Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Prezentare lant audio


Postări Recomandate

Nu de putine ori cand se supune atentiei un amplificator, incinta acustica, etc se puncteaza faptul ca performantele sunt determinate de tot lantul audio. Am deschis acest topic ca toti cei care au placerea de a impartasi micile sau marile realizari sa le posteze aici astfel incat sa vedem in ce configuratie acestea dau maximul de satisfactie.

Voi prezenta eu primul

1. sursa semnal:

Philips CD 460

Grundig RT 50

Akai AT2600

Leak Trough Line 3

RIIA PCF802

Lenco L78 cu doza Shure m75

2. amplificator

SET 6B4G, type 56, 7A4

3. incinte acustice

VTP cu Ciare CH252

Link spre comentariu

ce poate să însemne modare cu rezultate bune

subiectiv "sună mai bine" (faţă de starea iniţială)

obiectiv măsoară mai prost (faţă de starea iniţială)

 

PS evident puţin probabil aproape exclus să se poată ameliora/îmbunătăţi performaţele unui DAC (intră în "calcul" zona de op sau buffer...cu tub, µ-detalii fabricate care pot aduce satisfacţie subiectivă adică intervine psihoacustica sau poftim "condimentarea sonoră")

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

boxe/incinte tuburi dac ambient...

"pastelăm floricele muzicale" după plac

 

modarea în lanţul audio poate avea caracter obiectiv acurateţe/performanţă ridicată/mărită sau caracter subiectiv psihic percepţie placută

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator viobio

E in pregatire pt modare. Dl. Viobio a modat acelasi model cu rezultate bune

Mai precis am facut upgrade + etaje de iesire pe tuburi la 21 de aparate cd-player , marea majoritate fiind Philips,Marantz,Grundig. Cele mai multe au fost Philips CD460,CD473,CD471,CD350.

O mica parte din colectie , astea le tin in atelier , toate sunt in stare perfecta de functionare .

Acasa ascult pe un Philips LHH600B .

post-176980-0-99027200-1494858431_thumb.jpg

post-176980-0-56680700-1494858444_thumb.jpg

post-176980-0-84284900-1494858456_thumb.jpg

post-176980-0-06053900-1494858472_thumb.jpg

post-176980-0-99891800-1494858484_thumb.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator UN CETATEAN

Acele incinte acustice sunt realizate de tine?

 

Oricum arata foarte fain.Felicitari! :aplauze

Daca nu ai realizat nici o boxa sau amplif,la ce murdaresti aiurea topicul omului?

Editat de UN CETATEAN
Link spre comentariu

Sau concluzia la asta:

http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/REFERENCES/sony%20cdp-557ESD/SONY%20CDP-557ESD.html

ghici de ce nu s-a atins de el!

pai daca suna mai prost decat a venit ii rupea capul proprietarul!

Textul zice asa:

Curiosity killed the cat but I HAD to uncover these dacs. PCM-64P ??? [...]. Never heard of.

The alldatasheet service shows the dac application - there is NO AUDIO output. This DAC apparently needs surounding electronics to produce output. I can not detect the place to tap to with lampizator. I did not have time to test it so I gave up.

 

Cu alte cuvinte, daca nu s-a priceput la PCM64 si n-a avut timp sa aprofundeze, Lukasz l-a lasat asa; este/a fost mai cinstit.

In concluzie, comentariul colegului a fost aiurea, gratuit...

----------------

Intr-adevar, sunt playere pe care degeaba incerci sa le modezi; ori suna la fel, ori mai prost... sau suna foarte bine in varianta stock si nu-ti mai vine sa il modifici.

Trebuie inteles ca fiecare aparat/model trebuie tratat individual.

-----------------

Cine nu a modat niciodata un CD Player, degeaba face teorie si da verdicte (si-aici nu ma refer la <dolarugaurit>...).

Ori a facut si, avand experienta, stie... ori tace, ca de teorie si de super-docti m-am cam saturat.

 

Scuze de off-topic; este singura mea interventie...

Editat de fcon
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări