Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

proiect ambitios cu 813


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Posted Imagedaca vrei ceva original probeaza schema asta vei avea o placuta surpriza.....valorile nu sint critice la fel si tens.de alim .te poti duce in 400v f probleme..daca ai e88cc e si mai bine
Link spre comentariu

Atentie mare la izolatia filament-catod, la schema asta tensiunea pe catodul lampii de sus e cam la jumatete din tensiunea de alimentare, ideal ar fi sa folosesti 2 lampi cu filamentele alimentate separat, una ptr lampa de jos si alta ptr lampa de sus, amindoua canalele.

Link spre comentariu

va salut. ieri si azi, am facut o gramade de experimente... am incercat mai multe lampii la preamplificare. cel mai bine a mers schema puplicata lui gabriele. ampliful merge bine, si se aude si bine, dar puterea de iesire, nu cred ca este mai mare decit un se cu KT88.am incercat si pcl82 care a zis zal, si puterea de iesire a crescut dar au aparut distorsiunile.....nu mai stiu ce sa zic. eu asteptam sa primesc de la 813 cam 15 watt, dar mai mult de 5watti fara distorsiuni nu primesc nicicum.......nu mai stiu ce sa fac.....

Link spre comentariu

Ioannis , ca un tub de putere sa debiteze pe o sarcina cunoscuta (8 ohm) este ca transformatorul sa fie corect dimensionat. Daca esti sigur de acest lucru trebuie sa stabilesti regimul de functionare optim , concret tensiunea anodica ,curentul anodic pt clasa A ,stabilirea tensiunii de negativare , valoare tensiunii de excitatie pt. o putere de iesire dorita de tine . Stiind toate acestea este foarte simplu sa proiectezi orice etaj de putere , fara sa faci experiente complicate . Daca doresti putem face acest lucru, incepind cu stabilirea tensiunii anodice, ce zici ?

Link spre comentariu

Ioannis , ca un tub de putere sa debiteze pe o sarcina cunoscuta (8 ohm) este ca transformatorul sa fie corect dimensionat. Daca esti sigur de acest lucru trebuie sa stabilesti regimul de functionare optim , concret tensiunea anodica ,curentul anodic pt clasa A ,stabilirea tensiunii de negativare , valoare tensiunii de excitatie pt. o putere de iesire dorita de tine . Stiind toate acestea este foarte simplu sa proiectezi orice etaj de putere , fara sa faci experiente complicate . Daca doresti putem face acest lucru, incepind cu stabilirea tensiunii anodice, ce zici ?

salut blue!!! eu sint de acord pentru stabilirea tensiuni e.t.c trebuie mult de lucru, si am cef sa muncesc cit trebuie, dar vreau sa stiu doar ca dupa atita de lucru, ca o sa obtin macar cam 15watt de la tubul cu perfomantele bune!! t/r de iesire cred ca este corect dimensionat. bobinatorul a zis ca mi-a facut traful, exact cum am spus eu, adica exact asa cum este postat pe forum!!!
Link spre comentariu

Ar fi posibil ,dar ai avea nevoie de cel putin 1000-1200v tensiune anodica . Un lucru dificil ar fi datele tubului avind in vedere ca era folosit in RF si nu pe post de modulator , concret ar fi nevoie de panta si amplificarea tubului , restul datelor ar rezulta din graficele date in foile de catalog !

Link spre comentariu

nu stiu ce sa zic....trebuie si alt traf de alimentare, pentru tensiunea de 1200v sau mai mult..care este parerea voastra??? credeti ca merita sa continuam projectul asta sau nu???

am vazut discutia de mai sus ....ai nevoie de un trafo de iesire facut ca la carte corect atunci puterea consumata de etajul final impartit la 4 este putera sinus pe boxa......exemplu alim 1000v consum 100ma putere out 25w sinus dar cum am spus nu cu trafo facut .....stim noi cum!....... eu am cumparat d 2 trafo out (Saint-Petersburg, Russia.pentru finalul meu cu GM70 am platit cu trasport 540 euro dar merita toti bani...........( www.goldenmiddle.com),lampa asta(813 lucra f bine si la 800v cu un curent de 120ma si are si un cistig f bun in coparatie cu o trioda de putere........
Link spre comentariu

In linii mari estimarea puterii este corecta, dar aceasta pt pentode (tetrode) in cazul triodelor puterea debitata este mai mica ,ori Ioannis doreste ca 813 sa fie folosit in configuratie de trioda. Am testat un amplificator cu OT100 ,amplificatorul este in constructie, si la 1080v/80mA am obtinut 16w cu distorsiuni foarte mici ! Tubul GM70 este de exceptie, sint sigur ca un amplificator facut cu el v-a suna minunat si i-si merita toti banii, inca o data felicitari pt constructile tale .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări