Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Prezentare lant audio


Postări Recomandate

posibil datorită fabricantului BB Burr-Brown(de înaltă clasă)

 

în opinia mea PCM64P trebuie lăsat aşa cum se află implementat (fără cozi bălărite)

 

 

IMG_5883.jpgIMG_5885.jpg

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Sper sa nu fiu off-topic. Postez in acest topic deoarece este vorba despre sistemul audio prezentat de userul sesebe pe pagina anterioara. Ieri am avut sansa sa il ascult si ii multumesc pentru invitatie. A fost pur si simplu extraordinar. Sunetul mi-a parut foarte echilibrat, aerisit, plin de detalii, iar instrumentele reproduse corect. Pur si simplu am avut impresia ca ma aflu in fata scenei. A fost sunetul la care eu visez sa il am in sufragerie si despre care credeam ca e aproape o utopie, ca poate fi obtinut numai din echipamente de mii de euro- se pare ca m-am inselat. Am ajuns la concluzia ca, mai mult decat a folosi componente foarte scumpe, audiofile, conteaza proiectul folosit, cunostintele teoretice si utilizarea unor componente de calitate.

Ii multumesc inca o data pentru invitatie si, sper ca intr-o zi sa am si eu parte de acest sunet in fiecare zi.

Toate cele bune!

Link spre comentariu

Sigur ca da dar acum fiind de pe mobil, imi este greu sa caut ca sa pun si un link.

Pot să enumera citeva exemple:

Cablu de boxe la 250€ metru, "curățitor " de semnal format dintr-un "balum" dintr-un material minune cu cristale aliniate si care pus pe cablul de semnal iti ridica in al nouălea cer sunetul, sau condesatori bobinati manual din folie de argint pur si pot continua.

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Sigur ca da dar acum fiind de pe mobil, imi este greu sa caut ca sa pun si un link.

Pot să enumera citeva exemple:

Cablu de boxe la 250€ metru, "curățitor " de semnal format dintr-un "balum" dintr-un material minune cu cristale aliniate si care pus pe cablul de semnal iti ridica in al nouălea cer sunetul, sau condesatori dbobinati manual din folie de argint pur si pot continua.

Eeeeee ....astea le stim cu totii de pe aici , sa vezi cum este sa ti se spuna ca " in ampul , preul, etc pe care vreau sa mi-l faci " vreau condensatori "daia" , cabluri de conexiune " dalea " , etc, etc , " ca eu am citit pe net ca alea sunt cu adevarat audiofile " , punem , cum sa nu punem , nu le platesti tu ? Capcana in care cad multi cititori de pagini net special concepute , adica marketing .

Pina la urma fiecare face ce vrea cu banii lui , nu-i poti convinge , vin deja cu lectia invatata .

Link spre comentariu

Eu am scule de duzina si n-are rost sa incarc inutil topicul. Vad ca se discuta aici de audiofile, asa ca intreb si eu...Ati auzit daca a incercat vreun audiofil din asta, sa bata cateva svarovski pe calea de semnal?

Deja suntem in 2017 si e timpul ca audiofilia sa treaca la un nivel superior, svarovski si foita de aur, in felul asta se vor desprinde audiofilii de ascultatorii de duzina.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Dolarule ai mesagerie blocată? Numarul stiu ca m-ai schimbat.......

VIO TOT TU ai de cîștigat, le spui ca pt aia ai si tu adaosul tau ca-s greu de adus,undeva la min 20-30%.

Nu fac asa ceva ,e de porc , piesele le comanda de fata cu mine, ei le platesc , asa vad si ei pe ce dau banii , unii la final se sucesc , cind vad " nota de plata " .
Link spre comentariu

Sper sa nu fiu off-topic. Postez in acest topic deoarece este vorba despre sistemul audio prezentat de userul sesebe pe pagina anterioara. Ieri am avut sansa sa il ascult si ii multumesc pentru invitatie. A fost pur si simplu extraordinar. Sunetul mi-a parut foarte echilibrat, aerisit, plin de detalii, iar instrumentele reproduse corect. Pur si simplu am avut impresia ca ma aflu in fata scenei. A fost sunetul la care eu visez sa il am in sufragerie si despre care credeam ca e aproape o utopie, ca poate fi obtinut numai din echipamente de mii de euro- se pare ca m-am inselat. Am ajuns la concluzia ca, mai mult decat a folosi componente foarte scumpe, audiofile, conteaza proiectul folosit, cunostintele teoretice si utilizarea unor componente de calitate.

Ii multumesc inca o data pentru invitatie si, sper ca intr-o zi sa am si eu parte de acest sunet in fiecare zi.

Toate cele bune!

 

M-ati facut curios. L-as ruga pe userul sesebe, daca are amabilitatea, sa-si prezinte pe scurt sistemul. Ce modificari a adus amplificatorului si cateva detalii despre incinte. Personal detin cateva perechi de boxe si jonglez cu tweeterele si filtrele ...

Link spre comentariu

Nu-i genul meu sa ma apuc sa descriu detaliat aici ce am modificat la amplif si cum am realizat filtrele.
La amplificator am schimbat toti condesatori (erau de prin 80), iar pe cei din calea de semnal i-am pus pe plastic wima. Am schimbat si conceptul de alimentare.
Filtrele sint cam stufoase iar un meseriaș in filtre, nu Shambala, rîdea de ele. Lui Shambala cred ca i-au plăcut totusi.
DAC-ul este proiectat si realizat de mine acum cîțiva ani. Vreo 20 de integrate, izolare galvanică si 8 stabilizatoare integrate standard nu de cucuri audiofile. Detalii se mai găsesc pe diyaudio.

Sa nu se supere moderatorii ca am pus link la prezentarea de acolo dar acolo imi gasesc posturile mele chiar de la primele posturi si nimic nu a fost sters sau pierdut pe cind aici nu reusesc sa-mi gasesc posturi de acum 2 ani. Motorul de cautare al forumului nu-i chiar asa de performant pt postarile vechi din pacate.
Mai mult nu prea am ce spune.

Ps: nici eu nu-s foarte multumit de twetere. Incep să bage armonici la putere destul de mică, vizualizate cu microfonul.

 

Ps2: Chiar vorbeam cu Vlad despre difuzoare si i-am spus ca acum daca ar fi sa fac niste boxe as alege alt tweeter, ceva cu ghid de unda pt ca ar fi mult mai usor de aliniat temporar. Era de la Visaton ceva interesant, sau chiar de la Monacor varianta cu ghid de unda..

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Eu am scule de duzina si n-are rost sa incarc inutil topicul. Vad ca se discuta aici de audiofile, asa ca intreb si eu...Ati auzit daca a incercat vreun audiofil din asta, sa bata cateva svarovski pe calea de semnal?

Deja suntem in 2017 si e timpul ca audiofilia sa treaca la un nivel superior, svarovski si foita de aur, in felul asta se vor desprinde audiofilii de ascultatorii de duzina.

 

La cristalele alea e mai tricky treaba pt ca nu stii in ce directie sint aliniate cristalele si poate mai mult sa inrautateasca decit sa ajute la sunet.

Cred ca-ti dai seama ca nu poti pune orice cristal iti cade prin mina, trebuie numai de alea alese si calibrate cu grija....

 

Cu sculele de duzina nu-ti fa probleme, pot sa sune super fain (- sau nu) important este sa-ti placa tie cum suna, si mai poti sa le tunezi si tu cu cristalele amintite de tine

Nu fac asa ceva ,e de porc , piesele le comanda de fata cu mine, ei le platesc , asa vad si ei pe ce dau banii , unii la final se sucesc , cind vad " nota de plata " .

 

Nu e de pork, e de fraier. Daca tot is dusi cu pluta pe audiofilie, atunci macar sa o simta cum trebuie la buzunar.

Pt unii dintre ei (am intilnit citiva si eu), un sistem audio nu poate sa sune bine decit daca a costat peste 10000€, iar evaluarea unui sistem se face in functie de cit a costat in final nu in functie de cum suna.

 

Cristian, din punctul meu de vedere o boxa mare se merita numai daca ai si difuzoare de bass mari, altfel mai bine mergi pe bookshelfuri si in acelasi timp portul de reflex de la boxe este de preferat sa fie frontal ca sa poti sa le pui si linga perete sau pe raftul de carti daca tot de numesc bookshelf.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

[...]

Ati auzit daca a incercat vreun audiofil din asta, sa bata cateva svarovski pe calea de semnal?

Deja suntem in 2017 si e timpul ca audiofilia sa treaca la un nivel superior, svarovski si foita de aur, in felul asta se vor desprinde audiofilii de ascultatorii de duzina.

 

Om fi in 2017, da' ai cam intarziat, pentru ca treaba cu diamante, cristale si pietricele "pe calea de semnal" este de fapt fumata de muuulti ani:

 

http://www.machinadynamica.com/machina31.htm

 

Brilliant_Pebbles_All.jpg

 

 

Pungulitele cu pietricele costa intre 30 si 130 USD si se ataseaza de cablurile audio.

 

mikro-pebbles.jpg

Link spre comentariu

Vreau sa-mi pun si eu cateva pietricele din alea, doar pe unul dintre canale, ca vreau sa sune diferit fata de celalalt (pentru spatialitate). Vreau sa sune mai subtire dar gros in acelasi timp. Marimea o aleg in functie de puterea amplifului sau cum?

.................

Sa nu fiu complet off...in perioada 1986...1992 ascultam pe un magnetofon Grundig ZK140, imi trasese unchiu'meu o banda cu muzica usoara, dintre care o melodie cred ca am ascultat-o de peste 1.000 de ori (fara exagerare). Din pacate in ''99 am aruncat mag-ul la gunoi (perfect functional) ca nu-l mai foloseam de ani buni. Acum imi pare rau, dar fapta e consumata. Pe vremea aia 3W -5W erau suficienti pentru auditii decente.

 

lfytx.jpg

Editat de marius75
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări