Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pierdere presiune centrala Motan


Postări Recomandate

Bună seara. 

Avem o centrala Motan Eko Maxoptimus de 31 KW, de 5 ani. Cam de 2 ani a pierdut presiune pe timpul iernii dar foarte puțin, în jur de 0,1 bari la 2 saptamani iar de anul trecut a pierdut mai rapid pana întra în avarie. Anul trecut a venit un inginer, a umblat prin ea și a umflat "basica" aceea și a zis ca e ok, ca ar avea vasul de expansiune un por minuscul și de acolo e si sa o lasam asa. De atunci pana acum o luna pierdea tot puțin, cam 0,1 pe saptamana. Am chemat acum 2 saptamani alt inginer ca să o punem la punct pana vin temperaturile scăzute și a umblat la ea, a curatat tot în ea, a probat tot și a zis la fel ca e vasul de expansiune și sa îl lasam în pace ca nu ar mai trebui sa facă probleme și dacă vrem noi sa punem un vas de expansiune sub centrala ca ar fi mai bun. După ultima intervenție pierdea zilnic 0,1 bari, am chemat un instalator și am montat un vas de expansiune sub centrala de 19l.  Cat a fost turul și returul oprit nu a pierdut deloc, toți au zis ca este clar de la centrala, pierderi în casa nu sunt, am facut proba cu hârtie și nu se vede nimic. Țevile sunt îngropate în sapa,ne gândim sa chemam pe cineva și cu o camera de termoviziune. Alte idei? Efectiv ne dispera, nu ii da nimeni de cap. Va mulțumesc! 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

O pierdere în şapă nu o detectezi cu termoviziune, nu ai practic ce să vezi dacă e un por minuscul.

Cu ce ai acoperite traseele ţevilor îngropate ? Doar o prezenţă a umidităţii în exces poate da de gol o pierdere la o conductă îngropată.Dacă deasupra e parchet laminat, e posibil să observi o ,,umflare,, anormală a parchetului în zona pierderii.Dacă e gresie nu prea ai ce să detectezi, fiindcă glazura gresiei e practic impermeabilă....

Ăsta e un motiv pentru care prefer ţevile expuse, chiar dacă arată urât....

Link spre comentariu
Acum 21 ore, Ioana2211 a spus:

 Cat a fost turul și returul oprit nu a pierdut deloc, toți au zis ca este clar de la centrala

Toți au zis greșit . Manometrul este pe centrală. Dacă turul și returul este închis, pierderea de pe instalație nu se mai vede pe manometru. Centrala nu pierde, deci presiunea se păstrează. Când deschizi robineții și dai drumul la apă pe instalație, apar pierderile. Dacă nu sunt îmbinări îngropate, mai puțin probabil să piardă in șapă. Foarte rar se fisureaza o țeavă, dar nu e imposibil. De regulă îmbinările cedează. In funcție de configurația instalatiei, dacă ai distribuitoare, se pot separa tronsoane și determina cu aproximație care traseu este afectat. Cu răbdare, se poate stabili ce traseu are pierdere. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări