Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa in comutatie tiuitoare


Postări Recomandate

Am facut testele sugerate de cirip..nu ajuta..

Imi pare rau, dar mai mult nu stiu ce sa spun, mai ales fara posibilitatea de a vedea cu oscilo ce se intampla.Parerea mea e cam asa: poti sa strangi trafurile alea de iese zerul din ele. Poti sa le pui si vata si Tampax daca vrei :yawinkle: Scopul e sa nu mai generezi oscilatia, nu sa o atenuezi. Oscilatia nu are nici o legatura cu frecventa de comutatie. Aia e peste 50KHz si nu ai cum sa o auzi. Ceea ce cred eu ca se intampla (am mai intalnit asa ceva) este ca iti oscileaza bucla de reactie. Din pacate rezolvarea nu mai e asa de simpla. De obicei, in cazuri din astea trebuie facuta analiza Bode pe bucla si vazut la ce frecventa si in ce conditii nu mai ai margine de faza suficienta.(ptr cei curiosi, gugal "phase margin", "gain margin" si "Bode stability criterion")Pickard out...EDIT: Mai e o idee, cam naspa, dar... se incadreaza la programul de bajbaiala. Mareste inductanta torului de iesire. Nu bobina nimic, mai ales ca acolo rapoartele numerelor de spire sunt critice. In schimb, inseriaza infasurarile corespunzatoare de la alt tor scos din alta sursa.
Link spre comentariu

Un fenomen asemanator se intalnea la monitoarele CRT.Un zgomot relativ puternic pe frecvente audio inalte (tiuit), dependent de frecventa de baleiaj orizontala (la unele frecvente nici nu se manifesta sau era inaudibil), desi frecventele de functionare (baleiaj) sunt intotdeauna peste limita audibila (30...120 kHz).In majoritatea cazurilor era generat de miezurile magnetice (miezurile FBT sau ale bobinelor de corectie/liniaritate) prin vibratie mecanica, la miscarea lor se modifica puternic amplitudinea zgomotului si prin repozitionarea si fixarea miezurilor (ce bun era superglue-ul!) se putea rezolva. Posibil ca vibratia mecanica sa fi fost sau miezurile sa rezoneze mecanic pe o subarmonica a frecventei de comutatie.Nu era vorba despre oscilatie pe bucla de reactie deoarece acolo sistemul includea reactie de faza si daca ar fi fost vorba de asa ceva ar fi fost evident si ca manifestare vizuala pe imagine. Cred ca au fost vreo 100 de asemenea cazuri, rezolvate in modul mentionat...In schimb, de cate ori era vorba despre acelasi fenomen in circuitul de alimentare si PFC (de obicei mai putin audibil, se auzea mai ales in stand by cand zgomotele externe generate de calculator dispareau si se manifesta nu ca "tziuit" si ca un "tzarait"), era aproape imposibil de rezolvat 100%. Am dat de un singur buletin de service ce trata problema zgomotului audibil in circuitele de alimentare/PFC ce implica insa modificarea circuitelor snubber (!) de pe elementul comutator, fara alte explicatii.

Link spre comentariu

O sa incerc sa adaug si toruri..cirip.Intre timp a decedat un final.Sursa da maxim 500 W dar temperatura radiatorului ajunge la > 50 de grade in 5 secunde.Interesant e ca s-a ars dupa ce am adaugat un ventilator baban.E adevarat ca ceream mai mult de 500 W dar deja controlerul modulase semnalul deoarece era setata limita pe la 480 W.Pinul 13 si 14 ai celui de-al doilea operational sunt folositi.Din fabrica limita a fost la 400 W...eu am avut impresia ca mai pot stoarce ceva ..se pare ca nu prea mai merge.Inca ceva...sursa tiuie chiar si in bucla deschisa cu factor de umplere la maxim..e adevarat ca mult mai slab.Nu stiu daca mai merita sa ma chinui ce ea..eventual o repar si o vand sa recuperez din paguba si imi iau altceva pentru calculator...dar ce...asta e intrebarea..."In schimb, de cate ori era vorba despre acelasi fenomen in circuitul de alimentare si PFC (de obicei mai putin audibil, se auzea mai ales in stand by cand zgomotele externe generate de calculator dispareau si se manifesta nu ca "tziuit" si ca un "tzarait"), era aproape imposibil de rezolvat 100%. Am dat de un singur buletin de service ce trata problema zgomotului audibil in circuitele de alimentare/PFC ce implica insa modificarea circuitelor snubber (!) de pe elementul comutator, fara alte explicatii. "Asta se aude de la sursa de standby..dar dispare cand este incarcata cu >1 W.Problema zgomotelor generate de circuitele in comutatie este ignorata din pacate.Dupa parerea mea acestea sunt nocive.Poate altor persoane nu le face greata dar ma indoiesc ca nu le afecteaza .Astept sa vedem daca pot face rost de o sursa atx veche complet silentioasa si sa-i schimb piesele de putere ca sa dea cam 500 W.Edit:Am testa cu difuzorul .Se aude clar tiuitul si la iesire.Sursa facuta de mine cu acelasi controler este silentioasa..nu se aude nimic in iesiri.Fara traful de comanda nu tiuie nimic deci acolo se intampla ceva..

Link spre comentariu

Am testa cu difuzorul .Se aude clar tiuitul si la iesire.

Interesant. Poti sa detaliezi cum ai testat? Ai conectat direct difuzorul la iesire? Ai folosit un condensator de separare? Daca tiuitul "se aude" pe tensiunea continua de iesire, asta ma determina sa raman deocamdata (pana la proba contrarie) la convingerea ca problema e pe bucla.Si daca mai ai chef, poti sa faci o inregistrare a tensiunii alternative suprapuse pe DCul de la iesire? As vrea sa vad si eu cum arata.Cirip
Link spre comentariu

Da..am folosit un condensator de separare.Apoi am testata cu castile pentru acuratete auditiva mai mare.Folosind o rezistenta am legat castile/difuzorul in diferite puncte.Am identificat tiuituri la iesrile controlerului,la iesirile alternative (aici e tensiune alternativa dar daca totul ar fi ok frecventa fiind mare nu ar trebui sa aud nimica) si chiar si la iesirea in curent continuu( foarte slab..nu stiu de ce se aude numai cu difuzorul si nu cu castile).Inca ceva...vreau sa sublieniez acest aspet..chiar si in bucla deschisa..(reactia decuplata) se aude un tiuit slab.Daca decuplez transformatorul de comanda nu se mai aud tiuituri la iesirile controlerului..opinia mea este ca ceva se intampla si acolo la comanda pe langa reactia defectuasa care accentueaza oscilatiile parazite."Si daca mai ai chef, poti sa faci o inregistrare a tensiunii alternative suprapuse pe DCul de la iesire? As vrea sa vad si eu cum arata"Sa vedem daca placa de sunet are acuratetea necesara unei asemenea inregistrari..o sa incerc..

Link spre comentariu

chiar si in bucla deschisa..(reactia decuplata) se aude un tiuit slab.

Hm. Asta nu sustine presupunerea ca e din bucla. Bun era un oscilo... :tonqe:

Sa vedem daca placa de sunet are acuratetea necesara unei asemenea inregistrari..o sa incerc..

Impinge rata de esantionare la maxim, pune un cond si o rez in serie cu o iesire de DC si baga la intrarea de linie a placii de sunet. Lasa-l wav. Comprima-l cu zip sau rar, nu-l fa mp3.Cirip
Link spre comentariu

Daca am deschis bucla sa dus factorul de umplere la maxim si tensiunea la maxim...zgomot placa de sunet -> este zgomotul placii de sunet fara intrare pentru comparatie..iesire_dc ->este inregistrata intre masa si iesirea de 5 volti.iesire_traf -> este inregistrata intre masa si iesirea in alternativ a trafului...pentru tensiunea de 5 volti..una din ramuri..iesire_traf_filtrat_bazait_retea ->este inregistrata intre masa si iesirea in alternativ a trafului...pentru tensiunea de 5 volti..una din ramuri..iesire_traf_filtrat_bucla_deschisa -> este inregistrata direct de la iesirea trafului fara ca iesirea sa fie conectata la diodele redresoare.Toate fisierele sunt normalizate la pe la -2 db dupa valoarea peak si ultimile doua sunt filtrate de pe 1200 hz..(dispare din bazaitul dat de reteaua de 220).Sper ca am reusit sa te lamuresc. :smt001

Link spre comentariu

OK... Uite, cam asa arata "iesire_dc.wav" in forma bruta. Nu am facut inca nici o prelucrare. Vizual, se pare ca ceva e acolo. Sa vedem pe ce frecventa. Pentru asta ma intereseaza sa-mi spui ce frecventa de esantionare ai folosit. Dar stii ceva? Poate e bine sa trecem pe personal. Ai mailul meu...Cred ca e cam periculos sa pui intrarea placii de sunet la iesierea in alternativ a trafului. Acolo e tensiune mare. Sper ca ai pus o rezistenta serie, ceva.Daca tot ai pus placa de sunet acolo, ai incercat sa folosesti un osciloscop soft? Parca era unul recomandat pe la sectiunea de soft pe aici.Cirip

Link spre comentariu

Stiu cum arata undele..folosesc un soft de prelucrare audio cu tot cu desenare forma de unda..Sound Forge.Totusi mai bine ar fi sa te uiti la undele provenite de la iesile de alternativ..cea de la iesirea dc e influentata tare de zgomotul placii..acolo nu am atenuat nimic..amplitudinea intrinseca este mica..oricum am fost foarte atent sa nu saturez placa de sunet.Multumesc mult pentru oferta de a vorbi pe privat..o sa-ti scriu si acolo in continuare.Totusi acesta este un subiect important si de actualitate cred eu si ar fi bine sa se implice si altii si sa citeasca pataniile noastre si as vrea ca discutia sa continuie si aicea.

Link spre comentariu

Totusi mai bine ar fi sa te uiti la undele provenite de la iesile de alternativ

Mi-e teama ca nu poti vedea prea mult acolo cu placa de sunet. Daca frecventa de esantionare a placii ar fi 48KHz, frecventa maxima vizibila ar fi de 24KHz in conditii ideale. Fundamentala frecv de comutatie a sursei este probabil mai mare de 24KHz; armonicele si mai si. Deci nu cred ca poti vedea ceva cu placa de sunet peste 20KHz. De aia cred ca numai iesirea DC poate da o informatie nealterata, date fiind conditiile de masura.Poti sa aplici un FFT pe iesire_dc, in bucla deschisa si inchisa, sa vedem pe unde e oscilatia?
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări