Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator pentru casti OT si OTL


gsabac

Postări Recomandate

Multumesc d-le Olimpiu, cea de a doua schema postata este cea testata de mine

@gsabac, rezistenta interna foarte mica a amplificatorului clasa A determina un DF foarte ridicat cea ce va conserva distributia armonica indiferent de impendanta castilor , adica exact cea ce a-ti constatat dvs atunci cind perceptia sunetului a fost diferita ascultind cu casti diferite sau acesta este pretul platit pentru calitate. THD este oricum mai mic decit cel al preamplificatorului cu tuburi asa ca remarca dvs este in acest caz irelevanta, se poate verifica acest lucru prin simulare, dar nu cred ca va intereseaza...

Corect!

Rezistenta interna a amplificatorului trebuie teoretic sa tinda catre zero,el fiind un modulator al sursei care la randul ei trebuie sa aiba rezistenta interna cu valoare tot catre zero in asa fel incat TOTUL sa se intample pe sarcina.Deci daca rezistenta interna a amplificatorului va fi foarte mica comparativ cu sarcina, intr-adevar conservarea distributiei armonice se va mentine pana la nivelul cand rezistenta sarcinii va fi sub rezistenta interna a amplificatorului ca valoare,de sursa nu mai discutam pentru ca stim care sunt calitatile unei surse adevarate.

Link spre comentariu

Multumesc d-le Olimpiu, cea de a doua schema postata este cea testata de mine

@gsabac, rezistenta interna foarte mica a amplificatorului clasa A determina un DF foarte ridicat cea ce va conserva distributia armonica indiferent de impendanta castilor , adica exact cea ce a-ti constatat dvs atunci cind perceptia sunetului a fost diferita ascultind cu casti diferite sau acesta este pretul platit pentru calitate. THD este oricum mai mic decit cel al preamplificatorului cu tuburi asa ca remarca dvs este in acest caz irelevanta, se poate verifica acest lucru prin simulare, dar nu cred ca va intereseaza...

Desigur ca distorsiunile sunt mai mici, ma intereseaza, dar doresc un ansamblu care sa admita maximum 2Vef la intrare si sa poata livra

cel putin 600mW pentru casti de 600 ohmi (19Vef la iesire) . Sa inteleg ca schema testata de dvs. este urmatoarea:

MOSFET_2.gif

Daca da, completati intrarea cu circuitele pe care le-ati folosit si eventual cu rezultatele pe care le-ati obtinut.

Oricum partea de intrare ar trebui sa fie cu tuburi, ca sa avem aceeasi distributie armonica si sa fim in topic.

Deasemenea tin sa precizez ca termenul "irelevant" l-am folosit doar pentru testarea separata a etajului final,

adica scos din contextul unui amplificator si ca impedanta de iesire a unui PP cu tranzistori MOS si reactie

negativa globala este mult mai mica decit al unui etaj in clasa A fara reactie negativa globala.

 

La amplificatoarele cu tranzistori, impedanta de iesire poate fi si de citiva miliohmi, deci practic difuzoarele

sau castile sunt atacate cu un generator de tensiune. Am facut un topic complet cu calcule si simulari pe aceasta tema

si desigur si cu rezultatele calculelor din diverse articole.

In cazul tuburilor situatia se schimba, impedanta de iesire pe transformator este adaptata la rezistenta de sarcina

pentru transfer optim de putere. In cazul amplificatoarelor fara reactie negativa globala pe transformator cele 2 impedante

sunt egale iar cu reactie negativa amplificatorul are impedanta de iesire mai mica decit sarcina. Nu am calculat sau

simulat ultima situatie, este doar o afirmatie intuitive corecta, deoarece o reactie negativa "paralel la iesire" scade impedanta de iesire.

Deci cum sa interpretam care din aceste situatii este mai avantajoasa pentru sunet, tuburi cu transformator sau tranzistori?

In cazul amplificatorului de casti, situatia armonica diversa se datoreste in special curentilor diferiti prin etajul final, pe global

sunt destul de mici, sub 0,5% si am cautat sa le uniformizez prin conectarea rezistentelor in serie cu iesirea.

Desigur si la aceasta schema se poate pune un comutator si retele rezistive adaptate pentru fiecare impedanta, deoarece finalul

este capabil de multi wati la iesire.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Dl.Popa Marius,aveti la topicul <SIMULARI SCHEME CU TUBURI ELECTRONICE> la postul #3023 simularea schemei propuse de catre dv. dar cu condensator la iesire si condusa foarte simplu de un tub 6J1P.

Multumesc

Link spre comentariu

Am vazut rezultate foarte bune ca spectru si distorsiuni obtinute de @LMOlimpiu in simulare, la puterea de 17W cit este in simulare.

In legatura cu marimea curentului fara semnal, el se va plimba probabil intre 2,8A si 2A in functie

de temperatura jonctiunii tranzistorului si temperatura ambianta, iar o putere de 56W se poate

disipa cu un radiator convenabil pentru tranzistorul de sus si unul de 48W pentru tranzistorul de jos.

Ramine de studiat cum variaza tensiunea continua de iesire si daca se incadreaza in limite convenabile,

dar schema cu condensator pe iesire eu o vad mai buna din multe puncte de vedere.

Interesante aceste scheme cu armonici de lampa, cu putere obtinuta cu MOSFET-uri si fara transformator de iesire.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Nu am avut probleme legate de stabilitate a curentului iar off-set se mentinea la citiva mV insa radiatorul era racit continuu cu un ventilator si oricum a fost folosit doar pentru experimente cu transformatoare de iesire sau niste chestiuni mai "exotice". Practic intr-o aplicatie amplificator de casti cred ca se poate seta curentul la 500-800mA si reluate masuratorile, probabil un ECC88 sau chiar 6j1p pot fi o rezolvare, totusi dupa ce am ascultat mai multe amplificatoare de acest gen m-as opri la ceva cu doua lampi si OT

Link spre comentariu

Am fost provocat pentru obtinerea de performante cit mai bune cu tuburi si MOSFET-uri.

De aceea am modificat o schema OTL pentru casti cu tuburi, pentru obtinerea unei puteri de 40W

pe o sarcina de 8 ohmi. Schema este identica, ca idee, cu aceea pentru casti, dar cu valori modificate.

post-238209-0-93279400-1511966237_thumb.png

Banda 10Hz-150KHz, sensibilitate la intrare 1206mVef pentru 40W, distorsiuni 0,06% la 40W

si un consum prin finali fara semnal de circa 90mA, adica in total 6W, iar puterea maxima disipata

pe fiecare tranzistor final nu depaseste 9W, pentru 40W la iesire.

Asa arata FFT-ul de iesire pentru 40W.

post-238209-0-13287200-1511966260_thumb.png

In aceasta schema, etajul driver este preponderent in generarea distorsiunilor si deoarece este un etaj in clasa A,

spectrul de frecvente contine armonici pare si impare.

 

@gsabac

Link spre comentariu

Asa este, se incalzeste atmosfera dar si noi, cind nu se urmareste decit ultima postare.

Amplificator universal pentru casti si boxe

Pentru un amplificator universal de casti si difuzoare am adaptat la amplificatorul de putere din postarea #144

o retea rezistiva, adaptoare de impedanta, pentru casti cu rezistenta intre 8 ohmi si 600 ohmi, ca in schema.

post-238209-0-62710100-1512032432_thumb.png

Amplificatorul propus are o iesire pentru o boxa de difuzoare si 3 iesiri pentru casti de diverse impedante.

Puterea maxima pentru boxa este de 40W si pentru casti de 550mW. Prin folosirea retelei rezistive de adaptare,

pe toate iesirile se asigura o putere aproximativ constanta pentru casti de la 8 ohmi la 600 ohmi si totodata

impedanta de iesire este apropiata sau mai mica decit impedanta castilor. Desigur ca schema se poate modifica

si pentru alte puteri de iesire sau impedante de casti sau difuzoare.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări