Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problemă invertor 555


Postări Recomandate

salutare la toata lumea.zilele astea,neputand face treaba in curte,am hotarat sa fac un convertor,dupa schema http://danyk.cz/menic230_5.html .problema e ca nu vrea sa functioneze.daca alimentez montajul,se aprinde becul pentru o secunda,si apoi se incinge firul care vine in sursa celui de-al doi-lea transistor.ca si tranformator am folosit unul de 2x9 v,1,5A.asa scrie pe mantaua care tine tolele.am masurat toate piesele si sunt bune.rog pe cei care au realizat montaje de genul,sa ma lumineze unde am gresit.multumesc anticipat

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

salutare la toata lumea.zilele astea,neputand face treaba in curte,am hotarat sa fac un convertor,dupa schema http://danyk.cz/menic230_5.html .problema e ca nu vrea sa functioneze.daca alimentez montajul,se aprinde becul pentru o secunda,si apoi se incinge firul care vine in sursa celui de-al doi-lea transistor.ca si tranformator am folosit unul de 2x9 v,1,5A.asa scrie pe mantaua care tine tolele.am masurat toate piesele si sunt bune.rog pe cei care au realizat montaje de genul,sa ma lumineze unde am gresit.multumesc anticipat

foloseai mai bine un CD4047 si functiona din prima,acest integrat este special dedicat pentru asemenea aplicati,si eu am construit invertoare pana in 500w si a mers din prima,internetul este plin de asemenea nscheme cu acest integrat

https://www.google.ro/search?hl=ro&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1024&bih=639&q=cd4047&oq=cd4047&gs_l=img.12...2941.6622.0.8860.6.6.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1ac.1.64.img..6.0.0.jagG5W7v93E#imgrc=_

Link spre comentariu

foloseai mai bine un CD4047 si functiona din prima,acest integrat este special dedicat pentru asemenea aplicati,si eu am construit invertoare pana in 500w si a mers din prima,internetul este plin de asemenea nscheme cu acest integrat

https://www.google.ro/search?hl=ro&site=imghp&tbm=isch&source=hp&biw=1024&bih=639&q=cd4047&oq=cd4047&gs_l=img.12...2941.6622.0.8860.6.6.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1ac.1.64.img..6.0.0.jagG5W7v93E#imgrc=_

multumesc pentru raspuns,voi face unul cu 4047,mie imi trebuie pentru o pompa de recirculare

Unde este 555-ul din titlu?

scuze,nu ma puneti la zid acum

Link spre comentariu

ce sa mai pun la socoteala ca acel cioban are si un tv plus o antena satelit conectata la acel invertor plus doua becuri economice si functioneaza perfect,daca va intereseaza va pot da si schema,bineinteles ea poate fi modificata in fel si fel.

Te rog posteaza schema,poate mai vor si altii sa-si faca un invertor

Link spre comentariu

Gogu schema incercata de tine este functionala, esti sigur ca ai respectat-o intocmai? Sigur nu sunt ceva legaturi gresite?

Acolo sunt 4 mosfeti, deci despre care al 2-lea tranzistor vorbesti? ( zici ca se incalzeste firul ).

Ce tensiune de alimentare folosesti?

Pune eventual niste poze clare cu montajul, e prea simplu ca sa-l ratezi.

Link spre comentariu

buna seara.imi cer scuze pentru raspunsul intarziat,si pentru gafa care am facut-o.e vorba de alta schema,cea cu integratul 555.am sa pun si cateva poze insotite de schema.sa nu radeti de montaj,este in stadiu experimental.pozele cu montajul nu pot sa le pun,dimensiunea e prea mare

aceasta este schema pe care am folosito,numai ca in locul lui 2n3055 am folosit mos-feturi si mineinteles un transformator pe masura.http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2008/06/100w-square-wave-inverter-by-cd4047-lm3582sc10612n3055.gif

multumesc,nu strica sa o incerc

post-184300-0-48154200-1476376733_thumb.png

post-184300-0-70051600-1476377228_thumb.jpeg

Editat de gogutu
Link spre comentariu

Mda... Modific iarasi titlul, ca nu se potriveste cu ce ai facut tu.

 

PS: Si asta este si mai simpla, nu prea vad multe posibilitati de eroare fatala, nici macar nu-ti trebui cablaj, o placuta de test este arhisuficienta. 

Ce tranzistori ai folosit? Si restul componentelor sunt ca in schema?

Link spre comentariu

Din ce sursă alimentezi acest montaj?...e posibil ca tensiunea  să scadă mult pe integrat ...şi acesta să nu mai oscileze...iar mosfetul de pe ramura aceea a trafului rămâne deschis, ducând la încălzirea întregii înfăşurări a trafului (de pe partea aia)

Dacă ,totuşi... alimentezi dintr-un acumulator de putere mai mare(ex. un acumulator auto)...asigură-te că firele care alimentază invertorul pot susţine consumul acestuia..Adică, mă refer grosimea acestor fire...

Că dacă ai fire subţiri şi lungi...pierzi din tensiunea necesară invertorului!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări