Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator casti cu tuburi


Postări Recomandate

Salutare!

 

Deci nu inteleg ce fac(e) PSUD...

 

Daca ma uit in foaia de catalog, ar trebui sa am o tensiune redresata la anodul tubului de 325V minus aia ~7V caderea de tensiune pe tub... de unde #*(@#(@ imi ies tensiunile alea la V(L1)?????

 

Va rog frumos, cine are o metodologie de calcul ''pe hartie'' sa ma ajute... Tot am rascolit forumul si nu gasesc nicaieri un calcul cap coada....

 

PS: daca nu dimensionez dupa o metoda infailibila.... impart cei 250VDC de care am nevoie la 1.2...1.3 si aflu tensiunea pe o ramura a secundarului!

post-216812-0-84959600-1495108769_thumb.png

Editat de Alexandru Savin
Link spre comentariu

V(L1) este tensiunea pe drosel...v-ar trebui VC1...

si V(L1) este tensiune alternativa, riplul...PSUD2 are si optiune de reprezentare a "oscilogramei"...mie mi-a reusit...si am observat ca un drosel reduce riplul dupa el(in cazul de fata C2) sub 30mV....

Aprofundati-l, ca merita. E bun softul.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Salutare tuturor!

 

O intrebare:

 

As vrea sa montez 2 vu-metre analogice pe iesirea amp-ului de casti. Gen asa ceva: http://www.ebay.com/itm/Analog-Audio-Level-Panel-VU-Meter-dB-Meter-x-2-With-Driver-Board-Module-DIY-KIT-/110947815721?epid=1231795387&hash=item19d5015129:m:m3QMg4yoz6a6HtnlZfUovIg

 

Exista o posibilitate de ''calibrare'' la valoarea de 85db a muzicii (asa vad ca se recomanda pe net) ca sa-mi arate vu-metrul valoarea ''0db''?? (de ex. cu un semnal de 1khz)

 

 

Multumesc anticipat !

Alex.

Link spre comentariu

Da, se poate dar iti trebuie un pic de aparatura.

Ai osciloscop, generator de semnal si/sau macar un voltmetru de precizie de AC capabil sa masoare precis macar pina pe la 1Khz-10Khz?

 

edit, nu-mi dau seama dar VU-metrele alea au amplificator logaritmic? ca daca nu nu are nici un rost o astfel de calibrare.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări