Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme ventilator centrala lemne


Razvan 1

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Trebuie verificat releul care îl comandă.Verificarea se face alimentând bobina releului şi măsurând rezistenţa contactului, preferabil prin metoda ,,cu patru fire,,.Adică se alimentează releul cu curent constant de 100mA şi se măsoară cu un milivoltmetru tensiunea dintre contactele închise, fiecare miliVolt reprezintă un miliOhm.Dacă rezistenţa e mai mare de circa 50mOhmi, releul se schimbă.Verificarea se face în mod repetat şi se observă dacă valoarea rezistenţei se păstrează la fel.Dacă nu aveţi cum face măsurătoarea cu ,,patru fire,, mai bine înlocuiţi direct releul respectiv.

Pentru astfel de testări, eu mi-am făcut o sursă de c.c. dintr-un LM317, o rezistenţă de 12 Ohmi şi două acumulatoare Li-Ion 18650 înseriate, această sursă dă exact 100mA şi tot montajul încape într-o cutie mică, neavând nevoie de întrerupător.Se poate improviza în cinci minute, folosind eventual baterii de telefon mobil.Realizarea dispozitivului pracic se poate urmări în acest articol:https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjDh9n60pfsAhWM-ioKHQ2uD8AQFjABegQIBRAC&url=http%3A%2F%2Fwww.aeroelectric.com%2Farticles%2FLowOhmsAdapter_3.pdf&usg=AOvVaw2CGcyhYJ7E8w6mHr77G26D

Editat de validae
Link spre comentariu

Eu nu cred iniţiatorul topicului că are aparatură şi nici experienţă, totuşi am pus o metodă simplă pentru cei care au suficientă experienţă şi dotare....
Dată fiind frecvenţa mare a utilizării unui astfel de releu într-o centrală, uzura contactelor e inevitabilă, ventilatoarele fiind şi sarcini inductive, care generează tensiuni ridicate de autoinducţie.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări