Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv digital led haier


Postări Recomandate

Buna ziua.tv se prezinta cu 2 benzi de leduri aprinse din 6...fiecare banda se alimenteaza cu 57v,,,,cind il bag in priza se aprind toate dupa care ramin doar 2 benzi aprinse....pe placa de power cu ledurile scoase am 57 v pe cele 2 benzi pe celelalte 4 tensiunea este 0v.....am verificat cu testerul de led benzile si par ok....alimentitnd fiecare banda de leduri se aprind toate...tv este echipa cu powerboard 715g4581-p01-w30.....

Link spre comentariu

"cu ledurile scoase am 57 v pe cele 2 benzi pe celelalte 4 tensiunea este 0v." - "am verificat cu testerul de led benzile si par ok" - la ce bun cand ai 0 V pe alimentare ? -

Verifica alimentarea comuna a benzilor , posibil intrerupta.

715G4581-P01-W31-003S sau H ?

Editat de leoncris
Link spre comentariu

715G4581-P01-W31-003H...faza e ca ptr citeva minute ledurile sunt aprinse toate dupa care dispare tensiunea de pe 4 benzi...nu reusesc sa inteleg daca este de la leduri sau de pe placa...cu testerul leduriel se aprind toate dar ma gindesc poate vreunul din ele este slab si intra in protectie ....

Link spre comentariu

are diagonala 40...baretele sunt lipite pe o piesa de aluminiu...ceva cod scris pe bareta nu este scris...sunt 66 de leduri pe o bareta si 66 pe cealalta...pe piesa metalica am gasit scris 015b8000-a03-l00-8229....v-8229-a03-50...displayul este tpt400400la...Am lasat tv sa vad cum se comporta si se aprind toate ledurile apoi doar 42 si iarasi toate si tot asa...un ciclu ciudat...

Editat de POLAKU2002
Link spre comentariu

Cele 66 de leduri de pe bareta nu sunt toate inseriate. Sunt inseriate un numar X, X, X si apoi puse in paralel. La unul dintre grupe aveti un contact imperfect termic. 66-42=24. Sunt deci 24 de leduri care nu se aprind. Pot face parte dintr-un sir sau sa fie 2 siruri de cate 12 leduri. Dar nu prea iese la calcul. Tensiunea de alimentare 58V/24 LEDURI=2,41V pe led. Tensiunea de alimentare 58V/12LEDURI=4,83V pe led.

Link spre comentariu

Imi pare un defect usor de remediat. La un tv cu 2 barete (dispuse stanga-dreapta) si 2 grupe pe bareta se aprindeau doar pe jumatate, stanga sus-dreapta sus. Din cauza unui led intrerupt. Va dati seama cum era facuta inserierea: o grupa din stanga cu o grupa din dreapta. Cu o baterie de 3v (2x1,5v) incercati sa verificati fiecare led in parte.

Editat de yokoono
Link spre comentariu
Vizitator dani502017

am verificat fiecare led si este ok....cu alimentare externa pe fiecare grupa leduri le se aprind normal.am scos placa power si vad ca ptr leduri se folosesc 2 controlere PF 7004 si 6 mosfeturi 4828.....

pune un bec pe alimentare leduri pana in 40w si vezi ce se intampla .nu te astepta sa se aprinda ca la 22o dar iti poti da seama daca sant leduri defecte sau defect pe placa CI sau mosfet

Link spre comentariu

am verificat fiecare led si este ok....cu alimentare externa pe fiecare grupa leduri le se aprind normal.am scos placa power si vad ca ptr leduri se folosesc 2 controlere PF 7004 si 6 mosfeturi 4828.....

Pai daca sunt 2 etaje de alimentare separate este clar. Unul dintre ele nu functioneaza corect: cel ce corespunde baretelor ce nu se aprind. Daca exista posibilitatea schimbati conectorii intre ei si vedeti daca se muta si defectul.

Editat de yokoono
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări