Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Nu ma pot conecta la internet prin router.


Vizitator

Postări Recomandate

Duna ziua,

Am urmatoarea problema: Acum cateva luni aveam un router tp-link model cu o antena care fie a decedat, fie nu a fost lasat sa traiasca. Vreo 3 luni am stat cu conexiunea pe direct si merge fara probleme. Saptamana trecuta am cumparat un TP-Link TL-WR841N(RO) si am incercat sa il bag in retea. IDEEA E CA NU MERGE. I se aprinde ledul de wan cu rosu. Nu isi ia IP, dns si subnetmask si nimic de la retea. Initial am crezut ca e defect si mi l-au schimbat cu unul acelasi model si aceiasi problema. Am inceput sa suspectez ca routerul nu mai e de vina si chiar nu este. L-am dus in alta retea si in 1 minut eram pe net, am venit cu cel care era in alta retea si aceiasi problema. Nu isi ia nici ala nimic de la RDS si nu merge. L-am setat si resetat de o mie de ori, am sunat si la ei si tot asa imi spun toti ca daca merge pe direct nu e treaba lor si ca nu ofera asistenta pentru routerele care nu le apartin. Am dat si eu pe direct comanda ipconfig/all si am vazut ca dhcp-ul este disabled. La reteaua cealalta dhcp este enabled si acolo merg asmbele routere, la mine niciunul. De ce ma minte RDS-ul ca ar trebui sa mearga si nu for sa fie serviabili? Ce as putea sa ii fac sa mearga acel amarat de router? Mai dati-mi idei sau printuri pe unde ar trebui sa intru sa mai zapacesc cate ceva. Am incercat si cu clonare de mac si tot nu a mers.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acelasi router l-am avut si functioneaza in reteaua rds.

Tu sigur bagi bine numele de utilizator si parola in el? Sau nu le bagi de loc.. Sa nu fi schimbat utilizator/parola.Uitate in cel vechi.

Sau,partea nasoala,conflict cu aparatura lor de pe stalp,caz in care nu ai ce face,cauti alt model.

Vezi sa nu le strici lor ceva,ca-ti baga in factura..

Editat de Den
Link spre comentariu

le bag sigur bine, proaspat resetate de 3 zile, pe direct merge cu ele. Am incercat 2 modele dar niciunul nu merge la mine, la fratele meu merg ambele.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

E bine de folosit echipamentul lor . Eu am avut router wireless " third part " pana au livrat ei cu wireless . Cu ani in urma ... Acum am facut un update ( la contract ) ... de cateva saptamani . Noul router are standard  AC , functioneaza simultan in 2,4 si 5 GHz ( livrat gratuit - custodie )  ... deja trebuie upgrade la terminale , la mine totul e wireless . Asa pot sa " tip " daca ceva nu e O .K . E prevazut in contract ca nu raspund de nefunctionarea echipamentelor ce nu sant furnizate de ei , n - are rost sa fac " descoperiri " ... 

 

P . S . - am internet de la ambii provideri de cablu din zona , in afara de abonamentele telefonice si IDILIS ... sa fie " masa bogata " . In fine ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Salutare,

 

WAN-ul nu se conecteaza daca:

 

-sunt probleme fizice de conectare (gen cablu intrerupt, port defect pe switch unde esti conectat)

-nu ai clonat MAC-ul de la primul ruter care l-ai avut (poti sa-i suni si sa le spui ca ai schimbat ruterul )

-nu ai configurat corect conexiunea PPPoE (user/password, ip alocat dinamic)

-nu ai dat disconect la PPPoE inainte sa scoti vechiul ruter (am avut probleme si a trebuit sa-i sun)

 

Daca am inteles bine nu ai DHCP pe patea de LAN? In acest caz trebuie doar sa intri pe pagina de admin si sa configurezi serviciul DHCP si DHCP IP pool.

 

Comanda ipconfig /all iti arata ca DHCP este dezactivat doar cand ai setat IP static in calculator, arunca o privire acolo la placa de retea sa fie setata pe IP dinamic.

 

Sper sa-ti fie de ajutor, intr-adevar suportul RDS este inexistent, dar conexiunea internet este excelenta, te sfatuiesc sa nu treci pe alternative ieftine si proaste .

Editat de Marius Rotundu
Link spre comentariu

Dar nu puteti bifa enabled, din meniul routerului?

http://www.192168-1-1.info

Posted Image

oi putea activa. o sa pun niste printuri mai tarziu, ma mai lupt un pic...

Salutare,

 

WAN-ul nu se conecteaza daca:

 

-sunt probleme fizice de conectare (gen cablu intrerupt, port defect pe switch unde esti conectat)

-nu ai clonat MAC-ul de la primul ruter care l-ai avut (poti sa-i suni si sa le spui ca ai schimbat ruterul )

-nu ai configurat corect conexiunea PPPoE (user/password, ip alocat dinamic)

-nu ai dat disconect la PPPoE inainte sa scoti vechiul ruter (am avut probleme si a trebuit sa-i sun)

 

Daca am inteles bine nu ai DHCP pe patea de LAN? In acest caz trebuie doar sa intri pe pagina de admin si sa configurezi serviciul DHCP si DHCP IP pool.

 

Comanda ipconfig /all iti arata ca DHCP este dezactivat doar cand ai setat IP static in calculator, arunca o privire acolo la placa de retea sa fie setata pe IP dinamic.

 

Sper sa-ti fie de ajutor, intr-adevar suportul RDS este inexistent, dar conexiunea internet este excelenta, te sfatuiesc sa nu treci pe alternative ieftine si proaste .

liniuta 2 sigur nu am facut-o, liniuta 4 e foarte probabil sa nu o fi facut. imi pierd rabdarea cu toate cucoanele care imi raspund la suportul tehnic...maimuticile nu stiu ce sa imi spuna si o dau ca daca merge pe direct nu ii intereseaza. mai bag odata routerul sa fac niste printuri cu ce e prin el si le pun pe forum, poate stie cineva care e buba.

Link spre comentariu

Luati cu 50 RON un router " compatibil " , chiar second ... daca nu doriti " original " . Sau la schimb cu cel incompatibil . Problema pare greu de solutionat . Cel putin pentru mine . Se pare ca nu numai . Se mai intampla , la retelistica si alte chestii de IT . Doar daca doriti asa , pentru adevarul " stiintific " ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

sa iau cu 50 doar ca sa le cant in struna rcs-rds? nici gand, 50 ron ma costa sa reziliez contractul si mai bine o fac decat sa le mai dau bani si pe viitor sa ma trateze asa in bataie de joc.

Reteaua locala are aceiasi viteza, service gratis si lasa routere in reteaua lor.

Link spre comentariu

Am inteles ... chestie de optiuni . Daca alternativa e la fel ... eu n - as sta pe ganduri . Parere personala , nu sant in cauza . La mine internetul e vital . Pentru alti membri ai familiei ... de - aia m - am " aprovizionat " . Oricum ar fi , spor !

 

P .S . - nu va trateaza in bataie de joc . Pur si simplu nu - i intereseaza . Le cereti ceva pe care nu - s obligati sa - l faca . Un abonat in plus sau in minus ... La mine in oras distribuitorii au fluctuatii de mii de membri cotizanti in fiecare luna . Ponderea e cam aceeasi , in total ... Mai incaseaza si " penalizarile " !

Editat de gauss
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări