Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator casti cu tuburi


Postări Recomandate

Salutare!

 

As avea nevoie de ajutorul vostru, vreau sa construiesc un amplif de casti pe lampi, si nu stiu de unde sa apuc problema :)

 

Date de intrare:

-impedanta casti 300Ohmi

-vreau ceva cu traf, nu cu condensator pe iesire "OTL" (stiu ca schema ar trebui sa se invarta in jurul impedantei castilor si a trafului de iesire)

- nu ma deranjeaza o tensiune anodica mare :)

-VREAU TRIODA IN CLASA A

 

Din cautarile mele am gasit doua scheme simplute, dar care au un continut ridicat de ''ulei de sarpe'' . Ceva idei?

 

Multumesc pentru amabilitatea raspunsurilor!

 

O seara frumoasa,

Alex.

post-216812-0-68338100-1489344429_thumb.png

post-216812-0-05661400-1489344437_thumb.png

Link spre comentariu

O putere de 100mW pe casti este peste ce poate urechea umana,mai ales pe niste casti cu SPL foarte bun,asa ca nu vad necesitatea utilizari unor tuburi de putere relativ mare pentru realizarea unui astfel de amplificator.

Daca doriti un amplificator pentru casti si de calitate,urmariti topicul colegului @panda unde este prezentat un amplificator de mare clasa,cel putin asa au fost reactiile unor "urechisti" din Canada acolo unde a fost vandut

aceasta serie de amplificatoare.

Un simplu 6N1P si un OT foarte mic dar cu tole de calitate,va garanteaza o realizare de exceptie.

Mai jos aveti schema,iar traful de iesire se realizeaza extrem de simplu sectiunea miezului fiind de 1.5cm^2...2cm^2,bineinteles cu tole de foarte buna calitate iar la realizarea practica a acestui amplificator trebuie acordata o atentie deosebita sursei de alimentare dar si traseelor de masa.Sursa poate fi clasica cu tub redresor sau cu semiconductori si filtru CRCLC sau cu filtru (drosel) electronic.

 

Amplificator_pentru_casti_cu_6_N1_P.png

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Domnule Lazaroiu, voi merge pe recomandarea dvs.

 

Oftopic: Ulei de sarpe = conzi Mundorf Silver-Gold-Oil cand poti folosi WIMA :)))

O intrebare:

 

Pot renunta la cond de 1uF din intrarea amplificatorului? Mai am unul pe iesirea DAC-ului....

Sigur ca puteti renunta atata timp cat veti fi sigur pe sursa de semnal ca nu ar putea avea componenta DC la iesire.

O componenta DC la intrarea acestui amplificator (fara C2) va schimba PSF-ul tubului U1,iar urmarile le puteti intui si dv.

Link spre comentariu

Pt. cei care nu vor sa-si admire peretii.

De acord cu @LMOlimpiu ca 0,1W sunt arhisuficienti pt. o ureche normala. Schema propusa de dansul, poate da satisfactii audio sau dezamagi, totul depinzand de calitatea OT. Dansul accentueaza, in 2 randuri, acest lucru.

Problema este, daca initiatorul topicului, poate realiza/cumpara ac. OT si la ce pret (e rentabil?). Cred ca niste amanunte, legate de ac. subiect, sunt binevenite.

Link spre comentariu

Salutare,

 

O intrebare ref. la schema prezentata de domnul Lazaroiu:

 

Rezistenta aia de 4.7k (R11), daca incerc sa calculez puterea disipata imi iese asa:

I=U/R adica 53mA

P=I^2*R adica 13.3W??!?! Unde gresesc!?!?!

 

Pentru restul rezistentelor 0.5W ar fi sufficient? sau sa pun mai mari? Am citit ca nu strica sa fie de putere mai mare, ar avea stabilitate in timp.

 

Multam' pentru ajutor!

Alex.

Link spre comentariu

De unde ati scos tensiunea de 250V ???....ca sa va rezulte acel curent ???

Mai intai studiati cum se inchide circuitul catre masa (minus) si mai apoi veti determina caderea de tensiune pe R11,acea tensiune fiind cea normala care trebuie luata in calcul in formula,asadar revizuti calculele cu studierea mai atenta a schemei.

 

Schema echivalenta (static) etaj de intare:

schema_echivalenta_etaj_de_intrare.png

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări