Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

GLORIA S2


Postări Recomandate

Buna ziua tuturor colegilor

am la dvs urmatorea rugaminte....am arestat un gloria s2 din talcioc

la probe traful a cedat si s-a facut scrum.....receptie zero intial

alimentat separat cu 9 volti semnal pe potentiometru finalul audio functioneaza corect......daca bag semnal pe intrarea lui din fabrica nu zice nimic.....

de asemeni receptie zero......

aparatul este din seria cu doua integrate...unul audio si unul la partea de receptie

o schema explicita mi-ar fi de mare folos

cuplat la audio partea de receptor parca ii pune intrarea in scurt......

va multumesc mult

daca e nevoie de mai multe detalii revin

traful trebuie inlocuit dar nu stiu tensiunea din secundar......

o zi buna va doresc

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Conform " proradioantic.ro" colectia Borbilau Ioan aparatul se cheama Tehnoton RP 1601 242.Gloria Plus

 

gloria.jpg

 

cred ca asta e sasiul, in poza Tca 150 e " nud " !

 

 

Acum 3 minute, dan-a2 a spus:

Ia legatura cu d-nul Soldan ,cred ca are o schema mai lizibila sau caiet service ..

Schema e destul de lizibila, se poate lista A3 ... valorile se vad, na...e din perioada " cantecului de lebada " , mai bine decat nimic !

Link spre comentariu

E un exemplar rar, dacă a reușit sa ardă un traf. Nici măcar la primele modele, cu punte cu seleniu, și finali pe germaniu, chiar dacă am găsit piese sarma, nu am găsit traf ars. Cine știe ce aventuri a avut. 

Acum 3 minute, sonic11 a spus:

 

Si daca era in scurt secundarul tot sesizai lucru asta la timp.

 

 

Link spre comentariu

da...treaba cu traful ars e o ciudatenie....l-am alimentat probat etajul final apoi am plecat......totul functiona sau mai bine zis nu functiona.....la atingerea firului cald de la potentiometru receptiona romania actualitati indiferent de pozitia condensatorului variabil......dupa un timp a inceput sa miroasa a ars......era traful.....greseala a fost ca nu l-am scos de sub tensiune.. ....dar cine se astepta....e primul radio romanesc care pateste asa ceva.....am in colectie vreo 7 glorii de la prima la gloria 3 si varianta tunata golf...inclusiv cel de mai sus din poza.....in schema de mai sus tens pt 7022 e stabilizata doar cu dioda zenner...in aparatul meu e un tz tip bc 337 pt stabilizare......

zenner in scurt.....marfa

siguranta din secundar de 300 mA originala e intreaga....un scurt era normal sa o arda....si totusi s-a ars traful

Editat de tepeleacatalin
Link spre comentariu

Din păcate, în afară de carcasa, modelul asta nu are nimic comun cu Gloria. S1 cat si S2 a păstrat la unele modele etajul final. E alt aparat, ce putea fi băgat în oricare alta casetă. Ca dovada au scos RR Plus.În alte împrejurări, cu alt integrat pe partea de RF, alte exemplare au fost botezate Gloria Nova. Dar a fost pastrata linia, carcasa nu a suferit modificari majore.

Gloria-S2.jpg

Link spre comentariu
Acum 20 ore, okean a spus:

Conform " proradioantic.ro" colectia Borbilau Ioan aparatul se cheama Tehnoton RP 1601 242.Gloria Plus

 

gloria.jpg

 

cred ca asta e sasiul, in poza Tca 150 e " nud " !

Denumirea de Gloria nu stiu cat de originala a fost pe aparatul ala. Din fabrica a iesit sub denumirea de RR Plus, model RP 1601. Pe eticheta din spate nu scrie nici o Gloria nimic. Pe scheme nu scrie nici o Gloria, nimic. Pe caietul service nu scrie nici o Gloria nimic. Nicăieri nu e înregistrat ca Gloria Plus. De unde a aparut pe caseta aia scrisul cu Gloria, cine sa stie. Parca e zicala aia cu nebunul care arunca piatra in balta. Niste poze culese de pe net, cand cautam si eu sa ma conving ca a fost inca un model de Gloria despre care nimeni nu stie nimic, m-au convins ca n-a fost. De fapt a fost o stire fake, pe carcasa din pozele de mai jos, nu scrie si Gloria, deci sa acceptam ca fabrica a scos doar acel exemplar cu aceasta denumire. Eu nu sunt dispus sa accept asa ceva, dar e opinie personală. 

https://postimg.cc/gallery/X4RfGtv

https://postimg.cc/w1Q9xrvw

 

 

Link spre comentariu

Probabil e numele de " alint ", una peste alta ce scrie pe eticheta din spate e sfant !

..................................................................................................................................................................

Asteptam vesti cum performeaza aparatul, tda7220 e cunoscut ca fiind sensibil si selectiv, e si un Jfet pe acolo, in am ar tebui sa " mearga " snur !

Editat de okean
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări