Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

turometru pe leduri


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Ai 4 "chestii" deasupra bujiilor care sunt chiar bobinele de inductie (cite una pentru fiecare bujie), pentru ca este aprindere fara distribuitor. Teoretic ai putea sa iei semnal de la una dintre ele, dar frecventa este de 4 ori mai mica decit cea a semnalului de la ruptor (cred) si deci trebuie sa recalculezi integratorul de la intrarea turometrului. Eventual cauta o schema pentru ECU (Motronic 1.5.5 pentru motoarele de 1.2, GM Multec nu stiu de care pentru motoarele de 1.4 si 1.6, Siemens Simtec 70 pentru 1.8 si 2.0). Atentie mare - bobinele de inductie sunt "atacate" de regula cu niste pulsuri de tensiune destul de mare. Eu as incerca totusi sa gasesc firul care duce la turometrul din bord, e mult mai simplu asa.

 

[edit]

http://www.sun-diagnostics.com/intl/en/ ... _opel.html aici gasesti modelul ECU pentru motoarele Opel

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări