si preturile . De unde si discutiile . Ma rog , poate nu numai de aici.

Editat de Buimacescu
Link spre comentariu

La fostul loc de muncă am avut două mașini casnice unde se spălau salopetele zilnic, au mers așa vreo doi-trei ani.Am reparat la ele apoi  cât s-a mai putut, după care au cedat și motoarele și ăla le-a fost sfârșitul.

După asta, fiecare atelier și-a luat propria mașină, astfel rezistă mai bine.

Link spre comentariu
Acum 22 minute, Buimacescu a spus:

Mai demult , pe la prospectele masinilor de spalat scria explicit : pentru uz casnic . 

Fix așa. Un defect apărut poate fi diagnosticat dacă vine din folosire abuzivă sau viciu de fabricație. Așa cum e și la unelte electrice. Se precizează că sunt pt uz domestic sau hoby. Daca se baga direct pe șantier, aia e. Se duce și garanția. Uneori, din cauza prețului mai mic, e o treabă asumată.

 

Acum 22 minute, validae a spus:

Când era băiatul la școală, spălam și de două ori pe zi 

Da, dar era unul singur, avea câteva cârpe. Nu se compara cu spălarea salopetelor pline de slin a unui schimb de 8 oameni, care a doua zi trebuiau echipați cu haine curate, lucrau în tranșare...sânge, grăsime și ce se mai putea. Rezolvarea a fost cumpărarea unor mașini industriale. Așa aveau și timp de pauză.

Link spre comentariu

Asta așa e....acu sunt curios dacă vor reuși ceva cu propunerea aia din parlamentul european, care prevede ca bunurile de larg consum cu folosința indelungată să fie mai reparabile, nu de unică folosință...

Link spre comentariu
Vizitator

Nu foloseste la nimic . 99% sunt chinezesti. China traieste printr-un flux continuu de chinezarii , altfel industria ei se sufoca . De altfel , e greu sa impui ceva Chinei . Se poate , dar nimeni nu-si asuma riscurile . Functionarimea de la Bruxelles traieste mult prea bine , e rupta de realitate . Si mai e si politica , neomarxismul e Dumnezeu pentru conducerea UE .

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări