Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intrebare despre frecventa de lucru a unei semipunti auto oscilante


Postări Recomandate

2b.png

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

CITAT:    deci e dubioasa valoarea aleasa de vietnamez de numai 470 pf

>>>>>>>>>>>>>>>>

Si vietnamezii au inaltimea chinezilor, watt-ii lor sunt mai mici,de ce nu ar merge si la condensatori.

Acum fara gluma, nenea ala a cam pus o oscilograma...

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

sa nu razi :-p, n-am o metoda precisa de masurat frecventa, practic folosesc o bobina de 2,9 mH acordata cu un condensator variabil si un mic neon care se aprinde la acord, dupa ce caut acordul schimb sursa pe un generator de frecvente si caut pe ala pana se aprinde iar neonul sa vad la ce frecventa a fost acordul, totusi 9 kHz n-are cum pt 5 nf fiindca tiuia transformatorul ca toti dracii la frecventa aia

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Simularea iti da o imagine generala asupra fenomenelor ce se intampla in montaj. Traful este ideal, inductanta "din burta", sarcina rezistiva. Dar esti in "zona", nu a dat nici 6MHz si nici 900Hz. Inlocuim tranzistorii si vedem directia modificarii si cauza-Ugs.

2c-1a.png

Link spre comentariu

Mici modificari dupa ce am reusit sa-l faultez,

 

S-a scurtcircuitat un condensator din grupul ala de 6 si n-am avut altul sa pun in loc, schimband cu doar 2 buc de 1,5 micro, s-a mai faultat si mosfetul de pe plus.

 

Am inlocuit  rezistenta de 1k ca se supraincalzea punand doua de 2k/3w in paralel si cu ocazia asta am vazut ca conectasem in alt loc condensatorul de 4,7 nf

 

Frecventa masurata cu metodele mele primitive a iesit cca 120 Khz +/-10...15%

20210601_164049.jpg

hb.jpg

Link spre comentariu

dumitrumy 

in ultimul tau coment ce reprezinta 100/300/500 ? ..... mH?

 

o bobina mica pe ferita ee dintr-un circuit de rezonanta de bec economic are 3mH si are cca 280 sp, are intrefier si de aici vine inductanta asa mica de 3mH insa tinand cont ca torul n-are intrefier valoarea inductantei creste oarecum dar nu poate fi mai mare de 15-20mH, si sunt mai putine spire decat la bobina de rezonanta dintr-un bec economic.

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Facand mai multe simulari am observat aria curentului prin zenere cum scade cu cresterea inductantei si am ales la intamplare. Postarea anterioara este un pic gresita, din viteza am modificat doar un secundar dar pe ansamblu fenomenul este grosier corect prezentat. 

Cu 30mH arata asa:

10.png

Link spre comentariu

Si ti-a iesit 26 Khz, nu cred ca are cum asa joasa frecventa. Cred ca mai bina incerci live montajul cand ai timp deoarece si vietnamezul zicea ca merge la 130 Khz, la mine e 120Khz si poate am gresit un pic masuratoarea dar eroare prea mare n-are cum fiindca am un generator de frecvente de comparatie  care da relativ ok, adica cu metoda mea primitiva de masurare am putut verifica si cca 138 Khz la circuitul tny276, si 66 khz la circuitul 5mo380r si multe altele care au frecventa fixa indica foarte aproape de valoarea fiecaruia

 

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

E ceva dubios cu inductanta la mine, ma voi stresa sa fac o masuratoare comparativa cu ajutorul generatorului de frecvente insa nu stiu cand voi avea chef. Mai usor imi este sa fac transformatorul de excitatie  pe ferita EE de bec economic cu 280 sp primar fiindca stiu ca iese de 2,9-3mH

 

Mai am o problema, rezistenta de 1k inseriata cu primarul torului de excitatie se incalzeste cam tare desi am schimbat acum si zennerele, am pus de 15 volti in loc la alea de 9,1 insa se incalzeste la fel.

 

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Zennerele alea din schema vietnamezului sunt in serie cu rezistenta de 220k pt initiere diac, n-au nici o treaba cu rezistenta de 1k inseriata cu primarul transformatorului de excitatie

 

Schema asta e ceva provizoriu dar functionala 

 

 

hb.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

 Are şi n-are...Prin dioda 1N4007 apare un potenţial în capul rezistenţei de 1k,diferit de cel din schema ta.Va diferi şi curentul prin rezistenţă.

 Până la urmă poţi mări watajul rezistenţei sau să foloseşti combinaţii din bucăţi.

Link spre comentariu

1n4007 cred ca nu e ok aleasa de vietnamez, eu am ars una la inceput cand am facut schema, si condensatorul de 100nf care descarca diacul am pus la fel initial dar dupa ce am ars diacul am schimbat cu 10 nf

 

 

 

 

 

hb_wl.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Aveam mari sperante cu schema asta dar ieri am ars un mosfet si un condensator, din 10 buc FCP067N65S3 am ramas cu 7, doua arse in alt montaj forward, acum am deja dubii daca voi folosi 2-3 buc in paralel ca nu vreau sa ard mai multe simultan.

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări