Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Upgrade CPU socket AM3


ROBEERT

Postări Recomandate

Buna seara tuturor. Nu a mers cu nici o procedura aflarea sau resetarea parolei de bios. In schimb, am gasit ac de cojocul lui reusind sa fac instalare de windows cu toata parola de pe bios activa. Deci repet: ca sa se poata instala windowsul, secventa de bootare ar trebui sa fie prima ori de pe unitatea optica, ori de pe stick ca sa putem boota discul sau stickul. Am aplicat urmatoarea procedura: am scos HDD-ul din leptop si l-am pus pe interfata pe care o am in dotare si l-am conectat pe USB la un calculator. I-am dat formatare si stergere partitii, ( l-am facut " nou nascut " ). Dupa aceasta operatiune, l-am montat inapoi in leptopul cu pricina si tot cu ajutorul interfetei USB am reusit instalarea de windows conectand pe aceasta o unitate DVD-RW si bootand de pe aceasta discul bootabil. Ca sa booteze, am apasat tasta " space " si apoi " enter ". Initial iti da mesajul ca pe acest HDD nu exista sistem de operare si apoi dupa apasarea tastei " space " si apoi " enter " incepe bootarea de pe disc. Asta nu se poate numi decat noroc chior. Intai am pus un HDD ( de proba ) ca sa vad daca tine trucul si apoi dupa ce am vazut ca merge, am trecut la instalarea windowsului pe HDD-ul lui. Deci cine se mai loveste de asemenea probleme, sa incerce aceasta procedura. De pe stick nu a vrut sa booteze. Nu stiu daca ar fi mers si de pe unitatea lui optica incorporata, deoarece aceasta este defecta. Multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru idei.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am si eu unul cu parola pe bios si lam instalat de pe stik cu tasta de bootare F numai stiu exact care ori F12 ori F9 saau F10 dar asa am putut sa bootez si este un laptop Sony Vaio PCG-7X1M acest laptop lam instalat de 2 ani si il am in atelier lam cumparat de la cineva care a uitat parola de la bios

Am incercat si eu cu tastele F12, F10, etc. dar nu a mers. Deci practic nu intra in acel meniu ca sa alegi de pe ce dispozitiv sa booteze. Singura reusita a fost exact cum am scris mai sus. In rest puteam sa-l ud si cu agheasma ca nu boota de pe nimic.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări