Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Condensatori RR Eforie


Vizitator

Postări Recomandate

Pentru un RR Eforie, un pic mai special, fabricat pentru export in RDG, luat de un roman care vizitase RDG-ul si l-a adus inapoi in Romania :))  am nevoie de o lista cu condensatorii cu hartie care se afla in aparat.

Aparatul merge bine, dar condensatorii cu hartie fabricati IPRS imi cam fac ingrijorari (au curent de fuga mare).

Pe schema nu sunt marcati felul condensatorilor, dar sunt sigur ca stiti aparatul foarte bine, fiind popular la vremea lui (Eforie/Traviata).

Un condensator sigur e de 47nf, restul nu stiu.

 

Aparatul nu difera mult cu un Eforie normal (sau Traviata), are doar blocul UUS in banda vest.

 

Merita condensatorii cu hartie inlocuiti? Aparatul functioneaza...

 

WqD93P.jpg

 

WqDdNm.jpg

 

WqDBii.jpg

 

WqDsL9.jpg

 

 

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Primul care trebuie schimbat este electroliticul de filtraj , evident verificat inainte de inlocuire si dupa aceea in functie de tesiunile din schema se iau la verificat ceilalti condensatori .

Schimbarea unor condensatori, pentru simplul fapt ca e acum o moda dusa la extrem, nu ajuta fara verificari si masuratori .

Link spre comentariu

Electroliticul mare, din filtraj, nu necesita inlocuire intrucat nu se incalzeste si nici radioul nu are un bazait puternic. 

Electroliticii mai mici, de obicei sunt folositi in cuplare semnal sau decuplarea semnalului la catodul lampilor.

 

Nu prea am treaba cu electroliticii la aparatul asta, mai mult cu cei de hartie.

 

Zic sa ii inlocuiesc preventiv...

Link spre comentariu
La 21.04.2019 la 23:04, Richard9026 a spus:

Electroliticul mare, din filtraj, nu necesita inlocuire intrucat nu se incalzeste si nici radioul nu are un bazait puternic. 

Electroliticii mai mici, de obicei sunt folositi in cuplare semnal sau decuplarea semnalului la catodul lampilor.

 

Nu prea am treaba cu electroliticii la aparatul asta, mai mult cu cei de hartie.

 

Zic sa ii inlocuiesc preventiv...

Un discurs mare dar fara noima,pana la urma ce va nemultumeste? Vreti sa pastrati autenticitatea cat mai mult a aparatului? sau sa functioneze...!

Link spre comentariu

Eu zic să lăsați aparatul așa cum este, dacă funcționează bine.Schimbând condensatorii pentru că ,,vă îngrijorează starea lor,, aveți ocazia să provocați dereglări acolo unde înainte totul funcționa, plus că se pierde starea de ,,originalitate,, a aparatului.Ștergeți eventual praful de prin el, cu mare atenție...

Link spre comentariu

Vreau sa aflu daca păstrarea condensatorilor cu hârtie, originali, românești, care au curent de fuga mare, in aparatele radio pe lampi, poate sa prezinte un pericol pentru lampi/trafuri FI. 

 

Acum 2 minute, validae a spus:

Eu zic să lăsați aparatul așa cum este, dacă funcționează bine.Schimbând condensatorii pentru că ,,vă îngrijorează starea lor,, aveți ocazia să provocați dereglări acolo unde înainte totul funcționa, plus că se pierde starea de ,,originalitate,, a aparatului.Ștergeți eventual praful de prin el, cu mare atenție...

 

Bun, voi verifica daca funcționează bine și îl voi curata. Mulțumesc!

 

Link spre comentariu

Dacă aveți un ESR-metru, puteți măsura condensatorii electrolitici care ar putea să facă probleme, cei de pe filtrajul alimentării, cei de cuplaj între etajele audio. Dacă nu aveți ESR-metru, puteți cumpăra un kit ieftin de pe Aliexpress, sau de pe forum.Dar cum ați menționat că aparatul funcționează mulțumitor, nu recomand să schimbați componente.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări