Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
catalin004

Pacific PTV7003 - fluctueaza imaginea

Recommended Posts

Salutare...in primul rand am nevoie de o schema sau cel putin de valoarea tensiunii B+, am 146V, dar poate nu este ok...imaginea imi fluctueaza, o sa revin sii cu un video, parca ar autooscila BO, se strange din margini laterale 2cm, stanga si dreapta si ii scade din luminozitate, pe osciloscop nu am probleme in baza BU, dar cred ca in colector s-ar putea sa fie ceva devalorizat...pe verticala nu se modifica nimic....sunetul deflexiei nu se modifica , adica ar avea un mers normal...TK-180V, celelalte tensiuni sursa ar fi bune...initial am gasit condensatorul mic de pe alimentarea 4605 cuu esr mare, si cei de pe b+...multumesc

Nu ii dau de cap....m-am gandit ca este tubul, insa i-am anulat protectia prin 3 reistente la B-tk-180 la fiecare catod si nu vrea....am pus un video...poate a mai intalnit cineva....tensiuni sursa bune, am strapat si filament ....la fel, conzii pe BV ok, tensiuni stabilizatoare ok.....nu este defect de fisura sau altceva...ma indrept catre blender....

View My Video

http://tinypic.com/r/2yvlzwn/9

Sanatate permanenta ! Am inteles din #1 cam ce se intampla dar nu "vad " video.Verifica C-ul de cuplaj cu deflexia H , filtrajul U focalizare.B+ e stabila cand se strange ?Scuze , spui ca pe V e OK => recuperatele sunt bune...

Edited by surubarila

Sanatate.....video este in topicul de mai sus...B+ este foarte stabila, daca nu ar fi as avea probleme si cu acordul canalelor...nu am probleme de sunet, C-ul cu deflexia H inca nu l-am verificat, la fel nici strapungerea micai de izolatie sau departarea final linii de radiator.....imaginea flutueaza doar la o intensitate mai scazuta...revin cu verificarea C-ului de pe focalizare (ug2) - e cam stabila si pe osciloscop dar tot o sa-l schimb....recuperatele bunicele, V-ul dupa cum se vede in video...