Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

modul incarcare li-ion


Vizitator erteph

Postări Recomandate

Vizitator erteph

salut!

daca la intrare aplic 5v cc , modulul ajuta(led rosu incarca,led verde incarcat) sa incarc 1 acumulator ( 3,7-4,2v).

as vrea sa incarc 2 acumulatori inseriati(7,4-8,4v).

ce tensiune sa pun la intrare? post-209325-0-36115700-1452266072_thumb.jpgtrebuie sa schimb ceva valori?

multumesc!

Editat de erteph
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Pai nimeni nu a zis ceva de curent...

Deobicei astea vin setate pe curentul maxim de 1A.

 

Nu vad cum ar fi mai bine sa incarce acumulatorii separat!

Mai ales daca sunt legati intr-un ansamblu (cu un singur circuit de protectie).

Cea mai buna varianta e sa foloseasca un incarcator pt 2 acumulatori inseriati: aceelasi curent prin amblii acumulatori.

Si eventual si un ciruit de echilibrare. Daca asa (legati intre ei) au venit acumulatorii din fabrica, nu ar trebui sa fie necesar.

 

Daca incarca acumulatorii separat, sau chiar si cu 2 incarcatoare d-astea, are sanse mari sa-i dezechilibreze (exact ceea ce trebuie evitat)!

Link spre comentariu

Eu sau initiatorul subiectului?

Nu ne confunda, te rog.

 

Pai da, TP4056 e strict pt o singura celula, alimentat cu 5V!

Bun sfat cu incarcatorul, daca doreste sa cumpere. Si la hobbyking/turnigy aveau modele versatile, in banii astia.

Si pe forum, la bazar, erau acu nu mult timp...

 

Si un proiect de incarcator DIY versatil avem si pe forum: http://www.elforum.info/topic/72410-universal-battery-charger/

Link spre comentariu

Eu raspund numai initiatorului subiectului, dar se pare ca nu mai e interesat. Are acum o gramada de solutii. Pentru ca are deja niste module, cel mai simplu ar fi sa traga un fir dintr bateriile inseriate, ar trebui sa fie deja pe placuta de protectie si sa le incarce separat cu oarecare atentie la curentul de incarcare.

Incarcator din ala am B6, am si eu unul, o clona de pe ebay. Pentru ce acumulatori amarati am e foarte bun. Daca ai cine stie ce baterii scumpe pentru modele radiocomandate atunci nu-ti convine sa le prapadesti si investesti intr-o scula mai performanta.

Link spre comentariu

Nu este neaparat adevarat.

Eu am niste seturi de acumulatori de 7,4V, din ceva echipament gsm industrial si nu au deloc terminal pt punctul median al acumulatorilor!

Un set e format din 2x 16650 + un circuit de protectie, care nu asigura si balansare (conform datasheetului)!

Si nici nu sunt dezechilibrati, de atatia ani...

Link spre comentariu

Nu este neaparat adevarat.

Eu am niste seturi de acumulatori de 7,4V, din ceva echipament gsm industrial si nu au deloc terminal pt punctul median al acumulatorilor!

Un set e format din 2x 16650 + un circuit de protectie, care nu asigura si balansare (conform datasheetului)!

Si nici nu sunt dezechilibrati, de atatia ani...

E posibil si asta. Poate incarcarea cu balansare e un motiv sa se mai vanda si modelele astea. 

Link spre comentariu
Vizitator erteph

Bateriile inseriate de Li-Ion trebuiesc sa fie incarcate cu "balancing" pentru a incarca in mod egal fiecare element. Daca esti interesat am un incarcator de acest tip in vanzare.

da,m-ar interesa!

este pt. 7,4 v,da?

Editat de erteph
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări