Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

esr-metru defect


Postări Recomandate

al meu a cedat pur si simplu dupa o masuratoare a unui condensator nou nemontat in circuit, am oprit iar la urmatoarea masuratoare nu a mai vrut sa functioneza in sensul ca nu sa mai aprins.

nu am masurat cu el in circuiit decit dupa descarcare condensatori ,aparatul e bun ca masoara si tranzistori, rezistente,diode,cred ca daca bateria are in jur de 8,5v aparatul arata ok dar circuitul cu probleme atmega 328p-   consuma mult cum a zis si domnul dan si cedeaza ,daca rezolv problema cu ajutorul lui dan cod am sa fac o sursa stabilizata de 9 v pentru alimentare  

asta e,astept ca dan sa repare aparatul,

numai bine 

Link spre comentariu

La condensatori montati in placă ,nu m-am băgat niciodată să-i masor cu acest aparat!Pur si simplu nu concep că acesta poate suporta o tensiune(peste 5v) la bornele sale!

parcă era o solutie de verificare a esr-ului cu un adaptor special care are diodele de protectie...(sper să nu mă inşel)

De altfel eu folosesc pentru verificare esr/capacitate condensatori electrolitici un esr-metru !Care are protectie la tensiuni accidentale la bornele sale...deşi am defectat unul  din neatentie...din cauza unui condesator de 400vcc din sursa unui 11ak30! :rade:

Editat de elmar
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

cauza defectarii multitesterului de cele mai multe ori se datoreaza descarcarii condensatorului la masurare.

am cumparat 3 aparate de acest fel in urma cu 2 ani  de la" taxdoru",aparatele au fost pt mine si 2 prieteni.

anul trecut unul din prieteni a masurat un cond incarcat si a defectat aparatul.eu am luat legatura cu taxdoru si mi-a trimis un microcontroler programat cu softul nou pe care intre timp l-am si copiat in calculator.

cine are multitester de la taxdoru il pot ajuta eu cu hex-ul.

eu nu folosesc acest multitester pt a masura conzi electrolitici ,acesta este si motivul pt care inca functioneaza ok.

pt masurarea electroliticilor folosesc esr-metrul digital creat de "nelu65" din caracal.

acest aparat este extraordinar de bun,masoara in circuit fara probleme si foarte rapid si are si 2 diode de protectie antiparalel pe intrare.

am masurat conzi incarcati din primarul tv-urilor pe cae am uitat sa-i descarc si inca functioneaza foarte bine.

initial aparatul masura pana la 13 ohmi iar eu am reusit sa-i dublez domeniul de masurare la 26 ohmi.

schema,hexul si cablajul le-a postat nelul pe forum.

cand o sa am mai mult timp o sa copiez hex-ul upgradat(din aparatul meu) si il urc aici.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări