Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Caut schema pentru kemppi miniarc 180 evo


c_anicai

Postări Recomandate

Postat (editat)

Manualul de service e posibil sa-l am, schema nici eu nu am gasit-o. Pe moment nu mai am timp de electronica, ramane pt altadata. Folosesc rareori doua invertoare semipunte facute dupa o schema simpla si pt sudat pe langa casa imi ajung. 

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 10 ore, ionutmtb a spus:

https://www.mig-welding.co.uk/forum/attachments/img_1622-jpeg.431144/

 

ceva de genul. Ce defect ai? Eu am reusit pana la urma sa il repar pe al meu, avea o rezistenta si doua diode smd arse.

imi da in scurt unul din tranzistori,masurat pe dioda rapida insa modelu meu este

cu 2 tranzistoare mari.am incercat sa pun poze dar nu am reusit

 

 

 

Editat de assyyx
Link spre comentariu
Acum 8 ore, assyyx a spus:

pe dioda VB2 am scurt.dioda in sine e buna....

:rade:... daca  este  in  scurt , atunci  nu  are  cum  sa  fie  buna ... daca  este  buna , atunci  nu  ai  cum  sa  ai  scurt  pe ea ... cele  2  afirmatii  din  citat  se  bat cap in cap , amice ... ne  hotarim  si  noi anul acesta  , ce  zici ?

Link spre comentariu
Acum 16 ore, misuraelectronic a spus:

:rade:... daca  este  in  scurt , atunci  nu  are  cum  sa  fie  buna ... daca  este  buna , atunci  nu  ai  cum  sa  ai  scurt  pe ea ... cele  2  afirmatii  din  citat  se  bat cap in cap , amice ... ne  hotarim  si  noi anul acesta  , ce  zici ?

Amice...nu prea sunt obisnuit cu genul asta de ironie din partea unor 'colegi' de forum.

Dar fie.eu am  punctat unde am facut masuratoarea,eu neavand nici o schema.e logic ca am dat jos dioda sa o masor separat si care sigur este pe unul din igbt-uri.

asa ca...daca ai modelul de igbt imi spui...daca vrei...daca nu,nu te mai obosi sa-mi raspunzi la intrebari pentu ca nu ma ajuti cu nimic...amice

Editat de assyyx
Link spre comentariu
La 20.03.2024 la 20:03, c_anicai a spus:

n-am demontat radiatorul si nu stiu exact dar sigur nu-s igbt-uri ci un modul, ceva asemanator cu cel din poza, nu cred ca arata la fel, am pus poza doar ca exemplu.

 

s-l1600.jpg

da.este un modul de igbt-uri dar nu arata ca la mine.multumesc

La 20.03.2024 la 20:03, c_anicai a spus:

 

 

La 20.03.2024 la 20:03, c_anicai a spus:

 

 

Editat de assyyx
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări