Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reglare greifer la mașina de cusut industrial Fomax


Postări Recomandate

Bună dimineața, de câteva zile mă confrunt cu o problemă despre care am cunoștințe minime. Soția mi-a zis că nu știe din ce cauză dar acul de la mașina de cusut se oprește în greifer . Este clar că ceva s-a mișcat acolo și acul nu-și mai poate face cursa până în suveică dar ce?  Mă poate dirija cineva pas cu pas  să recentrez greiferul  ? Trebuie să mai spun că mașina este mecanică , este "ruda" mai mică a lui Juki și  nu are nimic digital  !!!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

La 07.03.2019 la 8:48, trasorv a spus:

Bună dimineața, de câteva zile mă confrunt cu o problemă despre care am cunoștințe minime. Soția mi-a zis că nu știe din ce cauză dar acul de la mașina de cusut se oprește în greifer . Este clar că ceva s-a mișcat acolo și acul nu-și mai poate face cursa până în suveică dar ce?  Mă poate dirija cineva pas cu pas  să recentrez greiferul  ? Trebuie să mai spun că mașina este mecanică , este "ruda" mai mică a lui Juki și  nu are nimic digital  !!!

Din cele doua poze atașate se vede greiferul unde şuruburile 1 si 2 sunt desfăcute iar greiferul se rotește și se mișcă liber stânga - dreapta pe ax.  Care este poziția corectă a greiferului, poziție în care pot strânge cele două şuruburi ?

2019-03-09 10.24.59.jpg

2019-03-09 10.22.42.jpg

Editat de trasorv
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Începi reglajul cu acul maxim jos.Invarti de volanta in sensul normal de rotație ( de regulă spre operator ) acul spre ridicare aproximativ 2 mm , Vârful graiferului atacă  pe centrul acului la 1,5 mm deasupra gaurii acului si la o distanță de aproximativ 0.10- 0.30 mm de ac.

Succes.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări