Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pacific PTV7003 - fluctueaza imaginea


Postări Recomandate

Salutare...in primul rand am nevoie de o schema sau cel putin de valoarea tensiunii B+, am 146V, dar poate nu este ok...imaginea imi fluctueaza, o sa revin sii cu un video, parca ar autooscila BO, se strange din margini laterale 2cm, stanga si dreapta si ii scade din luminozitate, pe osciloscop nu am probleme in baza BU, dar cred ca in colector s-ar putea sa fie ceva devalorizat...pe verticala nu se modifica nimic....sunetul deflexiei nu se modifica , adica ar avea un mers normal...TK-180V, celelalte tensiuni sursa ar fi bune...initial am gasit condensatorul mic de pe alimentarea 4605 cuu esr mare, si cei de pe b+...multumesc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Nu ii dau de cap....m-am gandit ca este tubul, insa i-am anulat protectia prin 3 reistente la B-tk-180 la fiecare catod si nu vrea....am pus un video...poate a mai intalnit cineva....tensiuni sursa bune, am strapat si filament ....la fel, conzii pe BV ok, tensiuni stabilizatoare ok.....nu este defect de fisura sau altceva...ma indrept catre blender....

 

View My Video

 

http://tinypic.com/r/2yvlzwn/9

Link spre comentariu

Sanatate.....video este in topicul de mai sus...B+ este foarte stabila, daca nu ar fi as avea probleme si cu acordul canalelor...nu am probleme de sunet, C-ul cu deflexia H inca nu l-am verificat, la fel nici strapungerea micai de izolatie sau departarea final linii de radiator.....imaginea flutueaza doar la o intensitate mai scazuta...revin cu verificarea C-ului de pe focalizare (ug2) - e cam stabila si pe osciloscop dar tot o sa-l schimb....recuperatele bunicele, V-ul dupa cum se vede in video...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări