Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Philips 32PHH4100


Postări Recomandate

Acum 48 minute, Florinel TV a spus:

Eu am reparat sursele originale, doar la un tv am montat modul ca sursa originala era varza , nu se mai cunostea nimic pe acolo

daca prin un tv tot varza atunci am sa comand si eu mai mute buc. de module sa fie in stok

Decat sa pierzi o jumatate de ora sau o ora sa schimbi smd-uri, montezi un modul din asta in 2 minute si rezultatul e acelasi

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 56 minute, Gabriel_S a spus:

Decat sa pierzi o jumatate de ora sau o ora sa schimbi smd-uri, montezi un modul din asta in 2 minute si rezultatul e acelasi

 

1 imi place ce fac si imi place meseria pe care o am si imi place cand vad clienti multumiti de reparatia care am facuto

2 clienti de aici vor reparatia originala cum a fost inainte, asta daca nu se poate mai accepta si o modificare dar cu greu accepta ideia, alti au ramas cu impresia invechita daca imi furi piesele din tv, multi vor tot original cum a fost, alti spun fai ceva numai sa mearga nu conteaza cei pui acolo poti sa ii pui si o bucata de cartof nu conteaza numai sa mearga, si tot asa etc.

Link spre comentariu
3 hours ago, Gabriel_S said:

Decat sa pierzi o jumatate de ora sau o ora sa schimbi smd-uri, montezi un modul din asta in 2 minute si rezultatul e acelasi

Total de acord cu tine !!, sunt unele surse care am intalnit facute scrum, nu mai zic de rezistente, diode si alte smd-uri dar am intalnit si cablaj exfoliat(ars)....ai lipit cinci fire si ai rezolvat sursa ok, pana acum nu am intalnit piese defecte din partea secundara, optocuplor, referinta TL431, etc ca sa nu functioneze modulul ok si chiar de-ar fi asa, un optocuplor sau un TL431 are oricine in atelier......

Link spre comentariu
3 hours ago, Florinel TV said:

 

1 imi place ce fac si imi place meseria pe care o am si imi place cand vad clienti multumiti de reparatia care am facuto

2 clienti de aici vor reparatia originala cum a fost inainte, asta daca nu se poate mai accepta si o modificare dar cu greu accepta ideia, alti au ramas cu impresia invechita daca imi furi piesele din tv, multi vor tot original cum a fost, alti spun fai ceva numai sa mearga nu conteaza cei pui acolo poti sa ii pui si o bucata de cartof nu conteaza numai sa mearga, si tot asa etc.

Merge si cu o bucata de cartof dar trebuie sa pui si pamant cu ingrasaminte ca sa iasa cartofi mari si frumosi, ca sa nu mai zic ca proprietarul trebuie sa se scoale de dimineata la ora 4 pe racoare si sa ude bucata de cartof daca vrea sa-i iasa recolta imbelsugata....:rade:

Editat de Costica Tv
Link spre comentariu
Acum 12 ore, Florinel TV a spus:

 

1 imi place ce fac si imi place meseria pe care o am si imi place cand vad clienti multumiti de reparatia care am facuto

2 clienti de aici vor reparatia originala cum a fost inainte, asta daca nu se poate mai accepta si o modificare dar cu greu accepta ideia, alti au ramas cu impresia invechita daca imi furi piesele din tv, multi vor tot original cum a fost, alti spun fai ceva numai sa mearga nu conteaza cei pui acolo poti sa ii pui si o bucata de cartof nu conteaza numai sa mearga, si tot asa etc.

Clientii in general sunt analfabeti din punct de vedere tehnic, dar si functional. N-au de unde sa stie ''cum a fost inainte''. Atat timp cat ii predai aparatul functional si cu garantie, ce importanta are metoda tehnica folosita? In fine. Succes!

Link spre comentariu
Acum 13 minute, Gabriel_S a spus:

Clientii in general sunt analfabeti din punct de vedere tehnic, dar si functional. N-au de unde sa stie ''cum a fost inainte''. Atat timp cat ii predai aparatul functional si cu garantie, ce importanta are metoda tehnica folosita? In fine. Succes!

 

Cand se strica tv si merge la alt service si ii spune ca cel care la reparat inainte a facut modificari clientul spune la toti nu mai mergeti acolo cu tv ca face modificari in tv si a.m.d.p. pierzi clienti o perioada

Link spre comentariu
1 hour ago, Florinel TV said:

 

Cand se strica tv si merge la alt service si ii spune ca cel care la reparat inainte a facut modificari clientul spune la toti nu mai mergeti acolo cu tv ca face modificari in tv si a.m.d.p. pierzi clienti o perioada

Cel mai bine e sai spui clientului de prima data ca sursa nu se poate repara pe sistem original si trebuie adaptat un modul ca sa mearga, atunci esti acoperit, eu asa am facut le-am spus la toti.....

Editat de Costica Tv
Link spre comentariu
Acum 1 oră, Costica Tv a spus:

Cel mai bine e sai spui clientului de prima data ca sursa nu se poate repara pe sistem original si trebuie adaptat un modul ca sa mearga, atunci esti acoperit, eu asa am facut le-am spus la toti.....

 

Clienti multi sunt incapatinati si nu accepta ei vor original si gata, si te bate la cap sa ii repari sursa originala ca stie ca poti ca esti meserias si nu o poti scoate la capat cu ei, cei care au avut de a face cu oameni de astia stie ce spun

Link spre comentariu

Astazi am avut un Philips 32phs4503, mb: 715G9916-C0A-002-004Y. Clientul venea de la 35km si a vrut sa-l reparam de urgenta, maxim o ora. A fost de acord sa plateasca suplimentar si in 15min avea tigaia functionala (a se citi televizor). Noi i-am urat succesuri, el a adaugat si satisfaxuri. Traiasca limba romana!

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

CA-888 cu integrat DM0465R montat intr-un Philips 32PHS6605/12 cu sursa+main comun 715GA682-C0C-002-004Y merge bine , radiator 40 grade dupa 2 ore . Integratul original in capsula asemanatoare cu TO-263 dar cu 6 picioare era topit , cablajul in jur topit , innegrite rezistentele smd adiacente , optocuplor in scurt , parerea mea ca singura solutie a fost montarea acestui modul .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări