Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cumpar componente smd


Zoltanh

Postări Recomandate

Buna seara,

 

Doresc sa cumpar urmatoarele componente smd - rezistori si condensatori diverse valori, marimi 1206 si 0805, la preturi competitive!

 

 

In afara de rezistori si condensatori sunt interesat si de amplificatoare operationale (de mare interes cele de precizie/instrumentatie); regulatoare de tensiune; senzori; ADC; microcontrolere; alte circuite integrate specializate; toate doar componenete smd.

 

Multumesc pentru oferte.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Imi permit sa-ti dau un sfat, in ideea ca ce doresti contine o contradictie intrinseca: daca chiar doresti componente SMD recuperate atunci trebuie sa-ti fie clar ca recuperarea o faci chiar tu.

 

- costul unei rezistente SMD este atat de mic incat de obicei daca iti cade de pe supraafata de lucru nu te obosesti sa o cauti...

- componentele SMD nu se preteaza la recuperare mai ales cele ieftine, nu le sta bine cu lipire/dezlipire succesiva, marcajele deseori sunt afectate de cicluri lipire/dezlipire

- uzual / actualmente sunt destule aparate moderne care sunt afectate de batranete rapid, nu le mai folosesti cand sunt inca relativ noi - majoritatea sunt SMD, le ai prin gospodarie, sau le poti "face rost" gratuit de la cunostinte... deci sursa de recuperare de obicei nu costa

- chiar daca te inhami la munca de recuperare.... tot este putin probabil sa-ti faci un stoc ... sa zicem de 10 rezistente 82K care-ti trebuie in montajul construit, deci este rational sa cumperi ce-ti trebuie, mai ales ca asa ai DS cu datele garantate, nu doar valoarea in cazul recuperarii

- SMDuri: rezistente mai mici (uzual sub 0603), unele / condensatori nu sunt marcate deloc; componentele active au coduri... greu de identificat, nu sunt marcate in clar

- cum oare stii tu ce tensiune are condensatorul recuperat??? poti sa ai 1206 sau 0805 de 10uF la tensiuni intre 6 si 50V

 

Hai sa zicem ca recuperezi o droaie, le sortezi pe valori (munca imensa) - intrebarea este cum le depozitezi incat sa le poti accesa pe cele de valoarea X?

O sa ai nu numai munca imensa, dar si costuri pentru spatiul ocupat de sute de containere cu piese sortate, basca ca vor fi complicat de gestionat cnd cauti o anume valoare - cred ca global efort+bani iesi mai bine cumparand componente noi.

 

Ce faci cu munca depusa ca sa construiesti un montaj, daca dupa ce trece testele moare subit pentru ca ai pus MLCCuri cu tensiune mai mica decat trebuia... sa nu mai zic ca economia poate deveni risipa daca defectarea MLCCurilor ia cu sine componente scumpe.

Link spre comentariu

Am multe componente smd , foarte valoroase (amplif instrumentale ,programabile, operationale cu intrare pe jfet -mosfet,,procesoare ,memorii ,  regulatoare , drivere cu optocuploare-de altfel si diode ,tranzistori bipolari , mosfet.Pretil este pe la 1/10 din oferta  Mouser (din pretul pe bucata).Pentru detalii  [email protected] priveste rezistentele , condensatorii -vor fi mai mult ca bonus.

Link spre comentariu

Multumesc mult pentru timp si sfaturi.

Din reciprocitate ma simt obligat sa dau cateva detalii. Termenul recuperate nu se refera neaparat la componente dezlipite ci mai degraba la cele recuperate din tava masinilor de PNP de pe linii smt.

Pe de alta parte, am si recuperat fff multe componente smd prin dezlipire de pe placi. Din pacate, nu mai am timp pt recuperari. Oricum, n-am avut surprize neplacute cu acele componente.

Am un sistem bine pus la punct de identificare cu camera video si display, soft in house AOI si o baza de date pe care am tot marit-o si pe care o pot actualiza. Trebuie doar sa identific o componenta noua in cataloagele de producator si automat o introduc/clasific in baza mea de date si apoi sortarea cu camera video este extrem de simpla. Daca am erori sau nu este identificata componenta folosesc microscopul video (am construit atat pt mine cat si pentru altii). In general fac si masuratori pe esantioane de componente. Tensiunea. condensatoarele smd o identific printr-o corelatie geometrica cu grosimea dar fac si verificari la tensiune (la ce valoare se dezintegreaza).

Nu stochez in cutii cantitatile mici de componente smd care nu sunt pe banda. Am conceput un sistem de clasor si sunt asezate pe randuri iar randurile sunt identificate. Se aseamana cu clasorul pentru bucati de banda cu smd-uri. Inca o data, multumesc.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări