Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema...


Vizitator tib

Postări Recomandate

Vizitator tib

Salut!am si eu o probl.: am un scuter malaguti si am cumparat un amplificator auto ca sa-l montez pe scuter...*ampu e din ala care are carcasa un radiator de Al e de 40W rms si vreau sa-l pun la 4 boxe si sa amplifice muzica de pe ipod :supz: toate bune pana cand am citit manualu amp-ului:arata o baterie si spunea ca la faza, intre amp si baterie, sa se monteze o rezistenta (siguranta) de 5A, masa se lega de amp in mod normal (fir), iar un al 3-lea fir venea in amp de la casetofon, nu avea nimic pe fir da scria 12v...ce m-a intrigat e siguranta de la Faza....de 5A ori bateria mea e de 9A!!!voltaju e ok 12v da Amperii aia in plus cum sa putea sa-i reduc?! sau sa las asa cu 9A? in ard?! HELPPP

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Vizitator tib

stiu ca siguranta nu face nimic...de asta va intred...cum pot sa reduc amperii sau....ziceti sa-l las asa cum e cu 9A....n-as vrea sa-l ard :smt010

Link spre comentariu

Pai hai sa iti explic cum sta treaba ...Avem un amplificator ce se alimenteaza la 12 volti si maxim poate sa trage din baterie 5 amperi. Acesti 5 amperi reprezinta consumul de curent din bateria la care e alimentat, atunci cand e la putere maxima sa zicem .... de aceea, producatorii l-au dotat cu o siguranta de 5A, care are rol de protectie in caz ca se intampla ceva cu amplifu .... scurt etc etc. Puteau sa puna si de 1 A, dar s-ar fi ars si fara sa se intample nimic special cu ampliful, ci pur si simplu in timp ce ascultai muzica la un nivel mai mare ;)Mai avem si o baterie, ce poate da 12V si 9A .. probabil scrie pe ea 9Ah.Tu alimentezi ampliful la 12V, si el is va trage maxim 5A de pe alimentare, adica din baterie, care e de 9A, deci mai ai si un surplus de curent ;) Practic poti alimenta un amplificator de 12V, 5A si dintr-o baterie de 60.000A cu conditia sa dea tot 12V ;) dar in cazu asta daca faci tu un scurt la bornele de alimentare, te-ai ars ... la propriu :smt005

Link spre comentariu
Vizitator tib

o alta intrebare...nu mai are legatura cu ampul dar e vorba de aceeasi baterie: vreau sa reduc volti: cum fac din 12V, 5V? am incercat cu rezistori dar recordul a fost de 10,7V nu am putut reduce mai mult.....imi trebuie un rezistor-tanc sau ce???!!!Multumesc anticipat...

Link spre comentariu
Vizitator tib

un display ldc i-am pus 12v si nu se vedeau digitiipe el scrie 5v si l-am incercat cu o baterie de 4,5v si functioneaza...asa ca tre 5v...cum arata stabilizatoarele alea si de unde pot lua...

Link spre comentariu
Vizitator tib

ms mult! cat despre scooter....tre sa stam de vorba....Marci consacrate: Piaggio, Aprilia(le recomand cu caldura) Malaguti(din asa am eu...sunt fff. multumit de el), Yamaha(sau MBK,tot ei sunt), Gilera(piaggio) Peugeot(s-au afirmat pe piata), Italjet(destul de buni, scuterele asta interesant), Kymco(mai ieftine dar cunosa 5 persoane care au cumparat si sunt f incatate...m0am dat si eu cu unul..merge bine!... mie imi place modelul SUPER 9)ok...Nu recomad scuterele pe injectie!!!! (am avut un piaggio NRG mc 3 pe injectie si s-a dus tocmai injectia....si e scumpa operatia....dar am aflat ca toate se duc....nu a fost bine proiectat probabil....Ramaneti la carburatooorAcu am Malaguti F12 Phantom si l-am Tunat....i-am inaltat garda la sol, i-am pus kit de 70cc carburator mare de 21mm i-am schimbat toata transmisia, i-am pus un al 3-lea radiator de apa pt ca de supraincalzea....am luat si toba sport Arrow...am schimbat admisia cu una sport...etc. am varianta cu bord digital :weedman: si recordul a fost de 120Km/h la drept si nu mint!am si o Aprilia Leonardo de 150cc da aia nu tre tunata ca ia 130 lejer...si e de tinuta...asta...malaguti-ul e de joaca...oras....m-am laudat destul....sper sa fi reusit sa te ajut cat de cat.....IMI CER SCUZE CA AM DEVIAT DE LA SUBIECTUL SITULUI!!!

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator tib

Hey!!! va intreb: cum fac din 12v 3v?merge cu astea LP2950CZ-3.0 Circuit integrat low drop voltage regulator 3V TO9 sauLP2951CM-3.0 Circuit integrat low drop voltage regulator 3V SO8 ????Care e mai bun???vreau sa aprind LED-uriMersi

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări