Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator in clasa D nu are putere


Postări Recomandate

Va salut ! Cu ceva timp in urma am construit un amp in clasa d , am folosit alimentare + - 25vcc  pentru teste , toate bune si frumoase. Problema e urmatoarea : cand l-am alimentat la +- 60 vcc ,este perfect functional , dar am o putere de vreo 70w atat in 4 ohmi cat si 8 ohmi , respectiv la iesire pana in cliping am la 1khz  ,22v in 8 ohmi si 17 v in 4 ohmi. Nu stiu de ce integratele LM7805 , 74hc00 si IR2110 se incalzesc la 55 grade chiar si fara sa fie in sarcina , bobinele sunt de 47uH pe tor T106-2 si stau pe la 50 grade . Ca tranzistori am pus IRF740 la comutatie si la stabilizatorul de 12v , MJ13700 . Frecventa la care lucreaza e 310 kHz si arata ca in poza atasata . Ce nu e bine , de ce nu are putere ?

SCHEMA.jpg

20200315.jpg

OSC.jpg

PLACA.lay

Link spre comentariu

poza 3  asa arata semnalul pe pinul 7 fara semnal de intrare

poza 1  in cliping pe pinul 7 

poza 2 iesirea pe rezistenta de 8 ohmi.

 

2.jpg

3.jpg

1.jpg

 

 

in cliping pe pinul 7 arata ca o oscilatie totala nici nu stiu cum sa.i zic , si aceleasi varfuri le are si celalalt canal cand e fara semnal de intrare

Editat de petreablack
Link spre comentariu

Sa nu spun vreo prostie, daca sari peste cond de cuplaj de la intrare si aplici un semnal "curat" de la un acumulator/ baterie printrun potentiometru si asa poti vedea variatia factorului de umplere nemodulat, deci usor de urmarit cu oscul?

Link spre comentariu

Chiar asa ar trebui testat duty cycle range... nu e o prostie ... deci incurajez  ideea de a afla de pe acum daca modulatorul e calculat bine. Adica daca la 0...x volti intrare obtii umplere de la minim % la maxim %. 

 

In poza 3 ar trebui sa ai umplere cam 50% . Exceptand ciocurile cam e.

Poza 1 arata ciudat pt ca sunt 2 linii paralele fara nimic intre ele dar banuiesc ca e din cauza osciloscopului si ca daca micsorezi baza de timp vom vedea cu totul altceva ? Pe ce timp/div e poza ?

Editat de bolek
Link spre comentariu

scuzele mele , e MJ13007  , si am  11,97V la iesire , la 5V am 4,98 V , 

am incercat asa cum a zis miticamy si a iesit asta       pe pinul 7     0v prin potentiometru dupa condul de la intrare

 

20200316_093611.thumb.jpg.2dfc12e0d933788aeb94ed2aa2b46e76.jpg

 

 

pinul 7    0,7vcc la intrare prin potentiometru dupa condul de la intrare

 

20200316_093708.thumb.jpg.e09548f03aeac634d990e28c7a1e13c1.jpg

 

 

si asta pe intrarea in bobina fara semnal

 

20200316_093806.thumb.jpg.bf5c8b7cd7eba547e47da49aacb809a1.jpg
 


si cu semnal

 

20200316_093830.thumb.jpg.47510b3d73d5fb317892ecc26ac08a79.jpg

 

asta e baza de timp si toate masurile au fost luate asa

 

20200316_093950.thumb.jpg.e076dcd99416ec0f1e49901bdab99ff4.jpg

 

 

Link spre comentariu

Este cum mi-am imaginat, dar aceea este conductia maxima, adica vreo 4 div ON si 0,8 div OFF? Ia vezi in PDF IR2110 cat este timpul mort intre conductii, s-ar putea ca la 300kHz IR sa limiteze durata max de conductie si saracul 311 nu mai are de unde primi prin reactie informatia sa mearga mai departe.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, petreablack a spus:

Bun !  M-am uitat ca curca la dude in PDF-ul ala fara sa inteleg mare lucru (ma depaseste ) , dar din ce am inteles din postarea ta cred ca ar trebui sa scad frecventa sa vad daca se schimba ceva . In domeniul asta sunt la inceput si o explicatie mai detaliata ar fi binevenita .

Am confundat cu timpii de la IR2153, aici este vorba doar de niste intarzieri:

2110.jpg

Link spre comentariu

Astazi am redus frecventa la 200kHz marind  C17  la 22nF , rezultatul fiind acelasi , watii raman la fel cliping-ul aparand la aceeasi tensiune ca mai inainte . Pe pinul 13 al IR-ului nu apare protectia , si ca sa fiu mai sigur am incercat la gnd direct firul de la boxa (rezistenta in cazul de meu ) sa fiu sigur ca nu e de la asta. Toate tensiunile de 5 ,+12 ,-12 , 12v pt IR sunt normale si nu scad in momentul cand la iesire am sarcina maxima aproape de cliping . La frecventa asta se incinge bobina mai tare cam pe la 75 grade dar ramane asa . Oare sa incerc sa alimentez montajul de la un traf  sau nu are nici o treaba ca e alimentat de la o sursa in comutatie , sursa duce 800w fara probleme e testata , deci are destula putere sa duca montajul asta

Editat de petreablack
Link spre comentariu

Pune un semireglabil in loc de R6 si scade incet valoarea. Vezi si cat e semnalul dreptunghiular intre finali inaintea bobinei , varf la varf, sper ca e cat alimentarea. Ce cred eu e ca ai schimbat tensiunea de alimentare fata de ce scrie pe schema fara sa mai modifici nimic altceva... deci vor trebui redimensionate piese din bucla de reactie ca sa corectezi amplificarea. Si speram ss nu se satureze bobina , daca e asa e nasol de tot fiind schema autooscilanta.

Editat de bolek
Link spre comentariu

Eu de exemplu vorbesc despre o schema la prima vedere. Nu cred ca vei gasi pe cineva care a studiat acest montaj sa stea sa-ti explice pasii facuti de el. Din N motive: nu a intrat pe forum in perioada aceasta, nu vrea sa dea din casa, este lenes. Asa ca cel care cere ajutor trebuie sa duca greul. Pui pe un canal tensiunea continua aplicata si pe celalalt iesirea dintre tranzistoare. Trebuie vazut exact cand intra in limitare ce se intampla. Adica cat sunt intrarile lui 311; cat este tensiunea in punctul de reactie; concordanta iesire comparator si comanda mos jos. Dar deja ai probleme ca ai 2 puncte de masa. Daca se incalzeste bobina la frecventa mai mica probabil ca miezul este insuficient pt puterea ceruta si se satureaza. Daca in loc de 8R pui 15R sa zicem, la ce tensiune intra in limitare? Cand un electronist are montajul pe masa face foarte multe masuratori, ii vine o idee cand vede o forma ciudata, se intoarce, modifica ceva, este o munca complexa. Asa, la distanta, pana primesti o informatie ti-a trecut inspiratia, nu o primesti exact cum stii tu sa o prelucrezi. Este un montaj mai dificil ca o sursa in comutatie pt ca este si autooscilant, adica totul depinde de toate.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări