Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator casti cu tuburi


Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...

Buna seara!

As fi interesat sa construiesc un amplificator de casti bazat pe schema postata de domnul Lazaoiu. Lampile pe care le am sunt 6n23. Care ar fi caracteristicile pe care trebuie sa le aiba transformatoarele de iesire? Pot fi bobinate pe miez toroidal? Daca da, cum ar trebui sa comand aceste transformatoare la firma din iasi?Intentionez sa folosesc casti de 24 si de 50 de ohmi.

Va multumesc si imi cer scuze daca intrebarile puse de mine sunt prostesti.

Editat de vlad228
Link spre comentariu

Vreau sa construiesc acest amplificator pentru al compara cu cel pe care il am deja si care imi place foarte mult cum suna - tpa6120. Avand in vedere ca, in afara de acest amplificator de casti am mai ascultat doar iesirile audio de la laptop si de la telefon, vreau sa imi fac si eu o parere despre cum suna diverse tehnologii. Nu ma pot baza pe adevarul absolut al unuia sau al altuia. Perceptia sunetului este complet diferita de la persoana la persoana.

Consider ca, in viata, trebuie sa facem propriile greseli din care sa invatam si nu sa ne ferim de greselile altora. Altfel, vom trai tot timul cu regretul ca nu am incercat diverse lucruri.

In concluzie, astept in continuare ajutor pentru transformatoarele de iesire. Vreau sa construiesc amplificatorul acesta in urmatoarele luni (momentan am un proiect mai important de finalizat).

Toate cele bune!

Editat de vlad228
Link spre comentariu

 

Daca vreau musai liniaritate si ieftin:

mai ieftin ca njm4556, njm 4560 nu exista.

njm 4556 cu doua operationale in paralel pe casti asigura suficienta calitate pt cele mai scumpe casti electrodinamice din cate spune tipul asta:

http://nwavguy.blogspot.ro/2011/08/op-amp-measurements.html

http://nwavguy.blogspot.ro/2011/07/o2-design-process.html

 

Totusi chiar si cei din lumea siliciului sunt reticenti la a-l folosi doar pentru ca nu este unul nou descoperit, nu e dezvoltat in america si nu e suficient de scump pt a fi atractia audiofililor.

 

Dolar,

O intrebare, ai amplifu' ala O2 pe care tot il lauzi? Cum se aude ? Sau vorbim sa ne aflam in treaba?

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Multumesc ca mi-ati confirmat banuiala.... 100% romaneste, ne laudam ca facem, dar de fapt nu facem nimic...

Daca vrei 4P1L iti dau eu , ca nu am ce face cu ele , gratis , numai sa faci ceva cu ele .

O sa gasesti cam greu socluri .

Editat de viobio
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări